• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Krišjānis Kariņš paraksta dokumentuK.A.Kariņš slimības ārstē ar parakstītiem papīriem. Publicitātes foto: Valsts kanceleja

Neturot vārdu par algu paaugstināšanu mediķiem, valdība vēlreiz apliecina, ka «pandēmija» ir sociāla nevis medicīniska problēma

Vēl pavisam nesen Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) bija pieteikusi streiku (InfoTOP.lv par to rakstīja šeit). Daniela Pavļuta vadītās Veselības ministrijas susuriņi burtiski uz dažām minūtēm iespringa, izgudroja dažus, kā tagad redzams, pekstiņus, un arodbiedrība uz brīdi kļuva rāmāka.

Dzintars Zaļūksnis

Taču izrādījās, ka pekstiņi arī smagajos pandēmijas laikos ir un paliek tikai pekstiņi. To būtība visā savā kailumā parādījās brīdī, kad valdība sāka apspriest nākamā gada budžeta projektu. Rezultāts ir tāds, ka LVSADA ir izdarījusi secinājumus un izplatījusi kārtējo atklāto vēstuli, kurā “pauž neizpratni un sašutumu par veidu, kādā valdība ir sagatavojusi 2022. gada valsts budžeta projektu”.

“Liekulīgā un pazemojošā attieksme pret veselības nozares darbiniekiem budžeta projektā ir tāda, it kā “Covid-19” pandēmijas nemaz nebūtu,” tā valdības attieksmi raksturo arodbiedrība, atgādinot, ka gadu pirms pandēmijas, kad tapa 2020. gada budžeta projekts, tā paša Krišjāņa A.Kariņa vadītā valdība (tolaik gan ar citu veselības ministru) sprieda, kā papildus sadalīt aptuveni 700 miljonus eiro. Arī tolaik, norāda LVSADA, “viens no lielākajiem draudiem veselības nozares stabilitātei bija darba roku trūkums”. Tomēr pandēmijas tad vēl nebija, mēs baudījām pēdējos brīvības mirkļus, un valdība, protams, kārtējo reizi bez lieliem protestiem un rīvēšanās atļāvās ignorēt Veselības aprūpes finansēšanās likumā paredzēto darba samaksas pieaugumu veselības nozares darbiniekiem, tāpēc 100 miljonu vietā piešķīra mediķiem tikai 60 miljonus.

Taču sākās pandēmija – it kā medicīniska problēma, kuru globālie valdītāji visā pasaulē šobrīd risina ar sociāli politiskiem instrumentiem. Vienkāršāk sakot, drošu zāļu un metodikas “Covid-19” slimnieku ārstēšanai joprojām nav, toties tiek izmantots neslēpts sociāli politisks spiediens, lai cilvēkus piespiestu veikt profilaktisku potēšanu. Nonācis tiktāl, ka par jauno normalitāti tiek uzdota cilvēku segregācija pēc medicīnisku manipulāciju pazīmes.

Un Latvijas valdības rīcība arvien neslēptāk apstiprina, ka tās rīcības mērķis ir nevis pandēmijas apturēšana, bet gan visas sabiedrības vakcinēšana.

Tad, protams, pilnīgi loģiski medicīnas darbinieku loma kļūst otršķirīga: priekšplānā izvirzās sociāla rakstura priekšrocības, kas tiek piešķirtas lojāliem [potētiem] cilvēkiem. Turklāt tās ir tikai šķietamas priekšrocības, jo vispirms sabiedrībai tiek atņemtas līdz šim bez ierunām baudītās brīvības, bet pēc tam tās daļēji tiek atgrieztas vakcinēto kastai.

Uz šā fona LVSADA norāda, ka  “ritot 2020. gadam, “Covid-19” bez žēlastības parādīja, cik nobadināta iepriekšējos gados ir bijusi Latvijas valsts veselības aprūpe, cik ļoti valstij trūkst kvalificētu mediķu”.

Tomēr primārais pašlaik ir sociālais spiediens, tāpēc nav jābrīnās, ka valdība ignorē arī Saeimu, kas paziņojumā par Latvijas Nacionālo attīstības plānu 2021.-2027. gadam aicināja Ministru kabinetu pastiprināt pasākumus cilvēkresursu piesaistei valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sektorā, tajā skaitā – palielinot darba samaksu ārstniecības personām. Kas kovidlaikos ir Saeima, ja ne valdības nevarīgs piedēklis, kura vienīgā funkcija – neļaut apšaubīt to, ka Latvija joprojām ir parlamentāra republika un Satversme formāli darbojas?  

Tāpēc LVSADA ir likumsakarīgi konstatējusi, ka “Kariņa vadītajai valdībai tas viss ir izrādījies kā pīlei ūdens”. Proti, izstrādājot 2022. gada valsts budžeta projektu, valdība atkal dalījusi aptuveni 700 papildu miljonus. Lai ievērotu likumu un mediķu darba samaksa augtu līdzvērtīgi darba samaksas pieaugumam valstī, bija vajadzīgi vairs ne 100, bet aptuveni 75 miljoni eiro – pat mazāk nekā tika iztērēts 120 kovidgultu iegādei

Algu jautājumu LVSADA savlaicīgi iekļāvusi streika prasībās un sarunās ar Veselības ministriju panākusi konceptuālu vienošanos. Taču... galu galā valdība lēma, ka pietiks ar 35 miljoniem.  LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris par to saka: “Valdība, par spīti veselajam saprātam, ir nolēmusi, ka mediķu mums ir par daudz. Kā Saeimas deputāti to gatavojas pasniegt pandēmijas novārdzinātajai sabiedrībai? Vai tiešām, apstiprinot budžetu, piecelsies kājās un aplaudēs?”

Nešaubos, ka ij celsies, ij aplaudēs! Jo tagad ir kļuvis pilnīgi skaidrs, ka valdības ieskatā pandēmija NAV medicīniska problēma, tāpēc ne tikai attaisnojama, bet pilnīgi loģiska ir sīkstulība, ko Latvijas labieši allažiņ ir izjutuši pret veselības aprūpes nozari.

Tavs komentārs par rakstu: