• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Zemessargi mācībās "Mazais Namejs"Un tad no meža Valmierā salīda zaļie cilvēciņi... Foto: Valmieras Ziņas

«Namejs» mācīs likvidēt «zaļos cilvēciņus» Jēkabpilī un Valmierā

Latvijā līdz šim vērienīgākajās Nacionālo bruņoto spēku (NBS) mācībās "Namejs 2018" pārbaudīs valsts aizsardzības struktūru, kur viens no scenārijiem paredzēs "spontānu nemieru" likvidēšanu Jēkabpilī un Valmierā.

NBS organizētās mācības "Namejs 2018" norisināsies no 20. augusta līdz 2. septembrim visos Latvijas reģionos, tostarp, austrumos: Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Daugavpilī, Jēkabpilī, Valmierā un vēl 36 novados. Ar daudzām privātpersonām noslēgti līgumi par infrastruktūras un zemes izmantošanu. Mobilizācijas pieprasījumos būvniecības uzņēmumi atbalstīs mācības ar smago tehniku, piemēram, buldozeriem.

Mācībās piedalīsies Latvijas karavīri, zemessargi, rezerves karavīri, Iekšlietu ministrijas personāls un sabiedrotie. "Namejs 2018" būs noslēdzošais vingrinājums četru gadu mācību ciklam. Lai stiprinātu nacionālās aizsardzības spējas mācības notiks poligonos, pilsētās, pagastu centros. Mācību mērķis būs pārbaudīt NBS gatavību veikt valsts aizsardzības pasākumus patstāvīgi un kolektīvās drošības sistēmas ietvaros.

NBS aprēķinājusi, ka kopumā mācībās piedalīsies aptuveni 10 000 profesionālā dienesta karavīru, zemessargu, rezerves karavīru, rezervistu, iekšlietu struktūru darbinieku un sabiedroto. Sabiedrotos pārstāvēs Latvijā izvietotais NATO bataljons, ASV karavīri, kā arī karavīri no Lietuvas un Igaunijas. Lai arī Polija un Čehija jau pārstāvēta NATO bataljonā, abas valstis uz mācību laiku nosūtīs papildu karavīrus.

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Leonīds Kalniņš detalizētākus mācību scenārijus neizpauž, bet apliecina, ka mācību laikā "tiks ņemta vērā Ukrainas pieredze", tāpēc iekļauti hibrīdkara scenārija elementi, proti, Jēkabpilī un Valmierā sāksies spontāni nemieri. Šajos nemieros būs iesaistīti bruņoti bez atšķirības zīmēm tērpti cilvēki (tā sauktie "zaļie cilvēciņi"), uz kuriem sākotnēji reaģēs iekšlietu struktūras, kurām palīgā steigsies bruņotie spēki.

"Zaļo cilvēciņu" lomu uzņemšoties sabiedroto valstu karavīri.

"Mācībās atstrādāsim valsts aizsardzību, izmantosim aizkavēšanas un aizsardzības operācijas. Visām brigādēm būs pārvietošanās un lokāla aizsardzības nodrošināšana konkrētām pilsētām. Valsts aizsardzības struktūra tiks pārbaudīta simtprocentīgi. Neveidosim scenāriju pret kādu konkrētu valsti, bet gatavojam Nacionālos bruņotos spēkus aizsargāt Latviju pret jebkuru apdraudējumu," norādīja NBS komandieris.

Lai arī uz koplietošanas ceļiem būs redzama armijas tehnika un kājnieku pārvietošanās bez tehnikas, NBS komandieris apgalvo, ka kaujas munīcija ārpus poligoniem un šautuvēm netiks izmantota. Mācībās iesaistīsies Lielvārdē dislocētie ASV helikopteri, tāpat būs Latvijas un sabiedroto smagā un vieglā motorizētā tehnika, kā arī bezpilota lidaparāti.

NBS komandieris mierina, ka purvu un meža ugunsgrēku dzēšanā iesaistītie armijas helikopteri turpinās savu darbu, jo primārais ir nodzēst ugunsgrēkus. Ja degšana turpināsies, tad armijas vadība elastīgi mainīšot scenārijus, lai mācībās iesaistītie lidaparāti varētu dzēst ugunsgrēkus. Tas pats attiecas uz smagi sasirgušu pacientu evakuēšanu.

Kalniņš arī solīja, ka kaujas šaušanas vietās dežūrēšot ugunsdzēsēji, lai nepieļautu tādu ugunsgrēka izcelšanos kāds pirms kāda laika bija noticis Ādažu poligonā.

Mācībām novērotāju statusā pagaidām pieteikušies Baltkrievijas pārstāvji. NBS komandieris uzsver, ka mācībām nebūšot slepenas un daudzās "fāzēs un vietās tās būs atvērtas" medijiem. Daudzās vietās būšot izvietoti informatīvi vides plakāti.

Tavs komentārs par rakstu: