• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Veselības ministre Anda ČakšaPar visiem rūpēsies priekšlaicīgas nāves priesteriene Anda Čakša. Foto: Sergei Melkonov/Sputnik

«Neapdrošinātie»: saņēmis diagnozi, katrs pats varēs izlemt, gribas dzīvot vai nē

Jūs noteikti esat saskārušies ar kaitinošajiem datora “veselības diagnosticētājiem”, kuri nelūgti un bez maksas uzrāda, ka jūsu sistēmai ir virkne ievainojamību un ļaunprogrammatūru un piedāvā visu labot – taču tikai par maksu. Šo principu grasās izmantot arī Andas Čakšas vadītā Veselības ministrija – piemērojot to nevis datoriem, bet gan dzīviem cilvēkiem.

Dzintars Zaļūksnis   

Kā zināms, no nākamā gada tiem Latvijas iedzīvotājiem, kas neveic sociālās iemaksas un nebūs veikuši arī brīvprātīgās iemaksas (par to apmēru un maksāšanas kārtību sk. šeit), pienāksies pakalpojumu pamatgrozs, kurā “aiz humāniem apsvērumiem” plānots iekļaut arī onkoloģisko ārstēšanu, kā arī sirds un asinsvadu slimību diagnostiku.

Tieši uz sirds slimniekiem pāragras nāves ministre Čakša vēlas attiecināt šā raksta ievadā pieminēto “datorviltību”, bet sirds un asinsvadu slimības, kā zināms, ir biežākais pāragras nāves cēlonis (šeit).   

Ministre visgudrēm atgādina, ka “no nākamā gada joprojām par visiem valsts pakalpojumiem būs jāturpina maksāt arī līdzmaksājumi, kā tas bijis līdz šim”. Tulkojot no marsiešu valodas latviski, tas nozīmē, ka “veselības nodoklis” ir ieviests tikai tāpēc, lai papildinātu valsts budžetu nevis kaut ko mainītu veselības aprūpes sistēmā. 

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) balstītā tautumeita Čakša informē, ka no nākamā gada veselības aprūpes pakalpojumi tiks dalīti divos – pamata un pilnajā  – grozos. Grozu saturs ir iesniegts apstiprināšanai valdībā.

Pamatgrozā tiek iekļauta neatliekamā palīdzība, tostarp grūtniecības un dzemdību aprūpe, valsts vēža skrīnings un procedūras pacientiem ar nieru mazspēju, ģimenes ārsta aprūpe, tostarp ārsta veiktās manipulācijas, diagnostiskie izmeklējumi, kas veikti ar ģimenes ārsta nosūtījumu, ārstniecība, kā arī kompensējamās zāles personām ar psihisku saslimšanu, atkarībām, cukura diabētu un infekciju slimībām, piemēram, HIV, AIDS, tuberkulozi un citām.

Savukārt pilnajā grozā, kas pienāksies valsts apdrošinātajām cilvēku grupām, legālajiem darba ņēmējiem un brīvprātīgo iemaksu veicējiem, būs primārā aprūpe, veselības aprūpe mājās, laboratoriskie izmeklējumi ar speciālista nosūtījumu, ārstēšanās dienas stacionārā un slimnīcā, medicīniskā rehabilitācija, vecmāšu un ārstu speciālistu palīdzība, visas kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces, psihoterapeitiskā un psiholoģiskā palīdzība, kā arī izdevumu segšana par ārstēšanos Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs.

Kā jau šajā valstī pieņemts, neviens nav veicis aprēķinus par to, cik no apmēram 300 000 “neapdrošināto” līdzpilsoņu nespēs (nevis negribēs) segt valsts veselības apdrošināšanas maksājumus. 10 000? 50 000? 100 000? Ak, kuru gan tas interesē! Bezmaksas diagnostika taču pienāksies visiem! Saņēmis diagnozi, katrs pats varēs izlemt, gribas dzīvot vai ne visai.

23 Komentāri


 1. Uldis
  2018-07-06

  ""Tieši uz sirds slimniekiem pāragras nāves ministre Čakša vēlas attiecināt šā raksta ievadā pieminēto “datorviltību”, bet sirds un asinsvadu slimības, kā zināms, ir biežākais pāragras nāves cēlonis"" MĒS VISI ZINĀM, KA SIRDS UN ASINSVADU SLIMĪBAS IZRAISA SMĒĶĒŠANA. SMĒĶĒTĀJI MAKSĀ AKCĪZES NODOKLI. KUR VIŅŠ AIZIET? NODOKLIS TIEK SABĒRTS KOPĒJĀ VALSTS KASĒ UN VALSTS NENODROŠINA SMĒĶĒTĀJU, KAS MAKSĀJUŠI NODOKLI, ĀRSTĒŠANU. TAS IR PRETRUNĀ AR CIVILLIKUMA LIETU UN SAISTĪBU TIESĪBU PANTIEM. TĀPAT AR NAUDU CEĻIEM. CEĻA NODOKĻA IEKASĒTO NE CENTU NEDRĪKSTĒTU TĒRĒT KAM CITAM, KĀ VIEN AR CEĻIEM SAISTĪTĀM LIETĀM, BET ČAKŠA JAU CIVILLIKUMU NEIZPROT, PIRMO REIZI TIEŠĀM REDZU TĀDU STULBENI.

  • Eiropists
   2018-07-07

   Smēķētāji maksā nodokli bet pret viņiem izturas netaisnīgi. Visās iestādēs būtu jābūt atsevišķai vietai kur var smēķēt. Ar ventilāciju, ērtu un ar uzrakstu ,,Nesmēķētājiem ieeja aizliegta.'' Citādi ienāks nesmēķētājs un sāks savas tiesības pumpēt. Tomēr dzīvē pret ļaudīm, kuri dod milzīgu ienākumu gan valstij, gan tirgoņiem, gan kontrobandistiem izturas galīgi negodīgi. Ierīko smēķēšanas placi aiz vārtiem, ceļa malā blakus ūdens peļķei. Iedomājieties situāciju- līst lietus, pāri peļķei brauc mašīnas tā ka ūdens šļakst. Smēķētāji tup ceļmalā jo nav solu un smēķē. Viņu taču dod miljonu un miljardu peļņu un tiek tik nežēlīgi diskriminēti. Saeimā turpina domāt kā vēl varētu smēķētājus iespaidot.

  • es
   2018-07-10

   Caksa ,,,,doma kodari?!

  • es
   2018-07-10

   Caksa beidzot sac domat ko dari?

  • MED DARB.
   2018-07-10

   KA tad ar med algam?

 2. V
  2018-07-08

  Galvenais DEPUTATIM ALGA 5000 MĒNESI! 5000 REIZ 100 REDZ KĀ MŪS APČAKARE UN CIK GADĀ? 2 % KARA NOLŪKIEM LŪDZU! A ŠEIT NAUDU NEVAR ATRAST.

 3. Lvantiglobalisti
  2018-07-08

  Protams daļěji izrauts no konteksta ,bet apměram 40 000 neapdrošinātie, vai nu aizbrauks ,vai nu nomirs ,vai sauks ātro palīdzību.Kā jūs domājat kāds finansiāls robs radīsies valsts budžetā ??? Cik būs liela nenomaksāto nodokļu summa ,kas rodas no PVN, un citiem nesaistītiem SOC nodokļiem ??? FORŠI.Atkal Latvijas iedzīvotāju skaits saruks ,jau nerunājot par valsts kasi,un par nodokļu kārtějo palielināšanu ,kā arī par darba spěka trūkumu,un nodokļu sistěmas nesaměrīguma děļ algu mazspěju.

  • Artis
   2018-10-14

   Ko var darīt pirmspensijas vīrietis,ja darbs atrasts "mikrobā",kur nodokļi lāga netiek maksāti ? Varētu samaksāt to apdrošināšanu,bet...alga ir tik maza,ka grūti izdzīvot !

Tavs komentārs par rakstu: