• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Ugunsgrēks Juglas visusskolāSkolām ir jāsvilst! Ilustratīvs foto no ugunsgrēka Juglas vidusskolā 2015. gadā: Twitter

Par godu Latvijas simtgadei Šadurskis likvidē 29 skolas

Latvijas tā sauktās sabiedriskās televīzijas raidījums “Panorāma” svētdien apgalvoja, ka šovasar Kārļa Šadurska Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) no pašvaldībām ir panākusi 25 skolu likvidēšanu un vēl vairāku skolu apvienošanu. InfoTOP.lv jau rakstīja (šeit), ka faktiski tiek likvidētas 29 skolas, bet vēl 11 skolām tiek pazemināts rangs.

Dzintars Zaļūksnis

Kopš 1996./1997. mācību gada jeb 21 gada laikā no Latvijas kartes ir pazudušas kopumā 332 skolas (vidējais temps: 15-16 skolas gadā – šeit). Pēc “simtgades uguņošanas” Latvijā būs palikusi 751 skola. Salīdzinot ar 1996./1997. mācību gadu (tas bija pēdējais gads pirms latviešu tautas Lielās Aiziešanas no savas valsts) – par 361 skolu mazāk.

Protams, daļēji varam pieņemt valdošās troikas argumentu – sak, ko tur uzturēt skolas, ja bērnu nav! Taču šim argumentam ir otra, nemateriālā, valsts saglabāšanas un nākotnes puse. Skolu likvidēt ir daudz vienkāršāk nekā izveidot no jauna. Vai brīdī, kad daļai tautiešu ar bērniem dzīvošana svešumā izrādīsies pārāk apgrūtinoša un viņi lūkosies atpakaļ, viens no svarīgākajiem argumentiem, kas liks lemt par labu trimdas turpināšanai, nebūs skola, kuras Latvijā vienkārši vairs nav?  

Taču valdošā troika par tādām kukū lietām nemaz nerunā. Valdošā troika runā tikai par naudu. Tāpēc arī pašvaldībām tiek gan draudēts (sak, jūsu skolu pedagogi paliks bez algām!), gan mudināts (ja čakli likvidēsiet skolas, atlikušo skolu pedagogiem izmaksāsim prēmijas un palielināsim algas!) ar finansiāliem “argumentiem”. 

Bet ar naudu Šadurska balagānā arī neklājas īsti labi. Pēc visas lielās skolu purināšanas un iznīdēšanas pēdējo triju gadu laikā, izrādās, ietaupīti aptuveni 3,4 miljoni eiro. Trešdaļu šīs naudas paklausīgās pašvaldības – tās, kuras skolas likvidē un izpilda IZM noteikto skolotāju/skolēnu skaita proporciju klasēs – dabūšot jau šogad, par pārējo spriedīs jaunā valdība, kurā, pats par sevi saprotams, goda vieta atradīsies arī jokdarim Šadurskim.   

Kādreiz pedagogu algu paaugstināšanu solījušais Šadurskis tagad runā pavisam citā tonī – lai saņemtu 680 eiro (pirms nodokļu nomaksas) algu par likmi – tā ir pašreiz likumā noteiktā zemākā pedagogu mēnešatlīdzība par pilnas slodzes darbu – skolām un pašvaldībām “jāspēj izpildīt kritēriji”, kuri daudzviet Latvijā arī pēc skolu slēgšanas nav izpildāmi. Piemēram, Amatas novadā ir vien četri skolēni uz vienu skolotāju, tāpat Aglonā, Krustpilī un vēl citos mazos novados. Tas satrauc pedagogu arodbiedrību, kuras līdere uzskata, daļa pedagogu nonākuši skaudrā situācijā ķīlnieku lomā, bet tie, kas saņems prēmijas, visticamāk, lielu atspaidu neizjutīs.

Klauns Kārlis Š. jau no neatminamiem laikiem ir rādījis, ka paša plānus un iedomas viņš vērtē krietni augstāk nekā visādu tur učuku, neapzinīgu pilsoņu un vēl neapzinīgāku pašvaldību viedokli.

Tāpēc 29 skolām šogad ir jānosvilst, un tā ir tikai maza daļa no valdošās troikas grandiozajiem valsts simtgades uguņošanas plāniem.

9 Komentāri


 1. lilija
  2018-07-31

  Šadurskis ieies Latvija pedagoģijas vēsturē kā LIELĀKAIS likvidators!

  • letiņš
   2018-07-31

   žurkas mūk no grimstoša kuģa un mēģina kādam vēl iekost.

 2. Jānis
  2018-08-01

  Skolas likvidē paši iedzīvotāji - pagājušajā gadā no Latvijas izbraukuši 13 000 skolas vecuma bērni. Tur Šadurskis vainīgs?

  • gita
   2018-08-01

   Paši iedzīvotāji? Vispār taisnība, ievēlot gadu no gada bezatbildīgu valdību.Un pēc tam pašiem jābrauc projām.Ne jau visi izbrauc ,, labas dzīves meklējumos" vienkārši nav iespējam dzīvot.

 3. Loģika
  2018-08-02

  Es saprotu, ka pārdzīvo, ja sāp personiski, bet Igaunijas un pasaules pieredze norāda, ka tā, koncentrejot resurusus, tiek sasniegti labāki rezultāti.

  • Neloğika
   2018-08-04

   Kā tad! Lielākas algas deputātiem un ministriem tiešām ir labāki rezultāti ????

  • Jurka
   2018-08-04

   ko domā ar resursu koncentrēšanu? Ja iedomājies, ka sadzenot bērneļus pēc iespējas lielākā barā viņi sāk labāk mācīties, tad ar Tavu saprātu pavisam švaki!

 4. hi, hi
  2018-08-07

  Pirmais jautājums darba kārtībā pēc vēļēšanām ir deputātu algas! Vienmēr uz augšu... Kāpēc šoreiz nevarētu deputātu algas pielīdzināt medmāsu, skolotāju, policistu ... algām, arī viņu darbs ir ĻOTI ATBILDĪGS!

 5. Buks
  2018-08-08

  A kur Ķeguma vidusskola, kura jau n-tos gadus nevar normāli nokomplektēt Vidusskolas klases...????!!!!! Protams, viss ok, jo skolas direktors ir Saskaņas deputātos!!! ????

Tavs komentārs par rakstu: