• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Lupa virs banknotēmVID uz jūsu naudu skatīsies ar lupu. Foto: Pexels

No jaunā gada VID citādi «prognozēs» cilvēku ienākumus un aprēķinās lielāku IIN

Latvijā labāk nesūdzēties par “netaisnību” likumdevēju un valdības pieņemtajos normatīvajos aktos. Par to vēlreiz pārliecina “risinājums”, ko Valsts ieņēmumu dienests (VID), Finanšu ministrija (FM) un valdība piedāvā, lai “labotu” jucekli, kas nodokļu “reformas” rezultātā iestājies iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) pārrēķinos.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Īsi sakot, no nākamā gada 1. janvāra VID sāks “prognozēt” visu Latvijas iedzīvotāju IIN, un šīs prognozes likt pamatā IIN aprēķināšanā. FM stāsta, ka tādejādi “tiktu samazināta iespēja, ka nodokļa maksātājam rodas IIN piemaksa un pienākums nomaksāt IIN”. Skan jau skaisti, tikai aizdomīgi –, visdrīzāk, nodokļu maksātājiem visa gada garumā nāksies piespiedu kārtā kreditēt valsts budžetu. Lieki piebilst, ka tas būs bezprocentu kredīts.

Proti, Ministru kabineta noteikumos par neapliekamā minimuma un nodokļa atvieglojuma apmēru IIN aprēķināšanai plānots “iegrozīt” normas, kas VID prognozētā mēneša neapliekamā minimuma aprēķina formulu papildinās ar “paredzamo ienākumu pieauguma koeficientu”. Tas esot iecerēts, lai IIN maksātājiem, pieaugot ienākumiem, nerastos IIN piemaksas jeb parāds.

Pašlaik gada diferencētais neapliekamais minimums tiek aprēķināts saskaņā ar Ministru kabineta noteiktu formulu un piemērots rezumējošā kārtībā, IIN maksātājam iesniedzot taksācijas gada ienākumu deklarāciju.

VID prognozētais mēneša neapliekamais minimums IIN maksātājam tiek noteikts divas reizes gadā – taksācijas gada periodam no 1. janvāra līdz 31. jūlijam un taksācijas periodam no 1. augusta līdz 31. decembrim. Aprēķinot VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu taksācijas gada periodam no 1. janvāra līdz 31. jūlijam, tiek ņemts vērā nodokļa maksātāja ar IIN apliekamais ienākums, kas gūts no pirms pirmstaksācijas gada 1. oktobra līdz pirmstaksācijas gada 30. septembrim. Savukārt, aprēķinot VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu taksācijas gada periodam no 1. augusta līdz 31. decembrim, tiek ņemts vērā nodokļa maksātāja ar IIN apliekamais ienākums, kas gūts no pirmstaksācijas gada 1. decembra līdz taksācijas gada 31. maijam.

FM skaidro, ka tādejādi VID prognozētā mēneša neapliekamā minimuma aprēķinā “netiek ņemti vērā nodokļa maksātāja aktuālie ar IIN apliekamie ienākumi”.

Tāpēc valsts sekretāru sanāksmē izsludinātajā valdības noteikumu grozījumu projektā VID prognozētā mēneša neapliekamā minimuma aprēķina formula papildināta ar “paredzamo ienākumu pieauguma koeficientu” – 1,09. Līdz ar to, no vienas puses, tik tiešām, kā to skaidro FM, tiks samazināta iespēja, ka nodokļa maksātājam rodas IIN piemaksa un pienākums nomaksāt IIN.

Bet, no otras puses, IIN ik mēnesi tiks palielināts par 9% tikai uz “prognozes” pamata. Nodokļu maksātājiem, kam ienākumi palielināsies (ideāli, ja par tiem pašiem 9%), patiešām palīdzēs izvairīties no nepatīkama pārsteiguma – IIN uzrēķina. Turpretim tiem, kam ienākumi samazināsies vai nepalielināsies, radīsies lielāks “pārpalikums”, ko VID, protams, atmaksās. Tomēr tādā kārtā nabagi būs spiesti kreditēt Valsts kasi, turklāt, jo lielāks nabags, jo spraunāks kreditors. Finanšu ministrs Jānis Reirs un Ministru prezidents Krišjānis Arturs Kariņš (abi – “Jaunā vienotība”) acīmredzot uzskata, ka tādā veidā sistēma tiks padarīta “taisnīgāka”, bet sabiedrība – “vienlīdzīgāka”.

Lai nu kā, būsim godīgi: daļai IIN maksātāju jaunā sistēma, iespējams, patiks. Jautājums tikai, cik liela būs šī daļa.

Tavs komentārs par rakstu: