• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Rīgas Doma kupols un gailisRīgas Doma virsotne. Foto: Ieva Lūka/LETA

Pabeigta Rīgas Doma torņa restaurācija

Būvniecības uzņēmums SIA "Arčers" ir pabeidzis Rīgas Doma restaurāciju un torņa nostiprināšanu. Atsevišķu iekštelpu restaurācija un pasākumi torņa nostiprināšanai tika sākti pagājušā gada decembrī atbilstoši līgumsaistībām ar darbu pasūtītāju – Latvijas Evaņģēliski luterisko baznīcu. Būvdarbu līguma summa bija 4,8 miljoni eiro (bez pievienotās vērtības nodokļa).

Iekštelpu restaurācija saskaņā ar projekta nosacījumiem īstenota teritorijā, kurā ietilpst Marijas kapela, Dienvidu kapela, Centrālā kapela un Krustejas kapela. Domā ir renovētas saimniecības un inženiertehniskās telpas, nomainītas inženiertehniskās komunikācijas – izbūvēta jauna ūdensvada, kanalizācijas, elektrības, vājstrāvas, ventilācijas, apkures, zibens aizsardzības, kā arī automātiskā ugunsdzēsības sistēma. Apmēram 5500 kvadrātmetru platībā attīrītas 16. gadsimtā būvētās Doma torņa koka konstrukcijas, kas ir vecākie šāda veida būvelementi Latvijā. Atjaunoti konstrukciju fragmenti, kopumā iebūvējot protezētos koka būvelementus aptuveni 120 kubikmetru apjomā.

Torņa iekšienē vairāku līmeņu augstumā iemontēta 15 tonnu smaga metāla sistēma, kas noņem slodzi, stiprina un stabilizē vairākus gadsimtus vecās koka konstrukcijas, kas laika gaitā bija ieliekušās.

Torņa kupola daļām uzklāts jauns kapara segums, restaurēts zvanu krēsls un tajā iekārti septiņi zvani, atjaunots torņa pulksteņa mehānisms. Pirmo atjaunošanu un zeltījuma pārklāšanu piedzīvoja arī pirms 30 gadiem torņa smailē uzstādītais gailis, kas 1985. gadā nomainīja 400 gadus veco priekšgājēju.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: