• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
K.Kariņa kabinets valdības namāK.A.Kariņa lidojošās siles komandtiltiņā ir miers un saskaņa. Foto: Valsts kanceleja

Par atteikšanos vakcinēties nevienu no darba atlaist nedrīkst! Bet ir «signāls»...

Darba attiecības pārtraukt tikai tāpēc, ka konkrētais cilvēks nav vakcinējies pret “Covid-19”, šobrīd nedrīkst, jo tas būtu pretrunā Darba likuma normām, atsaucoties uz Darba valsts inspekciju (DVI), apgalvo lsm.lv. Taču latvju Duče Krišjānis A.Kariņš ir saņēmis/palaidis signālu, tāpēc ir pavisam savādāk.

Dzintars Zaļūksnis

Proti, K.A.Kariņa valdība darba uzteikšanu viltīgi ir nomaskējusi ar atstādināšanu no darba pienākumu pildīšanas. Cik ilgi atstādināts cilvēks izturēs bez iztikas līdzekļiem (jo tādos gadījumos alga parasti maksāta netiek), tas ir stipri individuāla jautājums.

Tātad DVI iesaka: ja darbinieks saņem darba uzteikumu, viņš var vērsties tiesā. Par spīti iam, ka kopš šodienas, 11. oktobra ir spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izludināšanu”, valdība pagaidām vēl neriskē paziņot, ka Saeima ir atlaista un tās pieņemtie likumi nav spēkā. Līdz ar to nevienā no normatīvajiem aktiem, kuri hierarhiski ir ar lielāku spēku nekā valdības noteikumi, nav paredzēts instuments darba tiesisko atiecību pārtraukšanai ar nevakcinētiem darbiniekiem.  “Joprojām darbojas Darba likums, kur ir noteikta vispārīgā darba tiesisko attiecību pārtraukšanas kārtība, kas uz šo brīdi darba devējiem ir jāievēro," skaidro VDI Klientu atbalsta nodaļas vadītāja Dace Stivriņa.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) papildina, ka “izvirzītās prasības par obligātu vakcināciju pret “Covid-19”, lai saņemtu atsevišķus pakalpojumus vai lai strādātu, ir nepamatota un pretrunā ar Satversmi. “Ministru kabinets nevar pieņemt tādus lēmumus, kas ignorē šo tiesisko aktu hierarhiju,” teic LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns.

Formāli tam jāpiekrīt. Taču faktiski K.A.Kariņa stūrētā lidojošā sile kovidlaikā ir izkodusi Satversmē tādus robus, ka no mūsu pamatlikuma vairs nekas daudz nav palicis. Un kas? Lidojošā sile braši plivinās stratosfērā pilnīgā brīvībā un naudas pilnām kabatām.

Abloms, draugi! – noliek visus savās vietās K.A.Kariņš, redziet, Ministru kabinets saka, ka lēmums ir pieņemts, un tas ir spēkā.

“Valdība, izvērtējot visu šo pienākumu jautājumu no juridiskā aspekta, jau vasarā vienojās, ka vispareizāk un visdrošāk būtu [virzīt] likuma grozījums. Šis likuma grozījums nebija iespējams, tātad mums šobrīd ir [Ministru] kabineta noteikumi un ārkārtas situācijas rīkojums, kas to nosaka,” varen apmierināts ar savu šķidro argumentāciju, klāsta NEjurists un NEmediķis K.A.Kariņš. Un ko tu viņam padarīsi?

Jāsaprot, ka valdība sūta ļoti skaidru signālu gan tiem, kas strādā sabiedriskajā sektorā, gan tiem, kas strādā privātajā sektorā –, labklājības susļika Gata Eglīša vārdiem sakot, “ka mēs tiešām uztveram ļoti nopietni šo vakcinācijas nepieciešamību.”

Tā jums vis nav kaut kāda tur Satversme vai likums, tas ir ļoti skaidrs signāls, pēc kura gan tiesībsargs, gan ģenerālprokurors, gan Satversmes tiesa var iet uz poda – līdzās Valsts prezidentam, kurš viņus tur jau pasen gaida 13. Saeimas deputātu lokā.

Tavs komentārs par rakstu: