• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Gājiens pret ES-Ukrainas līgumu NīderlandēNīderlandes sociālisti aicina balsot "pret". Foto no: neurope.eu

Nīderlandieši pasaka “nē” Ukrainai

Kā ziņo aģentūra “BNO News”, Nīderlandē sarīkotais konsultatīvais referendums, kurā vēlētāji izteica savu viedokli par Eiropas Savienības (ES) un Ukrainas sadarbības līgumu, ir atzīts par notikušu, jo tajā piedalījušies 32,2% balsstiesīgo nīderlandiešu (minimālā robeža: 30%), un – atbilstoši provizoriskajiem datiem – 61,1% ir nobalsojuši pret šā līguma ratificēšanu. Par ES sadarbības līgumu ar Ukrainu ir bijis tikai 38,1% referenduma dalībnieku. Referenduma oficiālie precizētie rezultāti tiks paziņoti 12. aprīlī.

Nīderlande ir vienīgā no 28 ES dalībvalstīm, kas nav ratificējusi līgumu ar Ukrainu.

Ukrainas Ārlietu ministrija (ĀM) jau ir paziņojusi, ka tā ir “ņēmusi vērā” referenduma rezultātus un atgādina, ka referendumam ir “tikai konsultatīvs raksturs”.  “Galīgo lēmumu par līguma ratificēšanu pēc iekšējām diskusijām un procedūrām pieņems Nīderlandes valdība. Sagaidām, ka šis lēmums atbildīs Ukrainas, Nīderlandes un Eiropas interesēm,” teikts Ukrainas ĀM interneta vietnē. Savukārt Ukrainas prezidents Petro Porošenko (Петро Порошенко) referendumu ir nosaucis par “uzbrukumu Eiropas vērtībām” un uzsvēris, ka Ukraina “nenogriezīsies no eirointergrācijas ceļa”.

Taču kopumā situācija nav tik vienkārša. Referendums ir atzīstams par notikušu un tas jāņem vērā premjerministra Marka Rites (Mark Rutte) koalīcijas valdībai. Lai gan tiesiski referendums nav saistošs, tā iznākums ir īpaši sensitīvs arī tāpēc, ka pēc mazāk nekā trim mēnešiem Lielbritānijā gaidāms referendums par Apvienotās Karalistes turpmāko dalību ES, bet Nīderlande pašlaik ir ES prezidējošā valsts.

“Izskatās, ka Nīderlandes tauta pateica “nē” Eiropas elitei un “nē” līgumam ar Ukrainu. Tas ir ES beigu sākums,” ir paziņojis Nīderlandes parlamenta deputāts no labējās Brīvības partijas (Partij voor de Vrijheid,PVV) Gērts Vilderss (Geert Wilders). Visdrīzāk, Vildersa retorika ir pārspīlēta, taču nav noliedzams: lai nekaitinātu vēlētājus (to var atļauties Ukrainā vai Latvijā, bet nav ieteicams darīt attīstītas demokrātijas valstī Nīderlandē), Rites valdībai, kura tiek asi kritizēta saistībā ar migrantu krīzi, nāksies papūlēties, panākot Nīderlandei izņēmuma stāvokli dažos ES un Ukrainas līguma punktos.

Arī Nīderlandes sešu lielāko partiju līderi pēc referenduma piekrita, ka valsts nevar vienkārši ratificēt šo līgumu, neņemot vērā vēlētāju pausto pārliecinošo “nē”.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

2 Komentāri


 1. Viktors
  2016-04-07

  Vienīgā ES valsts, kuras iedzīvotāji nav politiķu nozombēti

 2. MZGD
  2016-04-07

  Phe! Vajag arī Nīderlandē pieņemt likumu “hibrīdkara apdraudējuma novēršanai”, un miers mājās! Viss jums jāmāca!

Tavs komentārs par rakstu: