• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Meitene kartupeļu vagāGulties! Jūs tiekat apsūdzēta nodokļu nemaksāšanā! Foto no: sieviesuklubs.lv

Nakts LatVIDijā

(Noslēgums. Sākums šeit)

Valsts ieņēmumu dienests (VID) LatVIDijā bija kļuvis par alfu un omegu, proti, VID kontrolēja visus, bet neviens nekontrolēja VID, un valsts sāka attīstīties rūkdama un dārdēdama. Valsts prezidents un Ministru prezidents, uzstādamies ārzemēs, allaž uzsvēra VID izšķirošo lomu LatVIDijas kļūšanā par Baltijas vareno mērkaķi, un runa vairs nebija par ekonomiku, bet par praktiski visām dzīves sfērām.  

Dzintars Zaļūksnis

Latvidieši tagad caurām naktīm ņēmās, lai aprēķinātu, kādu avansēto pievienotās vērtības nodokli (PVN) viņiem nākamnedēļ būtu jāsamaksā. Proti, ik svētdienas vakaru katram latvidietim VID Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) bija jāievieto PVN summa, kuru ik pirmdienas rītu banka automātiski pārskaitīja valsts budžetā. Tas bija PVN limits, kuru latvidietim bija jāievēro, nedēļas ietvarā izdarot pirkumus. Ja runa bija tikai par pārtiku, tad avansētā PVN summa nebija liela, parasti līdz simtam eiro. Toties, ja latvidietis vēlējās iegādāties kaut ko dārgāku – piemēram, apavus, jaunu tērpu, televizoru, ledusskapi, automašīnu vai – pasarg, Die’s! – nekustamo īpašumu, viņam, pirmkārt, bija jāgādā, lai bankas kontā pietiktu naudas avansētā PVN nomaksai un, otrkārt, jābūt gatavam sniegt sīku atskaiti, no kurienes nāk šī summa, kas un par ko to iemaksājis un vai viņš/tas ir nomaksājis visus nodokļus. Ja VID amatpersonai atskaite nešķita pārliecinoša, pienācās automātisks sods līdz 5000 eiro, un aizdomās turamais latvidietis palika ne tikai bez kārotās mantas, bet arī bez iztikas līdzekļiem.  

Toties PVN nemaksāšana vairs praktiski nebija iespējama, jo PVN par visiem darījumiem bija jāmaksā avansā. Iemaksājot mazāk, limits neļāva pirkt “virsnormas” preces – tā kā skaidras naudas darījumi bija aizliegti, kontrolēt to nebija grūti. Ja latvidietis iemaksāja lielāku avansēto PVN, nedēļas beigās neizmantotā summa tika automātiski uzskatīta par latvidieša sirsnīgu dāvinājumu valstij.

LatVIDijas lauki tagad iztukšojās ļoti strauji. Pārtraukumi elektroapgādē un interneta sakaros nodrošināja to, ka laucinieki reizēm dienām un pat nedēļām ilgi netika pie banku kontos noguldītās naudas un – ak šausmas! – nevarēja samaksāt avansēto PVN. Sējas un ražas novākšanas laikā VID izveidotās Talku patruļas bija sastādījušas simtiem pārkāpuma aktu, konstatējot, ka blēdīgie zemnieki bez darbaspēka nodokļiem un sociālajām iemaksām nodarbina ne tikai savus radus, bet arī kaimiņus, un šo prettiesisko procesu viltīgi sauc par talkām. “Sauciet kā gribat, bet vispirms nomaksājiet nodokļus!” – šis VID ģenerāldirektores citāts tagad milzu burtiem mirdzēja ne tikai uz VID galvenās mītnes, bet arī visu pilsētu un miestu centrālajos laukumos. Sevišķi efektīgi tas izskatījās naktī.

2019. gada jūnijā ieviestā čeku loterija latvidiešiem bija kļuvusi obligāta. Tā kā čeku tagad bija simtiem miljonu un kaut ko vinnēt vairs praktiski nebija iespējams, laimesti tika atcelti. Toties ikviena čeka kopija automātiski nonāca loterijas rīkotāju rīcībā un tika salīdzināta ar citām datu bāzēm. Jebkuras neskaidrības nozīmēja to, ka čeka izrakstītāja darbība tiek apturēta uz nenoteiktu laiku, bet konti bloķēti un tajos esošā nauda pārskaitīta valsts budžetā – lai nepazūd. Jo valstij taču jārūpējas par savu iedzīvotāju drošību!    

Cilvēkiem nebija brīv paust neapmierinātību. Un vai kāds, pie velna, var būt neapmierināts, ja viss notiek arvien godīgāk? Cilvēki no LatVIDijas bēg? Tie ir blēži, kas grib izvairīties no nodokļu maksāšanas!

Pavisam drīz premjerministrs Krišjānis Arturs Kariņš paziņos, ka varētu domāt par nodokļu samazināšanu. Tomēr atlikušie 200 000 LatVIDijas iedzīvotāju, lai arī nodokļus maksājot daudzmaz godīgi, nespējot izpildīt nodokļu ieņēmumu plānus. Tāpēc, atvainojiet, lūdzami, dārgie latvidieši, bet solīts, tā teikt, nekur nekrīt...

Tonakt VID atzina, ka pārrunas ar Pasaules valdnieku beigušās bez rezultāta, tāpēc Saulei LatVIDijā lekt aizliegts, kamēr tā nenomaksās avansēto PVN.

Un LatVIDijā iestājās mūžīga nakts.

1 Komentāri


 1. Ārija Miķelsone
  2019-07-12

  Es 10.gadus apdrošināju dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu. Šo naudu katru mēn 10.gadus kāds apgrozīja, un guva savu labumu. No manas puses, par šo naudu, visi nodokļi bija nomaksāti. Saņemot šo uzkrājumu atkal tika atvilktni nodokļi gan valstij, gan banka paņēma par pakalpojumu. Tagad atkal, iesniedzot gada deklarāciju būs jānomaksā iiN par šo summu. Cilvēki, padomājiet, vai ir izdevīgi. Es būšu parādniece valstij.

Tavs komentārs par rakstu: