• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Lati un eiroArī pacientu līdzmaksājumi vairs neatgādinās par "lata laikmetu". Foto: Shutterstock

No pacientu līdzmaksājuma pazudīs «lata atbalss»

Pacientu līdzmaksājums ir palicis viens no retajiem, kurā vēl saglabājusies latu atbalss. Pirms pieciem gadiem visi godīgie eiro ieviesēji cenas centās noapaļot tā, lai tās atgādinātu pēdējo lata kursu pret eiro, proti, EUR 1 = LVL 0,702804. Protams, visvairāk centās Valda Dombrovska vadītā valdība, kura šo ne visai ērto kursu saglabāja, kur vien varēja, tostarp pacientu līdzmaksājumos.

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Izskatās, ka tagad ar eiro ir samierinājušies pat paši sīkstākie latiņa aizstāvji. Tāpēc jau kādu strēķīti preču un pakalpojumu cenas vairs nepavisam neatgādina latu laikus. Rādās itin loģiski, ka Veselības ministrija (VM) iecerējusi nākamgad atteikties no lata atbalss arī pacientu līdzmaksājumos. Piemēram, maksā par ģimenes ārsta apmeklējumu, kura joprojām ir 1,42 eiro – akurāt par diviem centiem augstāka nekā būtu aritmētiski godīga, ja latu eiro pārrēķinātu tā, kā māca skolā.

VM izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 555 Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība paredz, ka šo 1,42 eiro vietā pacienti maksās vai nu divus vai vienu eiro. Proti, divus eiro visi, kas nav sasnieguši pensijas vecumu (65 gadi), bet vienu – pensionāri.        

Projektā paredzēts, ka nākamgad samazināsies vai pieaugs arī citi pacienta līdzmaksājumi. Tā no 1,42 eiro līdz diviem eiro pieaugs līdzmaksājums par elektrokardiogrāfiskajiem izmeklējumiem, bet no 2,85 eiro līdz trim eiro – līdzmaksājums par rentgenoloģisko izmeklējumu.

No 4,27 eiro līdz četriem eiro samazināsies līdzmaksājums par speciālista konsultāciju. Tieši tādā pašā apmērā samazināsies līdzmaksājumi par neiroelektrofizioloģiskajiem izmeklējumiem, ultrasonogrāfiskajiem izmeklējumiem un citiem pakalpojumiem.

7,11 eiro lielie līdzmaksājumi tiks noapaļoti līdz septiņiem eiro, piemēram, par katru dienu, kas pavadītā dienas stacionārā, saņemot nieru aizstājterapijas, ķīmijterapijas, hematoloģijas, staru terapijas, rehabilitācijas pakalpojumus, kā arī neiroloģisko, iekšķīgo slimību, narkoloģisku vai psihiatrisku saslimšanu un hronisko sāpju ārstēšanu. 14,23 eiro lielais līdzmaksājums par datortomogrāfisko izmeklējumu turpmāk plānots 14 eiro apmērā.

Samazināsies līdzmaksājums par sēklinieku biopsiju, embrija pārstādīšanu un olnīcas punkcija olšūnu aspirācijai - no 21,34 eiro līdz 21 eiro. Par kodolmagnētiskās rezonanses izmeklējumu turpmāk būs jāmaksā 28 eiro līdzmaksājums līdzšinējo 28,46 eiro vietā.

Izmaiņas neietekmēs no līdzmaksājumiem atbrīvotās iedzīvotāju kategorijas. Vēl gan par šo projektu spriedīs valdība, taču maz ticams, ka atvadas no lata atbalss varētu būtiski aizkavēties.

Tavs komentārs par rakstu: