• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
"Olainfarm": 45 gadi veiksmīga biznesa"Olainfarm": 45 gadi veiksmīga biznesa. Publicitātes foto: RAA

«Olainfarm»: «autobusa padome» un spēles ar miljoniem

AS “Olainfarm” vēsturi šobrīd var sadalīt divās kontrastējošās daļās: līdz 2017. gada 9. septembrim un pēc tam. Tas ir viens no retajiem gadījumiem, kad uzņēmuma grūtību sākums ir nosakāms ar tādu precizitāti: šajā dienā mira “Olainfarm” vairākuma akcionārs Valērijs Maligins, ekscentrisks cilvēks, kurš uzņēmumu bija padarījis par vienu no visgardākajiem “kumosiņiem” Baltijas biržās.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Atklājās mantojums, un izrādījās, ka Maligina meitas un atraitne cita pret citu izturas ar pietiekami lielu atsvešinātības pakāpi, lai lielas naudas dēļ sāktos ne visai korektas ķildas. Maligina atraitne pašlaik ir it kā pakāpusies maliņā, taču nav nekādu garantiju, ka kādā nejaukā brīdī viņa atkal “neiesaistīsies spēlē”.

Visādā gadījumā AS “Olainfarm” akciju cena biržā turpina samazināties (marta beigās tā bija nokritusi līdz 6,75 eiro – salīdziniet ar 11,5 eiro, cenu, ko “Olainfarm” akcija sasniedza Maligina dzīves laikā), un pēdējie notikumi, protams, neliecina, ka kaut kas varētu mainīties uz augšupejas pusi. Visādā gadījumā investorus glābj tas, ka “Nasdaq Riga” birža “Olainfarm” akciju tirdzniecību no 1. aprīļa ir pārtraukusi.  

Toties Uzņēmumu reģistrs, izskatot vienu no saņemtajiem pieteikumiem, ir pieņēmis lēmumu reģistrēt izmaiņas AS “Olainfarm” valdes un padomes sastāvā, par "Olainfarm" padomes priekšsēdētāju atzīstot ekonomistu Gundaru Bērziņu, bet padomes sastāvā ieceļot Jāni Buku, kurš tagad ir padomes priekšsēdētaja vietnieks, kā arī Kārli Krastiņu, Andreju Saveļjevu un Haraldu Velmeru.

Šādā sastāvā padomi 1. aprīlī šķietami komiskā veidā – pie “Olainfarm” ieejas novietotā mikroautobusā – iecēla akcionāri, kuriem kopumā pieder 61,5% akciju.

Savukārt jaunieceltā padome savā pirmajā sapulcē, kas notika tajā pašā 1. aprīlī, lēma veikt izmaiņas “Olainfarm” valdē – valdes locekli Ingu Krūkli nomainīt pret Lauri Macijevski, kurš jau iepriekš bijis “Olainfarm” valdes loceklis.

Tulkojot to visu saprotamākā valodā, abas jaunākās Maligina mantinieces šajā brīdī ir “apspēlējušas” vecāko meitu Irinu, kura virsroku uz brīdi guva, savā kontrolē pārņemot AS “Olainfarm” 42,5% akciju paketes turētāju SIA “Olmafarm”. Tā izrādījās īslaicīga uzvara. Un vai vispār šeit var runāt par kaut kādām “uzvarām”, ja galvenā balva – vēl pavisam nesen plaukstošs uzņēmums – kratās drudzī un pamazām notērē Maligina iekrātās finansiālās un reputācijas rezerves.

Tāpēc būtībā pavisam maza nozīme ir tam, vai kārtējā raundā virsroku atkal gūs Irina Maligina, vai arī jaunākajām māsām izdosies viņu galīgi “nolikt pie vietas”. Pašlaik notiek strīds par to, vai 1. aprīļa akcionāru sapulce vispār bija lemtspējīga – Irinas kontrolētā it kā bijusī  “Olainfarm” valde paziņoja, ka ir atcēlusi 1. aprīlī plānoto akcionāru ārkārtas sapulci, jo, pārbaudot akcionāru sarakstus, atklājies, ka pieprasījumam par tās sasaukšanu, ko izteica Maligina vidējā meita Nika Saveļjeva un jaunākās meitas Annas Emīlijas Maliginas aizbildne Signe Baldere-Sildedze, nav bijis juridiska pamata, jo pieprasījumu parakstījušās personas neesot bijušas “Olainfarm” akcionāres. Nikai Saveļjevai un Signei Balderei-Sildedzei par to ir sava versija: uzņēmuma lielākais akcionārs “Olmafarm” aicināja akcionārus ierasties uz iepriekš izsludināto akcionāru ārkārtas sapulci 1. aprīli, norādot, ka “Olainfarm” valde ir “pakļāvusies padomes nelikumīgam spiedienam”.

Kā jau pieminēju, akcionāru strīdu dēļ “Nasdaq Riga” ir apturējusi tirdzniecību ar “Olainfarm” akcijām. Taču tas ir īslaicīgs risinājums vai pat vispār nav nekāds risinājums. Ja “Olainfarm” mantinieces nepārstās uzklausīt savus “padomdevējus” un nepārtrauks savstarpējo karadarbību, drīz var izrādīties, ka cīnīties vairs nav par ko.

Tavs komentārs par rakstu: