• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Krišjānis Kariņš un topošā valdībaKariņš un viņa brandža stiepj kārās roķeles pēc nodokļu maksātāju naudas. Foto: LETA

Neaiztieciet nodokļus, jefiņi!

Nav vērts ņemt galvā pagaidām neesošās valdības piepūstiem vaigiem taisīto “deklarāciju”. Vai atminaties kādu deklarāciju, kas ir izpildīta kaut vai par 50% (robeža, kad jebkurš dokuments tiek pildīts pilnīgi nejauši)? Drīzāk teikšu tā – diezin vai pieteiksies kāds, kas zina, kādus deklarācijas punktus ir izpildījis Māra Kučinska kabinets, un kādus – nē.

Dzintars Zaļūksnis

Troikas valdībai Kučinska vadībā daudz svarīgākas bija nedeklarētās prioritātes – un pati visusvarīgākā bija augstākā un vidējā činavnieku slāņa labklājības paaugstināšana. Vai kāds teiks, ka tā nenotika?  

Tāpēc tikai pagalam labticīgs cilvēks tic, ka valdības deklarācija ir svarīgs dokuments. Jā, formāli tas ir dokuments – normatīvs tiesisks akts. Bet ar svinīgu raksturu. Apmēram tāds, kā jaunā pioniera svinīgais solījums “savu biedru priekšā”. Deklarācijas svarīgākā īpašiba, kas to atšķir no citiem dokumentiem, ir vispārīgs, nekonkrēts raksturs. Pie tā arī paliksim.

Man ir nelabas aizdomas, ka valdības deklarācija Latvijas politiskajā balagānā kalpo galvenokārt par pašķidru širmi, lai piesegtu neganto kviekšanu, grūstoties pie nodokļu siles. Šī kviekšana pēcāk izpaudīsies valdības sastāvā.  

Tāpēc tas, ka topošās koalīcijas partijas vienojušās par valdības deklarāciju un balsojums par valdību iecerēts jau trešdien, 23. janvārī, pats par sevi gandrīz neko nenozīmē. Deklarācija ar siles cīņām nav saistīta, ja nu vienīgi kaut kur kaut kā nejauši iesprucis kādas partijas priekšvēlēšanu solījums.

Taču bažīgu dara viens punkts: Briseles iemītnieka Krišjāņa Kariņa valdība plānojot izstrādāt jaunas nodokļu politikas pamatnostādnes. Vai jūs, jefiņi, vienreiz liksiet mierā nodokļus?! Laimdotas Straujumas kabinets ir iesācis un Kučinska valdība ir iedzīvinājusi nu jau stabilu algoritmu: likvidēto uzņēmumu jau ceturto gadu ir krietni vairāk nekā jaundibināto. Vārdu sakot, nodokļu maksātāju kļūst arvien mazāk. Es saprotu, ka jūs, kariņisti, arī gribat uzkost kādu miljardu nodokļu. Bet, sasodīts, varbūt kādus pāris gadiņus ļaujiet atvilkt elpu!

Ko tad jūs vēl varat “reformēt”? Kā parasti, transportlīdzekļu un degvielas nodokļus? PVN, kurš – dīvaini – nav augstākais Eiropas Savienībā (ES)? Nekustamā īpašuma nodokli (NĪN), kurš formāli sen nav aiztikts, bet faktiski ir cēlies gan aizpērn, gan pērn? Ar tiesu izpildītāju palīdzību piedzīt veselības nodokli, kuru saprātīgs cilvēks nav ieinteresēts maksāt?

Ā, topošā valdība stiprināšot sociālo politiku un izmantošot nodokļu politikas instrumentus, lai samazinātu ienākumu nevienlīdzību Latvijā? Pasarg Die’s! Kad siles kviecēji sāk runāt par sociālo taisnīgumu, šermuļi skrien pār kauliem!  

Jaunā valdība plānojot nodrošināt paredzamu nodokļu politiku, “kas palīdz sasniegt valsts stratēģiskos mērķus un ir atbilstoša valsts fiskālajām vajadzībām”. Un te nu jūs varējāt pielikt punktu, viss pārējais ir izēstas rieksta čaumalas vērts. Tur, kur sākas “fiskālās vajadzības”, cilvēks kļūst melns un maziņš. Jo fiskāls ir FISKĀLS – un beigta balle!

Un kas tas par tukšu solījumu, ka sarunās (kādās, sasodīts? Par izstāšanos?) ar ES “jaunā valdība ir gatava iestāties par to, ka nodokļu politika ir katras valsts nacionālā kompetence”? Eiroparlamentārietis Kariņš būtu palaidis garām, cik auglīgas un, galvenais, divpusējas varētu būt šādas sarunas? Man gan šķiet, ka ar atmiņu dārgajam Krišjānim viss ir kārtībā, tikai bezkaunība prasa stāstīt muļķa vēlētājiem pasaciņas, kas labi izklausās.   

Kariņa varza deklarācijā sola “turpināt nodokļu sloga pārnesi no darbaspēka nodokļiem uz netiešajiem nodokļiem”. Ko nozīmē turpināt? Un kas ir netiešie nodokļi? Vai patēriņa, tostarp PVN? Un ko nozīmē “nodrošināt taisnīgu visu sabiedrības grupu dalību sociālās sistēmas uzturēšanā”. Vai to pašu, ko līdz šim – nekādas solidaritātes, nabagi lai uztur nabagus?

Varbūt pietiks bārstīties eifēmismiem? Atstājiet deklarācijā būtiskāko, ko, starp citu, esat formulējuši precīzi – “kopumā jaunā valdība ir apņēmības pilna īstenot atbildīgu fiskālo politiku, pilnībā ievērojot Fiskālās disciplīnas likumu un Latvijas, kā eirozonas dalībvalsts uzņemtās saistības”! Ar to arī pietiek, lai pamatotu jebkādu nodokļu paaugstināšanu un jaunu izgudrošanu nākotnē. Jo valsts parāda procenti jāmaksā un citi starptautiskie maksājumi jāveic precīzi pēc grafika! Viss pārējais ir nodokļu maksātāju iedomas.

Tavs komentārs par rakstu: