• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Svante PēboSvante Pēbo. Foto no: yale2020.yale.edu

Nobela prēmija medicīnā – zviedru paleoģenētiķim Svantem Pēbo

2022. gada Nobela prēmiju (Nobelpriset) psiholoģijā vai medicīnā ieguvis Zviedrijas paleoģenētiķis Svante Pēbo (Svante Pääbo), paziņojusi Nobela prēmiju komiteja (Nobelförsamlingen).    

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus

Prēmija piešķirta par izmirušo hominīnu genomu pētījumiem,  kas devuši būtisku ieguldījumu izpratnē par cilvēka evolūciju.  

Hominīni ir cilvēkpērtiķu un cilvēka dzimtas cilts, kurā apvienotas visas cilvēku sugas pēc nodalīšanās no tuvākās radniecīgās līnijas – šimpanžu (Pan troglodytes) cilts. Vienīgā līdz mūsdienām izdzīvojusī hominīnu suga ir saprātīgais cilvēks (Homo sapiens).

67 gadus vecais Pēbo ir sekvencējis neandertālieša (Homo neandertalensis) genomu un atklājis hominīnus denisoviešus (Homo denisovan). Pēbo pētījumi arī  apliecinājuši, ka gan neandertāliešu, gan denisoviešu gēni sastopami mūsdienu cilvēkos.

Parādot ģenētiskās atšķirības starp visiem pašlaik dzīvojošajiem cilvēkiem un izmirušajiem hominīniem, viņa atklājumi sniedz pamatu pētījumiem par to, kas mūs padara unikālus kā cilvēkus,” teikts Nobela prēmiju komitejas paziņojumā.“Šai senajai gēnu plūsmai līdz mūsdienu cilvēkiem ir fizioloģiska nozīme šodien, piemēram, tā ietekmē to, kā mūsu imūnsistēma reaģē uz infekcijām.” 

Kopš 1999. gada Pēbo strādā Vācijas pilsētā Leipcigā, Maksa Planka Evolucionārās antropoloģijas institūtā (Max-Planck-Institut für evolutionäre Anthropologie).

Tavs komentārs par rakstu: