• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Kurts FridrihsonsKurts Fridrihsons. Foto no: galerijaromasdarzs.lv

Okupācijas muzejā, atzīmējot Kurta Fridrihsona 110. jubileju, atvērs grāmatu

Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā ēkā 7. septembrī notiks latviešu mākslinieka Kurta Fridrihsona (1911-1991) 110. dzimšanas dienai veltīts pasākums. Tajā tiks atvērts muzeja sagatavotais izdevums ‘’Mākslinieks Kurts Fridrihsons un “franču grupa””, kas ir pirmā burtnīca Latvijas Okupācijas muzeja projektā ‘’XX gadsimta politiskā vēsture piemiņas vietās”, atsaucoties uz muzeja pārstāvjiem, informē lsm.lv. 

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Vēsturnieka un mākslas zinātnieka Riharda Pētersona un mākslas zinātnieces Kristīnes Čakstiņas sagatavotajā izdevumā katrai no 13 “franču grupas” personām veltīta atsevišķa sadaļa, ko papildina fotogrāfijas, zīmējumi un dokumenti.

Tā sauktā “franču grupa” bija Latvijas inteliģences domubiedru kopa, kuru 20. gadsimta četrdesmito gadu beigās vienoja mīlestība uz Franciju un franču kultūru. Gleznotājs, akvarelists, scenogrāfs, literāts, grāmatu, izstāžu un ekspozīciju iekārtotājs Kurts Fridrihsons bija viens no “franču grupas” iedvesmotājiem un iniciatoriem. 1951. gada janvārī grupas dalībniekus Kurtu Fridrihsonu, Elzu Stērsti, Ievu Lasi, Maiju Silmali, Mirdzu Ersu, Mildu Grīnfeldi, Miervaldi Ozoliņu, Irīnu un Arnoldu Stubauus, Alfrēdu un Eleonoru Sausnes, Skaidrīti Sirsoni par franču literatūras lasīšanu un interesi par Rietumu kultūru apsūdzēja dzimtenes nodevībā un notiesāja uz 10–25 gadiem ieslodzījumā Sibīrijas nometnēs. Fridrihsonam tika piespriesti 25 gadi, un no 1951. līdz 1956. gadam viņš atradās vairākās nometnēs, kur tapa portreti, ceļojuma vīzijas un fantāzijas rosinātas ainas.

Latvijas Okupācijas muzeja krājumā glabājas ap 15 000 Fridrihsona izsūtījumā darināto zīmējumu.Izdevums tapis sadarbībā ar karšu izdevniecību “Jāņa sēta”, to finansē Latvijas Okupācijas muzeja biedrība un privāts ziedojums.

Tavs komentārs par rakstu: