• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Jānis Reirs, Edgars Rinkēvičs un Artis Pabriks.K.A.Kariņa galms – finanšu ministrs Jānis Reirs (stāv), ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (sēž no kreisās) un aizsardzības ministrs Artis Pabriks ar onkuļa Fiča vērtējumu var būt apmierināts. Foto: lsm.lv

«Onkulim Fičam» šķiet, ka Latviju gaida stabila kredītnākotne

Pasaulē ir vairāki privāti uzņēmumi – sauksim tos par onkuļiem –, kuri ne visai saprotamu iemeslu dēļ tiek uzskatīti par absolūti solīdiem makroekonomiskajiem vērtētājiem un pareģiem. Proti, šo onkuļu bieži vien lielā mērā no gaisa grābtie reitingi vistiešākajā veidā ietekmē valstu un uzņēmumi iespējas darboties globālajā finanšu tirgū.       

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Viens no tādiem ir onkulis Fičs jeb oficiāli – starptautiskā kredītreitingu aģentūra “Fitch Ratings”, un tas, līdz ar citiem onkuļiem – Ernstu Jangu, Kūperu P. Vaterhauzu, Deluā Tašu un co –,  laiku pa laikam pievērš uzmanību arī mūsu nelielajai un miermīlīgajai valstiņai. Tad, lūk, onkulis Fičs nupat ir saglabājis Latvijas kredītreitingu “A–“ līmenī ar stabilu nākotnes novērtējumu, informē Valsts kases pārstāve Eva Šmite-Krēgere.

Ko tas nozīmē? Pirmkārt, ja mūsu valdībai atkal savajadzēsies tik daudz naudas, kā vēl nekad, tai vajadzēs maķenīt (pieklājības robežās) palūgties, bet principā starptautiskie finansisti labprāt aizdos, cik vajag, un tā būs gandrīz 100% droša investīcija.

Šis gandrīz nozīmē, ka principā, aizdodot naudu uz Krišjāņa Artura Kariņa godavārda, neviens īpaši neriskēs, lai gan sīkas nepatikšanas teorētiski var gadīties. Onkulis Fičs, raugiet, uzskata, ka Latvijā ir uzticams politikas ietvars, kuru pastiprina dalība Eiropas Savienībā (ES) un eirozonā, bet Latvijas valsts parāda līmenis ir zemāks par “A” kredītreitinga līmeņa valstu vidējo rādītāju. Tas ir labi.

Tomēr mīnusiņu pie “A” onkulis Fičs ir ielicis – tādēļ ka Latvijā ir ievērojami zemāks ienākumu līmenis un lielāks neto ārējais parāds, salīdzinot ar līdzīgu valstu rādītajiem. Bet tas, kā jau atzīmēju, nenozīmē, ka onkuļa Fiča komanjoni atteiksies iedot kādu lieku miljardiņu, ja K.A.Kariņš sirsnīgi palūgs. Kaut vai tāpēc, ka onkulis Fičs ir pārliecināts: Latvijas ekonomika “turpinās izrādīt izturību pret pandēmijas radītajiem satricinājumiem un valdības politika atbildīs valsts finanšu ilgtermiņa ilgtspējai”.

Tulkojumā no fičvalodas, tas nozīmē, ka mēs, nodokļu maksātāji, te, Latvijā esam baigie loši, bet valdībai var aizdot droši, jo tā no šiem lošiem izspiedīs pietiekami daudz, lai bez problēmām varētu norēķināties ar esošajiem un eventuālajiem kreditoriem.

Un kas gan vēl onkuļiem vajadzīgs? Tak ne jau Latvijas un tās iedzīvotāju labklājība!

Tavs komentārs par rakstu: