• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Lietuviešu puisis sper policistamLietuvieši protestē atkal. Foto: Lrt.lt

No 13. septembra Lietuvā nepotētajiem jāmaina iepirkšanās paradumi

Protams, nav patīkami – un daļai cilvēku pat nepieņemami – piespiedu kārtā mainīt iepirkšanās paradumus un ierasto ikdienas soli kopumā. Tāpēc patiešām varētu gadīties, ka Lietuvas valdība, no 13. septembra ieviesdama jaunus būtiskus ierobežojumus cilvēkiem, kuriem nav kovidsertifikāta lietuviskā modeļa – “iespēju pases” (galimybių pasas), daudzus pārliecinās padoties un mīļa miera labad riskēt ar savu veselību.

Pēteris Kurpnieks, īpaši InfoTOP.lv   

No pirmdienas, 13. septembra pret “Covid-19” nepotētie cilvēki kaimiņvalsti vairs netirk ielaisti lielveikalos un tirdzniecības centros, ziņo Lietuvas sabiedrisko mediju vietne Lrt.lt.

Cilvēki, kam nav derīgas iespēju pases, drīkst iepirkties tikai nelielos veikaliņos. Turklāt tiek saīsināts arī nevakcinētajiem pieejamo pakalpojumu saraksts: zemākajai kastai vairs nebūs pieejamas frizētavas, skaistumkopšanas saloni, tirdzniecības un izklaides vietas, restorāni, bāri, kafejnīcas. Kopumā jāsecina, ka Ingrīdas Šimonītes (Ingrida Šimonytė) kabinets kovidfantāzijas lidojumā šobrīd krietni pārspēj savus Latvijas kolēģus.

Tomēr arī Šimonīte neriskē nepotētos puscilvēkus iedzīt pilnīgā izmisumā. Bez iespēju pases tomēr drīkstēs apmeklēt pārtikas veikalus, aptiekas, veselības aprūpes iestādes, veterinārās aptiekas, muzejus, bibliotēkas; drīkstēs arī saņemt pakalpojumus, kur kontakts ar pakalpojumu sniedzēju nav ilgāks par 15 minūtēm, kā arī psihologa, notāra un advokāta pakalpojumus.   

Bet Īstajiem Cilvēkiem iespēju pases tiks pārbaudītas pie ieejas tirdzniecības centros/lielveikalos. Lietuvas Nekustamā īpašuma attīstītāju asociācijas (Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija) direktors Mindaugs Statuļāvičs (Mindaugas Statuliavičius) sola, ka potēto kastai ārā salt nenākšoties, jo iespēju pasu pārbaude tikšot veikta tikai iekštelpās (vai varat iedomāties teorētisko paniku, kurai būtu jāizceļas, ja šajās iekštelpās noķers kādu puscilvēku?). Statuļāvičs arī uzsver, ka potēto kastai tirdzniecības centros sejas maskas netiks prasītas, tomēr viņš “kategoriski iesaka” tās nēsāt.

Papildu ierobežojumi tiks ieviesti arī kurjeriem, kuri lielveikalos un tirdzniecības centros komplektē pasūtījumus – šiem kurjeriem bez iespēju pases būs iespēja zaudēt darbu.

Dabiski, ka ne visi lietuvieši gatavi samierināties ar jauno kārtību. Apmēram 5000 cilvēku (tas ir atbilstoši policijas vērtējumam, kas nozīmē, ka realitātē varētu būt krietni vairāk) 10. septembrī piedalījās Lietuvas Ģimeņu kustības (Lietuvos šeimų sąjūdis) organizētā mītiņā pret kovidsegregāciju. Sākotnēji sapulce bija pieteikta pie Seima (Seimas) ēkas, bet Viļņas varas iestādes 31. augustā atsauca izsniegto saskaņojumu. Viļņas administrācijas direktora vietnieks Ādams Bužinsks (Adomas Bužinskas) paziņoja, ka tik daudzskaitlīga (pieteikti bija 15 tūkstoši cilvēku) akcija pie Seima ēkas “nav iespējama fiziski vietas trūkuma dēļ”. Bužinsks atsaucās arī uz specdienestu viedokli par “paaugstinātu fiziskas vardarbības risku” tik plašas sanāksmes laikā.

Pēc aizlieguma organizatori bija spiesti pasākuma vietu mainīt, un tas tika pārcelts uz turpat netālu esošo Katedrāles laukumu (Katedros aikštė). Tomēr 10. septembra protesta akcija tik un tā pārcēlās pie parlamenta. Pēc tam, kad protestētājiem atvēlētais laiks bija beidzies, vairāki simti sapulces dalībnieku palika pie Seima un nobloķēja izejas, neļaujot deputātiem atstāt ēku. Notika sadursmes starp protestētājiem un policiju.

Policija ir aizturējusi kopumā 20 cilvēku. Sākta pārbaude par nekārtību organizēšanas faktu.

Tavs komentārs par rakstu: