• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Latvijas Nacionālā opera. Foto: Renāte Briede/LETA

Nākamnedēļ sāksies "Rīgas Operas festivāls 2014"

LETA

Otrdien, 3.jūnijā, sāksies "Rīgas Operas festivāls 2014" informēja Latvijas Nacionālās operas (LNO) sabiedrisko attiecību vadītāja Aiga Sprindža.

Festivālā būs iespēja redzēt piecus aizvadītās sezonas jauniestudējumus - "Rienci. Triumfs un sakāve", "Figaro kāzas", "Mīla uz trim apelsīniem", "Trubadūrs" un "Mihails un Mihails spēlē šahu", kā arī vienu no spilgtākajiem iepriekšējo sezonu uzvedumiem - "Lucia di Lammermoor".

Festivālā uzstāsies pašmāju zvaigznes un izcili viesmākslinieki. Pirmo reizi Rīgā dziedās austriešu tenors Andreass Šāgers Rienci lomā, operu "Figaro kāzas" diriģēs poļu diriģents Zbigņevs Graca, bet operā "Trubadūrs" debitēs jaunais diriģents Jānis Liepiņš.

Rīgas Operas festivāls aizsācies 1998.gadā un ir pirmais šāda mēroga un ieceres festivāls Austrumeiropā. Tas kļuvis par vērtīgu tradīciju gan Latvijas publikai, gan citu valstu operas mīļotājiem. Festivāls ik vasaru noslēdz LNO sezonu ar aizvadītā muzikālā gada spilgtākajiem notikumiem, piedāvājot jaunākos iestudējumus un lieliskus solistus.

Ar Riharda Vāgnera opusu tēlos "Rienci. Triumfs un sakāve" tika atklāts Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas gads. Vāgnera mūzika un Romas pēdējā tribūna Rienci triumfs un sakāve kopīgam darbam vienojuši izcilu solistu un mākslinieku komandu, pauda Sprindža.

Pirmo reizi uz LNO skatuves 3.jūnijā dziedās viens no pasaulē labākajiem Rienci lomas atveidotājiem austriešu tenors Šāgers. Pie diriģenta pults abās izrādēs būs LNO galvenais diriģents Modests Pitrens. Iestudējuma "Rienci. Triumfs un sakāve" pēdējās divas izrādes būs skatāmas Rīgas operas festivālā 3.jūnijā un 15.jūnijā.

Gaetāno Doniceti opera "Lucia di Lammermoor" ir viena no skatītāju iemīļotākajām izrādēm un komponista Doniceti slavenākā opera, kura vēsta par nežēlīgu naidu starp divām dzimtām. Cīņā par varu un bagātību uz spēles tiek likti trauslas meitenes sapņi par laimi un mīlestību. LNO uzveduma darbība noris 20.gadsimta 30.gadu Itālijā, Musolīni ērā. Iestudējums tika iekļauts starptautiskajā Eiropas Raidorganizāciju apvienības (European Broadcasting Union) projektā "Labākā Eiropas opera 2012". Izrāde būs skatāma 4.jūnijā un 13.jūnijā. Iestudējuma diriģents būs Valdis Butāns.

Volfganga Amadeja Mocarta komiskā opera "Figaro kāzas" ir Latvijas Nacionālās operas aizvadītās sezonas viskrāšņākais uzvedums, jo operas varoņu attiecības risinās 1980.gadu Latīņamerikas televīzijas seriālu stilistikā, uzburot eksotisku, sociālas un erotiskas spriedzes piesātinātu gaisotni. Rīgas Operas festivālā šo iestudējumu diriģēs poļu diriģents Graca, kurš pēdējos piecpadsmit gadus ir veltījis tieši Mocarta operu diriģēšanai. Izrādes notiks 5.jūnijā un 11.jūnijā.

Sergeja Prokofjeva opera "Mīla uz trim apelsīniem" ir viena no 20.gadsimta izcilākajām operām, kas sevī apvieno komēdiju un traģēdiju, poēziju un grotesku, romantisku pasaku un filozofisku satīru. Izrādi 6.jūnijā diriģēs Atvars Lakstīgala, bet 12.jūnijā LNO galvenais diriģents Mārtiņš Ozoliņš.

Jaunā komponista Kristapa Pētersona un libretista Sergeja Timofejeva operas - lekcijas "Mihails un Mihails spēlē šahu" centrā ir 1960.gadā Maskavā Pasaules čempionāta mačā izspēlētā sestā šaha partija, kurā rīdzinieks Mihails Tāls pieveica šķietami neuzvaramo padomju tautas šaha spēles elku Mihailu Botviņiku. Opera-lekcija ir izvirzīta balvai "Kilograms kultūras 2014" nominācijā "Gada pārsteigums". Izrādes 7.jūnijā un 10.jūnijā diriģēs Ainars Rubiķis un Lakstīgala.

Festivālā varēs redzēt arī LNO visjaunāko iestudējumu, kas pirmizrādi piedzīvos 30.maijā. Verdi operas "Trubadūrs" darbība ir pārcelta uz Pirmā pasaules kara norisēs izpostīto Latviju 1919.gada pirmajā pusē, kad vēsture veidoja skarbu fonu cilvēku likteņiem un radīja apstākļus, kurā brālis cīnījās pret brāli. Šī opera būs par mīlestību kara laikā. Izrādē paralēli vijas stāsti par mīlestību un atriebību, pieņemtajiem un atstumtajiem. Izrādi 7.jūnijā diriģēs Aleksandrs Viļumanis, bet 14.jūnijā pirmo reizi pie LNO orķestra diriģenta pults stāsies diriģents Liepiņš.

Tavs komentārs par rakstu: