• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
medicīnas darbiniece sēž uz grīdasCik ilgi māsu palīgi saņems nožēlojamus grašus? Foto: Shutterstock

«Pagarinātais normālais» darba laiks mediķiem atcelts, bet nav jau, kas strādā

Pēc tam, kad Satversmes tiesa (ST) ir spriedusi, ka Ārstniecības likuma pārejas noteikumu normas, kas nosaka ārstniecības personu samaksu par “pagarināto normālo” darba laiku, neatbilst Satversmei, koalīcija kārtējo reizi demonstrē savas spējas izdomāt visādus pekstiņus, lai tikai nekas nebūtu jādara.

Dzintars Zaļūksnis

Lai gan Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) par “pagarinātā normālā” darba laika absurdo un diskriminējošo raksturu runāja jau kopš likumprojekta parādīšanās apritē, vajadzēja vēl arī tiesībsarga iejaukšanos un ST atzinumu, lai valdošās koalīcijas marsieši būtu spiesti beidzot domāt, ko darīt. Tomēr pat pēc ST sprieduma māc bažas, vai trejpartiju gudrinieki ar Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) biedrenēm iz Veselības un Finanšu ministrijām patiešām sāks reāli risināt šo problēmu nevis izgudrot pasaciņas, sak, “mēs jau to darām, ka galvas kūp, bet...”  

ST pret varu izturas ar maksimālu humānismu. Arī šoreiz apstrīdētā likuma norma par spēkā neesošu atzīta nevis ar tās pieņemšanas brīdi (tad nāktos visiem mediķiem samaksāt par virsstundu darbu kopš 2009. gada, kad šis, teiksim atklāti, bezkaunīgais likums tika pieņemts), bet gan no 2019. gada 1. janvāra. ST spriedums, kā zināms, nav pārsūdzams, tāpēc teorētiski koalīcijai nav, kur sprukt.

Taču tas ir tikai teorētiski. Trejpartiju politikāņi mēdz demonstrēt apbrīnojamu izdomu un fantāziju, ja runa ir par naudas tērēšanu, kas notiek neatbilstoši tās makroekonomiskajām interesēm. Nu sakiet, lūdzami, kāds labums ZZS, “Vienotības” un pašpasludinātās nacionālās apvienības politiķiem atdot nodokļu naudu, lai samaksātu mediķiem par virsstundu darbu!? To viņi jau rādīja, deviņus gadus izlikdamies, ka “viss ir kārtībā”.

Arī tagad veselības ministre Anda Čakša sola, ka tiekot “veidota skaidra stratēģija”, kā līdz ar ST sprieduma izpildi nozarē aizpildīt cilvēkresursu iztrūkumu. Re, kā! Tagad galvenais vairs nav tie papildu 8-12 miljoni, kas būs vajadzīgi, lai izbeigtu medicīnas darbinieku oficiālo verdzību, tagad, re, galvenais – izštukot, kā izbeigt virsstundu praksi, jo nākamgad tā maksās pārāk dārgi! Bet nu nevar jau neko “izštukot”, ja visa saimniecība “nolaista līdz kliņķim”!

Latvijas Slimnīcu biedrības (LSB) priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs apliecina, ka valsts apņemšanās medicīnas personālam apmaksāt virsstundu darbu neatrisinās cilvēkresursu pieejamību, jo “Darba likums nosaka, ka virsstundu apmērs nevar pārsniegt 40 stundas mēnesī”. Lai kompensētu pašreizējo ārstniecības personāla iztrūkumu, slimnīcām varētu nākties ierobežot piedāvāto pakalpojumu apjomu vai veicināt ārstu migrāciju no vienas darba vietas uz otru, sūkstās Kalējs. Un Čakša piekrīt: “Tas ir ļoti, ļoti sarežģīti. Mēs te visi “smadzeņojam”, kā to vislabāk risināt, jo, lai kādu naudu mums šodien iedotu, mēs nevaram nākamajā dienā radīt jaunu cilvēkresursu. Tam ir vajadzīgs laiks.”

Kalējs atzīmē, ka patlaban situācija ar darbinieku pieejamību Latvijas slimnīcās ir kritiska, tomēr medicīnas māsu iztrūkums ir visjūtamākais: “Ārstu Latvijā ir tik, cik viņu ir, un mēs nespējam saražot 2000 ārstus kaut kādā īsā laika periodā, un mums ir vajadzīgas 20 000 māsas, kuras mēs arī nevaram saražot. Vienīgi – varbūt mēs varam atgriezt kādas māsas, kas strādā citā sektorā. Tomēr to var izdarīt tikai un vienīgi ar normālu darba samaksu, kas ir līdzvērtīga privātajam sektoram.”

Cik reāla veselības aprūpes jomā būtu iespēja piesaistīt darbaspēku no ārvalstīm? LVSADA jau vairākkārt ir izteikusies pret šādu risinājumu. Arī  Kalējs norāda, ka tā ir “diezgan neīstenojama ideja”, jo Latvijā medicīnas personāla speciālistus no krievvalodīgajām valstīm esot neiespējami piesaistīt valodas barjeras dēļ, bet no rietumvalstu tirgiem – nepietiekamā atalgojuma dēļ.

Lai arī Čakša vairāk raizējas par naudu, turpretim LVSADA un Kalējs – par darbinieku pārslodzi, un sarunas joprojām notiek dažādās plaknēs, tomēr nu jau viedokļiem ir samērā drošs saskares punkts. Jo galu galā viss atduras joprojām nepietiekajamā darba samaksā sanitāriem, māsu palīgiem, ārstu palīgiem un māsām – tieši šajā segmentā darba roku trūkums ir visasākais.  Čakša spiesta atzīt – un uzslava viņai par to! –, ka “jau šobrīd slimnīcās pakalpojumu nodrošināšanu būtiski ietekmē medicīnas personāla trūkums, tāpēc arī nepieciešams turpināt paaugstināt ārstniecības personāla atalgojumu”. Taču kā būs ar finansējumu veselības nozarei “negatīvas fiskālās telpas” apstākļos – par to labāk nemaz neprasīt finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai, kurai galvenā rūpe pašlaik ir cita: izdzenot no valsts “čaulas kompāniju” naudu, nodrošināt sev siltu vietiņu kādā globālā finanšu struktūrā.  

Tāpēc šajā brīdī atbalstīšu veselības ministri, lai viņa neaizmirst savus vārdus, proti, ka vissvarīgāk ir turpināt atalgojuma reformu, un tad arī “virsstundu stāsts” varētu kļūt salīdzinoši mazāks.

8 Komentāri


 1. Med darb,
  2018-05-23

  ALGAS IR JAPARSKATA ARPUS RIGAS ,,RIGA ALGAS IR LABAS SLIMNICAS , PARSKATIET ALGAS PIEM ,DOBELES SLIMNICA ,,KULDIGAS UC ..? MASU PALIGU ALGAS IR JAATSKIRAS NO SANITAREM ,.VINAS IR JAPIELIDZINA MASAM , M,.PALIGIEM TAPAT KA MASAM IR SERTIFIKATS UN 5GADOS JASAVAC KREDITSSTUNDAS ,,SANITAREM NEKA TADA NAV ,,,TAM JAPIEVERS UZMANIBA ,VARBUT VESELIBAS MINISTRIJA ,TO NEZINA ?!MASU PALIGU STAVOKLIS IR JAUZLABO!

  • BAIBA SKOLOTAJA
   2018-05-23

   algas jaut, beidzot jasakarto ,neilgi atpakal biju slimn, ,iskatijas ka darbs nav sakartots ,skrien ,nav laiks ,jadara vairaki darbi vienlaicigi ,veselbas ministr ,tas japarskata

 2. JASMITE MED DARB,
  2018-05-23

  dZINTARAM ,PALDIES !

 3. Rasma
  2018-05-23

  paldies par rakstu , turesimies!

 4. tamara
  2018-05-23

  m,pal. nevar pamatalga but 7 eiro vairak ka minimala alga1

 5. daiga
  2018-05-24

  Algas tiesam ir loti mazas !Ari citas slimnicas ir jamaksa normalas atbilstosas algas gan masam ,gan masu paligiem!!

 6. MED DARB.
  2018-05-29

  ALGAS IR JAPARSKATA . MASU PALIGAM ALGA JABUT NO 500 EIRO PAMATALGAI!

Tavs komentārs par rakstu: