• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Krišjānis Kariņš un Egils LevitsK.A.Kariņš: nepateicīgā tauta atkal nenovērtē mūsu pūles. E.Levits: ja, ja, jawohl! Foto: Valsts kanceleja

Pabaidīsim ar «plānu D», pieņemsim «plānu A», un sabiedrība pateicībā bučos rokas

It kā Latvijā būtu par maz makro- un mikroekonisko ķezu, Krišjāņa Artura Kariņa kompānija, turpinot kursu uz kovidpanikas eskalēšanu, pavisam nopieni ir iecerējusi visus veselos un ekonomiski aktīvos cilvēkus attālināt no darba: valdība starp kovida operatīvās vadības grupas ierosinātajiem plāniem ir izvēlējusies mērenāko, kurš tik un tā ir krietni pārspīlēts.   

Dzintars Zaļūksnis

Ne velti maksātnespējas administratori brīdina, ka kovida trešajam [iedomātajam] vilnim nenovēršami sekos [reāls] bankrotu vilnis. Taču valdība un tās anonīmie eksperti Uga Dumpis un Juris Perevoščikovs nevienu neklausās – zvaigžņu stunda un milzīga, citos apstākļos neiedomājama vara viņiem ir acīmredzami aizdambējusi visus maņu orgānus, un empātiju pirmām kārtām.

Pār Latviju šobrīd valda K.A.Kariņš un cipariņi, cipariņi, cipariņi... Tagad arī skaidri redzams, kāpēc tik atbildīgā brīdī par Valsts prezidentu tika izbīdīts Egils Levits, kura kažoks pilns ar dažāda kalibra un nokrāsu blusām: diezin vai jūs sameklēsiet citu personu, kura tika veiksmīgi nezina, kā dzīvo Latvijas cilvēki. Un negrib zināt, jo paša dzīves plāni realizēti pilnībā: ij Satversmē savus lingvistiskos vingrinājumus iedabūjis, ij vēsturē ierakstījies, ij materiāli nodrošinājies līdz mūža galam.

Tātad. Valdības polittehnologu īstenotais projekts šoreiz ir tik caurspīdīgs, ka vēmiens nāk. Sabiedrībai virs galvas Damokla zobena vietā tiek pakārts plāns D, bet galā visžēlīgi akceptēts plāns A, kas pats par sevi ir briesmīgs, tomēr, salīdzinot ar plānu D, šķiet kā zīdaiņa buča uz vaidziņa.       

Konkrēti, no diviem “epidemioloģiskās situācijas stabilizēšanas” scenārijiem valdība ir konceptuāli paudusi atbalstu mērenākajam scenārijam, ar kuru valsts pārvaldē un privātajā sektorā strādājošajiem tik un tā nāksies strādāt attālināti, klātienē atļaujot strādāt ražojošo uzņēmumu darbiniekiem.

It kā [pagaidām] neatbalstītais biedējošais plāns D, kuru pārmaiņas pēc valdība vispirms publiskoja baumu līmenī, bet pēc tam arī oficiāli, paredz vēl lielākus ierobežojumus, līdz pat pilnīgam lokdaunam [lock-down]. Uzmanību, bungu tremolo! – gala lēmumu par plānu A plānots pieņemt valdības sēdē 11. martā. Sak, pamokieties vēl mazliet ar iespēju D, būsiet jo pateicīgāki mūsu dārgajam K.A.Kariņam!

Taisnības labad jāsaka, ka valdības un Krīzes vadības padomes kopsēdē tika izskatīti veseli četri operatīvās vadības grupas izstrādāti scenāriji, valdība divus atšuva un atstāja scenāriju A, kas paredz salīdzinoši (salīdzinot ar plānu D, protams) mērenus priekšlikumus “ekonomikas funkcionēšanai “Covid-19” apstākļos, un – biedinājumam – scenāriju D, kas paredz priekšlikumus “maksimāliem piesardzības pasākumiem”.

Plāns A paredz sociālos ierobežojumus medicīniska rakstura problēmai balstīt uz attālinātu darbu. Klātienē ļaus darboties ražojošo nozaru uzņēmumiem un kopumā ap 221 000 cilvēku jeb 25% no valstī nodarbinātajiem. Un arī ražotāji tiks krietni apgrūtināti: tiem būs jāievieš “Covid-19” drošības protokols, paredzot maksimāli iespējamu darbinieku distancēšanos un, piemēram, ieviešot darbu maiņās. Bet tie ir tikai ziediņi! Citās nozarēs darbu klātienē atļaus tikai ar iestādes vadītāja atļauju, savukārt klātienes pakalpojumus varēs sniegt tikai ar iepriekšēju pierakstu.

Lai cilvēki izjustu vēl lielāku pateicību valdībai, kas par viņiem TĀ rūpējas, siles lopiņi grasās pat  piešķirt 60 eiro (!) [vienreizēju] atbalstu katram strādājošajam par attālinātā darba veikšanu, šo summu neapliekot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Valdība jūsu ģimenei uzsauc brangas vakariņas, lai vieglāk izturēt visu pārējo!

Turpinot darbinieku segregāciju, plāns A paredz bērnudārzu nodrošināt tikai bērniem, kuru vecāki nevar strādāt attālināti.

Lai uzturētu kovidpanikai pietiekamu slimnieku skaitu, plāns A paredz pūļa testēšanu un mērķtiecīgu skrīningu.

Vēl plāns A paredz aizliegumu apmeklēt publiskas vietas, nodrošināt viesnīcu tiem, kam nav paveicies ar “Covid-19” testa rezultātu, veicināt izmitināšanas programmas pieejamību, sedzot 80% no izmaksām, tostarp ēdināšanai, kā arī nodrošināt stingru inficēto un kontaktpersonu uzraudzību.

Maksimāli pieļaujamais pasažieru skaits sabiedriskajā transportā tiek samazināts (? – labieši sabiedrisko transportu neizmanto, kā viņi var zināt, ka pašlaik ar dzeltenmelnām bantēm ir iezīmēti apmēram 75% no visām sēdvietām) līdz 30% no transporta ietilpības. Lai veicinātu privātā transporta pārvietošanos pa pilsētu un reizē radītu tam papildu grūtības, tiks atcelta pašvaldību stāvvietu maksa privātam transportam. Kā jau ierasts, K.A.Kariņa pasniedz dāvanu uz kāda cita – šoreiz pašvaldību – rēķina.

Tāds, lūk, ir plāns A. Bet, lai jūs neteiktu, ka tas ir murgains, jums acu priekšā tiek vicināts plāns D, kurš paredz ieviest kovidpasākumus mērkaķa tempos, piemēram, jau no 15. marta proaktīvi ieviešot vēl murgainākus ierobežojumus.

Plāns D, piemēram, paredz, ka darbinieki klātienē strādās tikai ar darba devēja pamatotu rīkojumu, lai nodrošinātu būtisku neatliekamu darbu nepārtrauktību, ko nevar veikt attālināti savā dzīves vietā.

Plāns D paredz to, ko valdības polittehnologi visai tālredzīgi testēja, pirms dažām dienām palaižot baumas sociālajos tīklos,– proti, pienākumu uzturēties savā dzīvesvietā vienas mājsaimniecības ietvaros. Atstāt dzīvesvietu labieši mums atļautu tikai [viņuprāt] pamatotas nepieciešamības gadījumā. Piemēram, lai dotos iepirkties, saņemtu veselības aprūpes pakalpojumus, aprūpētu dzīvniekus, veiktu fiziskās aktivitātes. Kā tas viss tiktu kārtots realitātē, varat iedomāties, atceroties mājsēdes laikā ieviestos idotu cienīgos pašapliecināšanas papīrīšus, par kuriem labieši noteikti vēl līdz šim vārtās smieklos, tos atcerēdamies. Cirkam, vārdu sakot, jāturpinās, vismaz klaunādei noteikti!

Lai pilsoņiem būtu vieglāk nojūgties, plāna D gadījumā valdība atļautu reliģisko darbību veikšanas vietām klātienē darboties tikai reliģisko svētku dienās. Un, jā, padomāts arī par neticīgajiem – tiktu pārtraukta muzeju darbība ārtelpās un dabas taku darbība (!).

Plāns D paredz visu mācību procesu rīkot attālināti. Lai cilvēkiem neienāktu prātā stiprināt imunitāti ar sportošanas palīdzību, sportot drīkstētu tikai individuāli ārtelpās, bet vispār plāns D noliedz sporta pasākumus.

Un – vissvarīgākais! –, lai nodrošinātu pietiekamu daudzumu kovida upuru, veselības aprūpē cilvēkiem paredzēts sniegt tikai neatliekamo medicīnisko un akūto palīdzību un ģimenes ārsta pakalpojumus. Bez tam plāns D atļautu nodot asinis Valsts asinsdonoru centrā, potēties, saņemt [ja ir nauda] veselības aprūpes pakalpojumus mājās. Lai neizskatītos galīgi nehumāni, tiktu atļauta arī grūtnieču aprūpe un laboratorijas pakalpojumi.

Valdība sarēķinājusi, ka [makro]ekonomiskā aspektā plāns A vienā nedēļā radītu zaudējumus 49,4 miljonu eiro apmērā, trijās nedēļās – 148,2 miljonus eiro jeb 0,51% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Savukārt plāns D scenārijā negatīvā fiskālā ietekme pirmajā nedēļā būtu 241,7 miljonus eiro, bet trjās nedēļās – 725 miljoni eiro jeb 2,5% no IKP.

Cik zaudēs cilvēki, uzņēmumi un mājsaimniecības – ne tikai naudas izteiksmē – K.A.Kariņš un viņa rokaspuikas rokasmeičas nesaka. Varu saderēt, ka tādus niekus rēķināt viņiem nenāk ne prātā. Galvenais, pareizi organizēt sagaidāmo roku bučošanas rituālu, kurā cilvēkus būs jāsakārto rindā daudz efektīvāk, nekā to dara Vakcinācijas projekta birojs. 

Tavs komentārs par rakstu: