• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Arvils Ašeradens Saeimas sēdēKomisija jāvada kompetentākajam āzim saeimiešu vidū. Ekrānšāviņš no: TV24

OIK jautājums jeb Āži revidēs kāpostdārzu

Veicot pavisam vienkāršus aprēķinus, kļūst pilnīgi skaidrs, ka “obligātā iepirkuma komponentes (OIK) afēras” pirmais un galvenais labuma guvējs ir politiskais isteblišments, kuram OIK formā cilvēki valsts budžetā papildus maksā simtiem miljonu, lai gan formāli tas nav nodoklis un atskaitēs ES un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai (Organization for Economic Co-operation and Development, OECD) viss ir labākajā kārtībā. Jau rakstīju, ka tieši šis absolūti pragmatiskais apsvērums izslēdz jebkuru ticību tam, ka politiķi patiešām grib “tikt galā” ar OIK.

Dzintars Zaļūksnis

Vienkāršāk sakot, ko viņi, nabadziņi, darīs, kā nodrošinās Eiropas līmeņa algas sev un sev uzticamo činavnieku varzai, ja OIK pēkšņi tiks atcelta? Tagad ir pilnīgi skaidrs, ka tā nenotiks: āži ir salikuši kopā savas ne īpaši radošās smadzenītes, lai izštukotu, kā aprīt kāpostdārzu, liekot nodokļu maksātājiem vietā iedēstīt divus citus.

Proti, Saeima ir akceptējusi “OIK sistēmas jautājumiem” veltītas parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidošanu. Šī komisija darbošoties sešus mēnešus. Ievērojāt? Runa nav par OIK atcelšanu, bet tikai par OIK jautājumiem!

Drīzumā saeimieši sāks tusnīt ap izmeklēšanas komisijas sastāva apstiprināšanu. Diezin vai kompetentākais OIK speciālists parlamentā – bijušais ekonomikas ministrs, tagad tikai vadošās partijas deputāts Arvils Ašeradens gribēs atklāt visas savas “fīčas”. Tāpēc iesaku daudz nedomāt – piemēram, tieslietu ministrs Jānis Bordāns, varu saderēt, labprāt uzņemtos komisijas vadību. Kāpēc ne? Viņam ir pieredze šādu komisiju novešanā ellē. Un tas taču ir galvenais OIK komisijas mērķis. Mazākais mērķītis – sabiedrībai klusējot, novilkt “OIK jautājumu” vēl par kādu pusgadu, bet, ja izdosies, gadu. Ar to vajadzētu pietikt, lai pat āžiem izšķiltos kāda ideja oika glābšanai.

Formāli parlamentāro izmeklēšanu paredzēts veikt par “valsts rīcību, izveidojot Latvijas un Eiropas Savienības tiesību normām neatbilstošu valsts atbalsta sistēmu elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem resursiem un koģenerācijā”. Paredzēts arī izmeklēt, kāpēc notikusi “neatbilstoša un nepietiekama šo sistēmu uzraudzība un kontrole”.

A? Mēs sev prasām, kur ta’ tu nu biji? Un paši arī atbildam. Mek, mek!

Tavs komentārs par rakstu: