• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Saeimas deputāti sēžu zālēMūsu labieši Saeimā ir makten apmierināti. Foto: Valsts kanceleja

NAP2027: Saeima pieņēmusi kārtējo «gaisa grābšanas» dokumentu

2020. gada 2. jūlijs – vēsturisks datums! 13. Saeima ir apstiprinājusi kārtējo Nacionālās attīstības plānu, šoreiz – 2021.- 2027.gadam (NAP2027). Kā pieklājas šādam papīram, tas nostiprina “stratēģiskos mērķus, prioritātes un uzdevumus Latvijas ilgtspējīgai un līdzsvarotai attīstībai nākamajā septiņu gadu plānošanas periodā”.

Dzintars Zaļūksnis

Tādejādi esam ieguvuši vēl vienu “gaisa grābšanas” dokumentu, uz kuru politiķi varēs atsaukties, kad viņiem būs izdevīgi, un aizmirst, kad izdevīgs būs kaut kas cits.

Kā debatēs par NAP2027 izteicās viens no valdošās koalīcijas runasvīriem Daniels Pavļuts iz partijas “Attīstībai/PAR!”, “lai arī kopš iepriekšējā NAP pieņemšanas Latvija ir būtiski progresējusi, tā tomēr no kaimiņvalstīm atpaliek daudzos nozīmīgos rādītājos, piemēram, veselības aprūpē un nabadzības novēršanā”. Bet tā gribas lepoties ar savu Latviju!

Taču Pavļuts nesāka iedziļināties, kurās nozarēs viņa brigādes vadītā valsts no kaimiņiem neatpaliek. Lai gan tagad, kad iepriekšējais Nacionālās attīstības plāns (NAP 2014.-2020. gadam varat palasīties šeit) pēc nieka pusgada ielidos vēstures miskastē, būtu īstais laiks izvērtēt gan padarīto, gan to, kas nav sanācis. Man, piemēram, liekas, ka iepriekšējā NAP ierakstītais teikums “Vairākums Latvijas iedzīvotāju ir apzinājušies, ka par savu veselību, pirmkārt, ir atbildīgi viņi paši” pašlaik patiešām ir viens no veselības aprūpes stūrakmeņiem. Tāpēc gribas ticēt Pavļuta teiktajam, ka “NAP2027 paredz būtisku atbalstu medicīnai, digitālajai attīstībai, zaļajai izaugsmei, medijpratībai un arī kultūrai”. Gribas, bet nevajag taču palikt gluži lētticīgam!

Nudien, vai sagaidīsim to stundu, kad politiķi pēkšņi atjēgsies – o, jā, cilvēku veselības aprūpe ir viena no galvenajām valsts funkcijām! Nevis “par veselību atbildīgs ir katrs pats”.

Diemžēl drīzāk paplašinātā kontekstā vērtējami NAP2027 galvenā referenta, formāli opozicionāra (no “Saskaņas” tak!) Vjačeslava Dombrovska vārdi par to, ka “NAP nekad nav pabeigts, taču tā atbalstīšana Saeimā uzskatāma par “starta šāvienu””.

Atvainojiet, “starta šāvienu” – kam? Kārtējam laika posmam, kurš [politiķiem] veiksmīgi beigsies ar vēl dažu miljardu eiro aizņemšanos starptautiskajos finanšu tirgos? Vispār jau NAP2027 lielā mērā varēja veidot arī pēc copy-paste principa. Piemēram, tādi savārstījumi, kā “Obligāta vidējā izglītība – gan vispārējā, gan profesionālā – ir svarīga, lai sasniegtu ”ekonomikas izrāvienu” un augstu kopējās labklājības līmeni 2020. gadā” vai “Mājokļu un sabiedrisko būvju energoefektivitāte tiek uzlabota plānveidīgi, rēķinoties ar būvniecības jaudām, pašvaldību energoplāniem, vienlaikus pārejot uz vietējiem atjaunojamajiem energoresursiem”, vai “Latvijā ir starptautiski konkurētspējīgas augstskolas, kurās strādā starptautiski novērtēts un kvalificēts akadēmiskais personāls. Augstākā izglītība kļuvusi par plaši pieprasītu Latvijas eksporta pakalpojumu”, un it sevišķi “Lai panāktu būtisku tautsaimniecības uzplaukumu, valsts un iedzīvotāji rūpējas par uzņēmējdarbībai labvēlīgas vides uzturēšanu, investīciju piesaisti un efektīviem pasākumiem nodarbinātības stimulēšanai, iedzīvotāju kompetenču attīstību un konkurētspēju darba tirgū. Nodokļu sistēma ir vidējā termiņā prognozējama un konkurētspējīga, salīdzinot ar citām reģiona valstīm,” – derēja līdz šim un derēs arī nākotnē.

Ja seimieši tādā garā turpinās, tos noteikti varēs iekopēt arī NAP2100, bitīt matos!

Tavs komentārs par rakstu: