• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Daniels Pavļuts maskāDaniels Pavļuts: ir brīži, kad seju labāk slēpt aiz maskas. Foto: Valsts kanceleja

Par «kovidloteriju» Pavļutam un viņa kolēgām pienākas 1000 eiro sods. Teorētiski

Ne jau viens pats veselības ministrs Daniels Pavļuts, visi viņa valdības koreši ar pašu Krišjāni Arturu Kariņu priekšgalā ir pār vienu kārti metami. Un viņiem visiem par Vakcinācijas loterijas likumprojektu pienākas, mazākais, pa 1000 eiro soda naudai.

Dzintars Zaļūksnis

Ārkārtas sēdē nolemjot nodot izskatīšanai [steidzamības kārtā] Saeimā Veselības ministrijas (VM) sagatavoto Vakcinācijas loterijas likumprojektu, kas paredz valstī izsludināt vakcinācijas pret “Covid-19” loteriju ar balvu fondu 720 000 eiro, valdības vēstījums ir aplam vienkāršs un cinisks: ja mēs gribam, tad tā arī būs!

Ja Latvija būtu tiesiska valsts, šis likumprojekts līdz parlamentam nemaz nenokļūtu, bet nokļuvis tālāk netiktu virzīts, jo nevar izpildvara – pat tad, ja to vada tāds ārprātā drosmīgs vīrs kā K.A.Kariņš,– tā vienkārši ignorēt spēkā esošu normatīvu aktu, šajā gadījumā Azartspēlu un izložu likumu, kura 60. pantā teikts: “Valsts mēroga izlozes [un vakcīnloterija, bez šaubām, ir valsts mēroga izloze – Dz.Z.] organizē valsts kapitālsabiedrība, kurā visas kapitāla daļas pieder valstij un kuras akcijas nav atsavināmas un privatizējamas, — valsts akciju sabiedrība “Latvijas Loto””.

Ko K.A.Kariņa brigāde ir nozīmējusi par vakcīnloterijas organizētāju? Nacionālo veselības dienestu (NVD), kuram nemaz nav tiesību rīkot šādu izlozi!

Labi, pieņemsim, ka Saeimas juristi šo kļūdu labos, strīpojot NVD un tā vietā visur ierakstot VAS “Latvijas Loto”. Taču – bitīt matos! – kas dos tiesības “Latvijas Loto” apstrādāt fizisku personu datus, kuri turklāt atbilstoši Fizisku personu datu apstrādes likuma 25. panta (2) daļai ir sensitīvi?

Ja “Latvijas Loto” tiks apiets, loterija būs nelikumīga jau no tās izsludināšanas brīža. Savukārt, ja loteriju tomēr rīkos likuma atzītais monopolists, tad likumprojekts paredz, ka “vakcinācijas loterijas dalībnieks ir ikviena fiziska persona, kura Latvijā ir vakcinēta pret “Covid-19” vismaz ar vienu poti un par vakcinācijas faktu dati ir iekļauti Vakcinācijas informācijas sistēmā Vienotais vakcinācijas tīkls (ViVaT) vismaz 48 stundas pirms izlozes”. Un “Latvijas Loto” šādus datus apstrādāt nav tiesību!

Tātad Pavļuts un viņa kolēgas kārtējo reizi ir vienkārši ignorējuši realitāti, un sāk nelabi ost pēc Fizisku personu datu apstrādes likuma 38. pantā paredzētās administratīvās atbildības, kura paredz naudas sodu amatpersonai līdz divsimt naudas soda vienībām jeb 1000 eiro. Ja stingri turamies pie likuma burta un gara, pārkāpums (“par jebkurām publisko tiesību juridiskās personas nelikumīgām darbībām ar personas datiem”) ir izdarīts jau šobrīd, un 1000 eiro sods pienākas ne tikai likumprojekta autoram Pavļutam, bet arī visiem valdības locekļiem, kas par šo likumprojektu ir balsojuši. Protams, valdībai lojāli juristi var sameklēt argumentus, lai šādu ideju noraidītu, taču nopietns strīds te var būt tikai par pārkāpuma izdarīšanas brīdi un tā fiksēšanu.  

Tomēr jebkurā gadījumā paliek tīri tehnisks jautājums – kas šiem puikām sodu uzliks? Likums šādu kompetenci piešķir Datu valsts inspekcijai (DVI). Varat trīsreiz minēt, vai DVI šoreiz pildīs savu pienākumu. Negaidot brīdi, kad administratīvo pārkāpēju loku formāli papildinās arī Saeimas deputāti, kas balsos par fikso, bet apšaubāmo likumprojektu. 

Tavs komentārs par rakstu: