• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Anda ČakšaČakša: Ko nu stāstāt, ka jums nav nieka 200 eiro! Foto: Edijs Pālens/LETA

«Neapdrošinātajiem» līdz gada beigām jāsamaksā 206,40 eiro, Čakša cer savākt 7 miljonus

Veselības ministrijas klusēšana par kārtību, kādā tiem 30 līdz 50 tūkstošiem strādājošo pilsoņu, par kuriem netiek veiktas sociālās iemaksas, nāksies maksāt veselības apdrošināšanas prēmijas – 51,60 eiro par šo gadu un 154,80 par nākamo – ir izrādījusies visai ļaunīga. Proti, lai šie cilvēki varētu saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pamatpakalpojumus, nu, izrādās, būs jāsamaksā par diviem gadiem uzreiz, tātad kopā 206,40 eiro. Līdz gada beigām. 

Dzintars Zaļūksnis  

Analogs gadījums varētu būt auto, kurš jums gadu nav piedalījies ceļu satiksmē, bet, to sakārtojot un braucot uz CSDD, lai veiktu tehnisko apskati, transporta līdzekļa ekspluatācijas nodokli nāksies samaksāt arī par gadu, kad autiņš ir vienkārši stāvējis maliņā un nav ekspluatēts.

Tikai veselības apdrošināšana attiecas nevis uz dzelžiem, bet gan uz cilvēkiem.  Diezin vai lielākajai daļai no viņiem derēs finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas pieredze – šī dāma naudu valsts ankambaros mēdz “meklēt” un visbiežāk arī “atrod”, sevišķi, ja runa ir par ministrijas darbonīšu prēmijām un piemaksām.

Kā ar 206,40 eiro “atrašanu” veiksies katram konkrētajam “neapdrošinātajam”, varam tikai minēt. Tomēr saderam, ka liela daļa – tie, kas jaunāki un veselāki,– vienkārši nospļausies un neko nemaksās. Un galu galā lielākā daļa no 7 miljoniem, ko šādi cer iekasēt veselības ministre Anda Čakša, viņai aizies gar degunu. 

Tātad, lai no nākamā gada 1. janvāra saņemtu visus valsts apmaksātas veselības aprūpes pakalpojumus, “personām, kuras valsts nav automātiski apdrošinājusi”, būs jāveic iemaksa gan par 2018., gan 2019. gadu, un kopā tas ir 206,40 eiro, – tā ir paziņojusi Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) dīva Čakša, aicinot “iedzīvotājus, kuri neveic sociālās iemaksas un neiekļaujas nevienā no valsts aizsargātajām grupām, brīvprātīgās iemaksas veselības aprūpes saņemšanai veikt par abiem gadiem uzreiz”.

Un turpmāk, izrādās, jāielāgo: lai saņemtu pakalpojumu pilno grozu, iemaksām būs jābūt veiktām par diviem iepriekšējiem gadiem, proti, ja cilvēks vēlēsies saņemt visus valsts veselības aprūpes pakalpojumus 2020. gadā, iemaksas būs jāveic ne tikai par 2020., bet arī par 2018. un 2019. gadu.

Nu, ko, “neapdrošinātie” bēdubrāļi, kas nespēs samaksāt līdz gada beigām, – vismaz nākamos divus nāksies jums izmantot neatliekamās medicīniskās palīdzības pakalpojumus (tie pagaidām ir iekļauti “pamatgrozā”) un rēķināt, vai valsts kompensācija par medikamentiem (ja tādi vajadzīgi) tiešām segs prāvo apdrošināšanas prēmiju. 

Čakša, protams, pauž pārliecību, ka apdrošināšanas ieviešana visiem iedzīvotājiem nozīmēšot lielāku pieejamību pakalpojumiem, kā arī labāku atalgojumu mediķiem. Nu, nu...

Savukārt Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktore Inga Milaševiča informē, ka veselības apdrošināšanas brīvprātīgās iemaksas varēs veikt ar pārskaitījumu internetbankā, bankā vai pastā. Informācija par veikto iemaksu tikšot apstrādāta piecu dienu laikā, bet informācija par apdrošināšanas statusu no 1. janvāra būšot pieejama e-veselības portālā. Šogad iedzīvotājiem ir pieejams tests mājaslapā "www.apdrosinaties.lv".

2 Komentāri


 1. Astra
  2018-09-16

  Čakšei laikam nav saprašanas, ka naudiņas lielākajai daļai iedzīvotāju pietrūkst un nav nekā lieka par ko apdrošināties

 2. vesela
  2018-09-16

  Varētu gan padomāt, ka tagad ir bez maksas veselības aprūpe !!! Oi, oi , ka jāmaksā, ja negribi gaidīt gadu uz izmeklējumiem ! Kurš to nezina. Čakča droši vien neiet pie ārstiem , nezina. Pensionāram nemaz nav ko sākt tās izmeklēšanas. Sēžam mājās un lasam bibliotēkas grāmatas. Tā kaut kā .

Tavs komentārs par rakstu: