• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Rinda pie dakteraVai tāpēc izzudīs rindas? Diezin vai! Foto no: axisimagingnews.com

Nākamgad nodokļu nemaksātājiem veselības apdrošināšanas cena būs 4,30 eiro mēnesī

Otrajā lasījumā Saeimas par labu atzītais Veselības finansēšanas likumprojekts paredz: lai saņemtu veselības aprūpes “pilno grozu”, kurā ietilpst “pārējie valsts apmaksātie pakalpojumi”, būs jābūt valsts obligātajai veselības apdrošināšanai. Tas nozīmē, ka nodokļu nemaksātājiem būs jāveic ikmēneša maksājumi.

Dzintars Zaļūksnis

Likumā ir noteiktas tiesības uz valsts apmaksāto medicīniskās palīdzības minimumu. To visi iedzīvotāji saņems neatkarīgi no veikto sociālo iemaksu esamības vai neesamības, iemaksu apmēra un citiem “parametriem”. Visiem indivīdiem valsts garantēs neatliekamo palīdzību (kas būs pēc nogādāšanas slimnīcā – tas ir cits jautājums; pieredze rāda, ka akurāt nomirt neļaus, lai ir, kas samaksā beigās izrakstīto rēķinu), dzemdību palīdzību, ģimenes ārsta pakalpojumus, kā arī ārstēšanai paredzētās zāles un medicīniskās ierīces, kas tiek kompensētas no valsts budžeta (arī zāles un ierīces reti bieži vien nav iespējams saņemt bez prāva “līdzmaksājuma”).

Valsts budžets visiem apmaksās arī veselības aprūpes pakalpojumus un medikamentus, kas ārstē saslimšanas ar nozīmīgu ietekmi uz sabiedrības veselības rādītājiem vai rada apdraudējumu sabiedrības veselībai, tostarp psihiskas saslimšanas un tuberkuloze.

Savukārt  visu citu – “pārējos valsts apmaksātos pakalpojumus”varēs saņemt tikai persona, par kuru veiktas vai bija jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veselības apdrošināšanai saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kā arī valsts aizsargātas personas vai iedzīvotāji, kas veikuši veselības apdrošināšanas iemaksas.

Latviski tulkojot, tas nozīme, ka tiem, par kuriem maksājumus neveic darba devējs (pašnodarbinātie, bezdarbnieki, radošo profesiju pārstāvji), nāksies pašiem apsvērt, vai maksāt “veselības nodokli”. Pieņemu, ka jauni un veseli cilvēki izvēlēsies nemaksāt. Lai gan nākamgad, jāatzīst, šī maksa būs tīri simboliska: veselības apdrošināšanas iemaksas 2018. gadā noteiktas 1% apmērā no minimālās mēneša algas (4,30 eiro mēnesī jeb 51,60 eiro gadā). Lai gan arī tā būs “lieki izmesta” nauda, ja visu gadu iztiksiet bez ārsta apmeklējuma. Toties turpmāk jau nāksies apsēsties un parēķināt. 2019. gadā “veselības nodokļa” iemaksu apmērs pieaugs līdz 3% (12,90 eiro mēnesī jeb 154,80 eiro gadā), bet 2020. gadā – jau līdz 5% (ja minimālā alga nemainīsies – 21,50 eiro mēnesī jeb 258 eiro gadā).

Daudzmaz veselam cilvēkam, kam nav vajadzības ik mēnesi apmeklēt dakteri un vismaz divreiz gadā uz nedēļu gulties slimnīcā, šādi tēriņi var likties pārspīlēti. Jo vairāk tāpēc, ka, piemēram, par zobārsta vai fizioterapeita pakalpojumiem tik un tā nāksies maksāt atsevišķi. Tāpēc prātīgi ir nekādus lielus ienākumus valsts budžetā šajā pozīcijā nākamgad neplānot: redzēs, kā tas viss darbosies realitātē.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

1 Komentāri


 1. Laima
  2017-11-30

  Vai es esmu vainīga ja darba devējs nemaksā par mani nodokļus.

Tavs komentārs par rakstu: