• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Arvil, re, kā rullē! Publicitātes foto: Ekonomikas ministrija

«OIK bizness»: citi nāks vietā, ar mašīnām brauks...

Pēc sabiedriskā sašutuma viļņa uzplūšanas un neveiksmīga mēģinājuma “notīties”, atstājot ekonomikas ministra amatu, “Vienotības” līderis un glābējzvans, amatu apvienošanas kārtībā arī ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens beidzot ir izdomājis shēmu, kā “vilku pabarot, lai kaza paliek dzīva”. Iecere gan neizceļas ar īpašu eleganci, toties tās rezultātā, kā radās, necietīs neviens “obligātā iepirkuma komponentes (OIK) zvēriņš”.

Dzintars Zaļūksnis

Proti, Arvils sola, ka Ekonomikas ministrija (EM) pastiprināšot atjaunojamo energoresursu un koģenerācijas staciju uzraudzību, “lai izslēgtu potenciālu krāpniecību ar OIK atļaujām”.

Ellē ratā, Arvil! Kāpēc tu iedomājies, ka OIK maksātājus īpaši uztrauc, vai konkrētais “OIK biznesmenis” padalās ar koalīciju vai nē? Principā jau ir vienalga, vai starp vairāk nekā 1000 OIK atļaujas saņēmušajiem uzņēmumiem divi vai, piemēram, pieci, vai arī, kā tas noticis līdz šim, veseli treji izrādījušies “OIK troļļi”!  

Ko dos tas, ja tuvāko piecu gadu laikā Ekonomikas ministrija, izstrādājot grozījumus Ministru kabineta (MK) 2009. gada 10. marta noteikumos “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā” un MK 2010. gada 16. marta noteikumos “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, un cenu noteikšanas kārtību” un rosinot būtiski pastiprināt šā procesa uzraudzību, no kopējā biezā klimpu viruma “izcels” vēl pāris OIK ķiļķēnus vai pat kādu pelmeni? Patērētāji tik un tā elektroenerģiju turpinās pirkt par neadekvāti augstām cenām.

Vai varbūt ieguvums būs valdošo partiju triumvirāta – Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), “Vienotības” un  pašpasludinātās nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK – prieks par to, cik eleganti un bez jūtamiem zaudējumiem ir izdevies piešmaukt lētticīgos OIK maksātājus? Ja tā, tad tas ir tikai vēl viens koalīcijas partiju “stila” paraugs. Un droši vien nekas vairāk – lielākā daļa vēlētāju pirms balsošanas listes mešanas urnā tik tiešām par OIK afēru būs “piemirsusi”. Jo propaganda taču tai virsū būs “uzmalusi” biezu slāni niekkalbības – “oligarhu” sarunas, čekas maisus, Latvijas “spožo ekonomisko attīstību”, “lielisko nodokļu reformu” un ko tik vēl ne!

Tāpēc tam, vai  komersantam būs jānoslēdz līgums ar publisko tirgotāju viena vai trīs, vai piecu mēnešu laikā pēc elektroenerģijas ražošanas uzsākšanas koģenerācijā, nav itin nekādas nozīmes. Pat tad, ja komersants nolaidīs pilnīgu lažu un galu galā zaudēs tam piešķirtās tiesības pārdot saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros. Tā teikt, citi nāks vietā, ar mašīnām brauks...

Elektroenerģijas patērētājiem un nodokļu maksātājiem principā ir vienalga, vai viņu maksāto OIK naudiņu saņem komersanti, kuru “koģenerācija strādā uz pilnu klapi”, vai tādi, kas “koģenerē pa pusei”, vai arī tādi, kuru saimniecībā no koģenerācijas patiesībā nav ne smakas – produkts, kuru mēs visi esam spiesti pirkt par sadārdzinātiem tarifiem, kapitālistiskajā tirgū tik un tā neeksistē. OIK ir sociālistiska tipa saimniekošanas produkts, jo patērētājs spiests maksāt par tīrām iedomām, kas nostiprinātas likumā. Atšķirība tikai tā, ka administratīvā kārtā hiperpeļņa tiek garantēta nevis “sociālistiskiem”, bet gan pilnīgi privātiem  uzņēmumiem, kuri citādi, visdrīzāk, neko nespētu nopelnīt un šādā biznesā vispār nebūtu iesaistījušies.  

Vārdu sakot, plika ākstīšanās, Arvil, ir tā tava “puskoka lekšana”. Kā jau bija sagaidāms, tu neko negrasies darīt, lai šo komunistisko sistēmu atceltu. Precīzāk, tavi biešsarkanie kolēģi nepakam tev neļaus pat domāt par tās atcelšanu.

Tāpēc tu tikai vāvuļosi par “kontroli” un “godīgumu”, lai gan OIK afēra jau no sākta gala nav bijusi godīga un jau sen vairs nav kontrolējama.

Tavs komentārs par rakstu: