• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Klase solos ar sejas maskāmSalīdzinot ar mūsu valdības vīziju, mācības Krievijā jau izskatās tīri pieklājīgas. Foto: TASS

«Nesertificētus» un netestētus bērnus būšot jāskolo vecākiem!

Krišjāņa Artura Kariņa valdība beidzot ir uzdrīkstējusies atklāt, cik dziļi tās nelielajās smadzenītēs ir ieperinājusies kovidsērga. No publiskotajiem noteikumiem jaunā mācību gada sākšanai izriet, ka Izglītības likumu, valdība tik tiešām ir nolēmusi ignorēt (par to rakstīju šeit), bet vecākiem, kas nepakļaus savus bērnus nu jau ne obligātajai, bet drīzāk piespiedu vakcinācijai, nāksies kā vecajos laikos mācīt viņus pašiem.    

Dzintars Zaļūksnis

Lai gan – atgādinu vēlreiz! – Izglītības likuma 4.1 pantā teikts: “Valsts veido sistēmu izglītības kvalitātes nodrošināšanai un nosaka izglītības iestāžu, to dibinātāju, valsts un pašvaldību iestāžu tiesības un pienākumus, kā arī atbildību par izglītības kvalitāti”, valdība ir pārliecināta, ka K.A.Kariņa un viņas komandas griba ir spēcīgāka par likumu, tāpēc uzskatiet, ka tas ir tikai tāds pļeterējums, kas nav saistošs nevienam.

Tātad K.A.Kariņš un viņa ieročmeitene Anita Muižniece, kas uz brīdi pie siles ieņēmusi vietu zem kartītes "izglītības un zinātnes ministre”, ir izgudrojuši (un pārējie siles radījumi, protams, piekrīt), ka “jaunajā 2021./2022. mācību gadā no 1. septembra klātienes mācībās drīkstēs piedalīties tikai tie skolēni un izglītības darbinieki, kuri digitālā vai papīra formātā varēs uzrādīt sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu vai negatīvu “Covid-19” testa rezultātu”. Tiem, kas nebūs sadarbspējīgi, būšot “jārēķinās ar zināmām grūtībām un izaicinājumiem”. Braši!

Lai izskatītos (bet tikai izskatītos, jo valdības noteikumi, pat ja tiem piešķirts sasodīti skaists 360. numurs, nav un nevar būt vairāk spēkā esoši par likumu) solīdāk, Ministru kabinets atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvātos grozījumus noteikumos Epidemioloģiskās drošības pasākumi “Covid-19” infekcijas izplatības ierobežošanaiŠo grozījumu mērķis ir padarīt likumīgu principā no pieņemšanas brīža nelikumīgo “tiesiskā regulējuma ietvaru izglītības un sporta procesa nodrošināšanai, sākot 2021./2022. mācību gadu klātienē”, proti, jau minētos noteikumus Nr. 360.

Tātad valdība ir iedomājusies šādu murgu ainu (tā gan kļūs par realitāti, jo izskatās, ka neviena kompetenta iestāde – ne Satversmes tiesa, ne Ģenerālprokuratūra, ne bērnu tiesību aizsardzības iestādījumi un pat ne Tiesībsarga birojs – uz šo klajo likumpārkāpumu reaģēt negrasās).

Lai sāktu mācību gadu un “nodrošinātu izglītības procesu epidemioloģiski drošā mācību vidē, divu metru distance nebūs jāievēro izglītības programmas apguvē vienā klasē, grupā vai kursā, tostarp dejās”. Tātad ar valdības lēmumu klase tiek pielīdzināta vienai mājsaimniecībai!

Tiktāl lai būtu! Bet tālāk jau seko neslēpta segregācija: bērniņiem, kas nebūs potēti, bet gribēs mācīties, nāksies padalīties ar savu ģenētisko materiālu, turklāt regulāri. Ja nevakcinētajam knēvelim netiks veikta “Covid-19” testēšana, viņš nevarēs nedz sākt, nedz arī turpināt izglītības ieguvi klātienē izglītības iestādē. Un – valdības traktējumā, kas nevienam nav saistošs – “ņemot vērā pamatizglītības ieguves obligātumu, vecāki vai personas, kas realizē aizgādību, ir atbildīgi par to, lai bērns iegūtu obligātu izglītību. Proti, ja izglītojamais netiks testēts, tad pamatizglītības ieguve būs vecāku atbildība un tā iegūstama ģimenē.”

Punktum! Tālāk varam nemaz nelasīt, jo jau ar šo savu, teiksim tā, vīziju K.A.Kariņš ir pārkāpis to robežu, kas viņu vēl šķīra no neprāta. Un neko nelīdz tas, ka valdība ATĻAUJ neapzinīgiem vecākiem savu bērnu skolot mājās.

IZM skaidro: izglītība ģimenē nozīmē, ka bērns nemaina skolu un izglītības programmu, bet par viņa izglītības procesu atbildību uzņemas vecāki. Lai to nodrošinātu, vecākiem ir jāiesniedz rakstisks iesniegums skolas direktoram, kurš pēc saskaņojuma ar skolas dibinātāju ar rīkojumu ir tiesīgs noteikt, ka izglītības programmā paredzēto mācību saturu skolēns var apgūt ģimenē un ka par to ir atbildīgi viņa vecāki, kuru pienākums (tā domā Muižniece un viņas kantoris!) būšot “nodrošināt skolēna mācībām nepieciešamo mācību vidi un atbalstu mācību satura apguvei”. Tik vienkārši!

Un kas būs, ja vecāki šādu iesniegumu rakstīt atteiksies?

Tikpat vienkārši! – nav neviena (NEVIENA!) tiesiska argumenta, kas jūs varētu piespiest rakstīt iesniegumu, ka jūs liedzat savam bērnam valsts garantēto pamatizglītību. Tieši otrādi: pat ja jūs šādu iesniegumu uzrakstīsiet, tas nemainīs nekādas saistības, ko paredz Izglītības likums, un neradīs arī jaunas saistības, ko K.A.Kariņa varza varētu izmantot jums par sliktu. Vienkārši neko nerakstiet un neparakstiet!

Turpretim kas nav vienkārši: valdība nav atrunājusi to, kādā apjomā un kārtībā visiem (ne tikai mājās mācīto skolēnu vecākiem) tiks atgriezta tā nodokļu daļa, kas pašlaik tiek tērēta izglītībai, no kuras nodrošināšanas K.A.Kariņš, Muižniece un pārējie sabiedrības pīlāri tik mudīgi ir atteikušies. Vai varbūt nekas netiks atgriezts un kompensēts? Eita nu, tā gan būs viena nelietīga sazvērestības teorija!

1 Komentāri


 1. Dailis Eglins
  2021-08-27

  Vai Krišam jumtiņš neit ciet ko.

Tavs komentārs par rakstu: