• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sašutis dakterisŠis pacients nekad nav maksājis! Ko nu? Foto no: menshealth.com

Nekādu «grozu»! Valsts tomēr apmaksās arī «neapdrošināto» ārstēšanu

Jau rakstīju (šeit), ka iepriekšējās , troikas koalīcijas izgudrotā valsts veselības apdrošināšanas sistēmas, kas paredz “divu grozu” veselības aprūpes sistēmu, ir gan amorāla, gan neizdevīga

Dzintars Zaļūksnis

Ja valsts no galvas līdz kājām apdrošinātais pacients Latvijā tik un tā maksā par ārstēšanos, un šie līdzmaksājumi mūsu valstī ir vieni no augstākajiem Eiropas Savienībā (šeit), tad ko īsti būtu ieguvuiši tie likumpaklausīgie pilsoņi, kas kārtīgi nomaksātu viņiem “pielemto” veselības apdrošināšanu – 51,60 eiro par 2018. gadu, 154,80 eiro par šo gadu un turpmāk vismaz 258 eiro gadā? Tas, ko pilsonis pacients iegūtu, samaksājis šos 258 eiro, vienkārši nav atbilstošs šai cenai.

 Iepriekšējā veselības ministre Anda Čakša vai nu skolā nebija mācījusies “lielo vienreizvienu” vai arī vienkārši demonstrēja pilnīgu vienaldzību pret sabiedrības problēmām, tāpēc absurdo veselības apdrošināšanas sistēmu negrasījās atcelt, lai tur vai kas,– pat tad, kad izrādījās, ka “veselības nodokli ir nomaksājusi pavisam neliela daļa no tiem, kam tas it kā bija jāmaksā.

Jaunajai veselības ministrei Ilzei Viņķelei jūs varat pārmest viskautko, bet ar stulbumu un aklumu vismaz veselības lauciņā viņa nav sista. Tāpēc valdība pēc Viņķeles piespēles ir nolēmusi Čakšas izgudrotās divu pakalpojumu grozu valsts veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešanu atlikt līdz 2021.gadam. Reāli tas var nozīmē, ka tā tiek izmesta miskastē. Un tas ir labi. Nē, tas ir lieliski!

Tagad Viņķele varēs virzīt jaunu veselības apdrošināšanas sistēmu. Ministre ir ļāvusi saprast, ka piedāvās neapdrošinātajiem noteikt “mazu, bet obligātu iemaksu”, kas faktiski nozīmēs vienota veselības aprūpes pakalpojumu groza ieviešanu Latvijā.

Valdība ir pieņēmusi lēmumu nepieciešamās izmaiņas valsts veselības apdrošināšanas sistēmā veikt kopā ar nodokļu reformas pārskatīšanu 2021. gadā, tomēr konceptuāls piedāvājums jau esot gatavs. Viņķele iecerējusi, ka visi, kuri gūst ienākumus no darba, maksās sociālās apdrošināšanas iemaksu veselībai 1% apmērā no sociālās apdrošināšanas iemaksām, ko veic no minimālās algas. Pieaugot minimālajai algai, attiecīgi pieaugs arī maksājums.

Savukārt tiem, kas neiekļausies apdrošināšanas sistēmā, gada sākumā būs jāveic veselības apdrošināšanas maksājums 51 eiro apmērā, skaidro ministre. Tāpat kā nekustamā nodokļa gadījumā viņi saņems paziņojumu, ka līdz noteiktam laikam jāsamaksā šī summa, tomēr arī cilvēki, kuri nebūs veikuši šo iemaksu, varēs saņemt valsts veselības aprūpes pakalpojumus nepieciešamības brīdī. Viņķeles plāns paredz: ja cilvēks nebūs veicis obligāto iemaksu, bet nonāks situācijā, kad būs nepieciešama valsts apmaksāta veselības aprūpe, viņam pakalpojums tiks sniegts, atgādinot, ka maksājums ir jāveic. Neveiktās apdrošināšanas iemaksas uzkrāsies kā parāds, tomēr tas neliegs personai piekļuvi veselības aprūpes pakalpojumiem.

Pagaidām gan “divi grozi” joprojām ir paredzēti Veselības finansēšanas likumā, tāpēc formāli Saeimai jāpieņem grozījumi. Taču Latvijā ir ierasts, ka likumdevēja dara to, ko tam liek izpildvara. Šoreiz ir tas retais gadījums, kad šī nedemokrātiskā sistēma var nostrādāt sabiedrības labā.

Tavs komentārs par rakstu: