• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Boriss Džonsons un Liza Trasa maskā.Boriss Džonsons atkal ir "brīvs precinieks" Foto: AF/Getty Images

Nepagāja ne divi mēneši, un jaunā «Dzelzs Lēdija» Trasa ir prom

Tikai pusotru mēnesi pēc stāšanās amatā Lielbritānijas premjerministre Liza Trasa (Elizabeth/Liza Truss) ir paziņojusi paziņojusi par savu demisiju.

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus   

Trasa ir informējusi karali Čārlzu III (Charles III) par atkāpšanos no Konservatīvās partijas (Conservative and Unionist Party) vadītājas amata.

Trasa amatā stājās tikai pirms sešām nedēļām, tādejādi kļūstot par Lielbritānijas vēsturē visīsāko laiku amatā pabijušo valdības vadītāju. Iepriekšējais rekords piederēja Džordžam Kanningam (George Canning, 1770-1827), kurš premjera krēslā aizvadīja 119 dienas līdz savai nāvei 1827. gada 8.augustā.

 “Ņemot vērā situāciju, atzīstu (..), ka nevaru pildīt mandātu, ar kuru Konservatīvā partija mani ievēlēja,” paziņoja Trasa pie premjerministra rezidences Londonā, Dauningstrītā 10.

Trasa piebilda, ka viņas pēcteča vēlēšanas notikšot jau nākamnedēļ, bet līdz nākamā toriju līdera izraudzīšanai viņa turpinās pildīt valdības vadītāja pienākumus.

Pēc tam, kad Trasa bija spiesta atteikties no lielākās daļas savas ekonomiskās programmas, kas pēc tās nodošanas atklātībā 23. septembrī noveda pie mārciņas un valdības obligāciju kursa strauja krituma, konservatīvo pārstāvji parlamentā arvien skaļāk pieprasīja viņas demisiju.

Trasa mēģināja stabilizēt savu administrāciju, finanšu ministra amatā ieceļot bijušo veselības ministru Džeremiju Hantu (Jeremy Hunt), taču 19. oktobrī no amata atkāpās iekšlietu ministre Sjuela Breivermena (Sue-Ellen/Suella Braverman), un visi Trasas pūliņi saglābt savu politisko karjeru izrādījās veltīgi.

Kā viņas ticamākos pēctečus nākamā partijas līdera un premjerministra amatam toriji min Trasas galveno sāncensi iepriekšējās partijas līdera vēlēšanās bijušo finanšu ministru Riši Sunaku (Rishi Sunak) un kādreizējo tirdzniecības politikas ministri Peniju Mordontu (Penelope Mary Mordaunt), kura iepriekšējās vēlēšanās palika trešā. Daļa ekspertu kā trešo ticamāko kandidātu nosauc Borisu Džonsonu (Boris Johnson). 

Tavs komentārs par rakstu: