• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Ugunsdzēsējs pie autoMēdz aizdegties arī paši tvaiku nosūcēji. Ja tie nav laikā iztīrīti. Foto no: rekurzeme.lv

Par nepareizi uzstādītu tvaiku nosūcēju var «norauties» līdz 980 eiro

Divus gadus ilgusī pļāpāšana par to, ka lielā daļā daudzstāvu namu dzīvokļu virtuves tvaika nosūcēji ierīkoti tā, ka nobloķē dabīgās ventilācijas kanālus, nu ir nonākusi pie reāliem riskiem – nepareizi ierīkots tvaika nosūcējs tagad tā saimniekam var izmaksāt 980 eiro tikai soda naudā vien.

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

No 1. janvāra daudzdzīvokļu namos tvaika nosūcēju ir aizliegts pievienot dabīgās ventilācijas kanālam, ja telpā izvietota gāzes iekārta un nav citas ventilācijas, kas nodrošina pastāvīgu gaisa apmaiņu telpā un noplūdušās gāzes novadīšanu ārpus būves, atgādina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).

Praksē tas nozīmē, ka virs gāzes plītīm (uz elektriskajām tas neattiecas) ierīkotajam tvaiku nosūcējam jābūt vai nu ar izvadu ārsienā, vai arī aprīkotam ar nomaināmu filtru.   

Kā skaidro speciālisti, pievienojot tvaika nosūcēju vienīgajam dabīgās ventilācijas kanālam, tiek traucēta paredzētā gaisa apmaiņa virtuvē, kas objektos, kuros tiek izmantota dabasgāze, var radīt spādzienbīstamu gāzes koncentrāciju. Dabasgāze ir vieglāka par gaisu un tā koncentrējas telpas augšējā daļā, tādēļ arī dabīgās ventilācijas sistēma ierīkota, lai dabasgāzes noplūdes gadījumā telpa tiktu izvedināta caur dabīgās ventilācijas kanālu, kura ievads atrodas telpas augšējā daļā pie griestiem. Tas nereti ir vienīgais ventilācijas kanāls, līdz ar to nosprostot ventilāciju ar tvaika nosūcēju nedrīkst.

VUGD sola, ka iespēju robežās notiks “dzīvojamā sektora apsekošana par ugunsdrošības prasību ievērošanu mājokļos un koplietošanas telpās”. Protams, jūs varat ugunsdzēsēju savā dzīvoklī vienkārši neielaist, paļaujoties uz to, ka neviena tiesa nedos viņam sankciju dzīvoklī iekļūt bez saimnieka atļaujas. Taču vai jūs viņus mājoklī nelaidīsiet arī tad, ja – pasarg’ Die’s! – uguns kļūs nekontrolējama? Jebkurā gadījumā jāņem, vērā, ka sevi cienošs apdrošinātājs tādos apstākļos kompensāciju par skādi jums, visdrīzāk, nemaksās.

Dienests gan atturas atgādināt, kāds sods draud tiem, kas to uzskata par jociņu-spociņu. Tāpēc to iadarīsim mēs. Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 179. pants nosaka, ka par ugunsdrošības prasību pārkāpšanu fiziskajām personām tiek uzlikts naudas sods no 30 līdz 280 eiro.

Taču tas nav viss. VUGD skaidro, ka dabīgā ventilācija ir būves pamatkonstrukcija un jebkura iejaukšanās – piemēram, bez saskaņojuma pārbūvējot dabīgo ventilāciju un pievienojot tai tvaiku nosūcēju – uzskatāma par patvaļīgu būvniecību. Un tas ir vēl viens LAPK pants, 152. Būvniecības noteikumu pārkāpšana. Atbilstoši tam par būves renovāciju, rekonstrukciju vai restaurāciju bez akceptēta projekta vai būvatļaujas (izņemot gadījumus, kas noteikti Vispārīgajos būvnoteikumos) vai vienkāršotās renovācijas vai vienkāršotās rekonstrukcijas noteikumu pārkāpšanu – fiziskajām personām uzliek naudas sodu no 70 līdz 700 eiro. Summējot sodus, kas paredzēti par abiem pārkāpumiem, iegūstam visai lielu amplitūdu – no 100 līdz 980 eiro.

Tās pašlaik ir jūsu finansiālā riska robežas, ja jūsu ar gāzes plīti aprīkotajā virtuvē tvaiku nosūcēja izvadcaurule savienota ar nama ventilācijas šahtu.  

1 Komentāri


 1. ne1
  2019-01-09

  interesanti vai 100 treknās siles sivēnu pieņemot šo likumu, maz statistikas pārvaldē apjautājās, cik īsti dzīvokļu ir valstī? kārtējais likums darbības imitācijai... štrāfs no 30 līdz 980 ērickiņiem... nieka 33 reižu starpība... kurš to summu noteiks? VIDa zagļi vai likumu pieņēmušo deputāteļu palīgi? kas konstatēs būvniecības noteikumu pārkāpšanu? būvvaldei tādas iespējas sen jau atņemtas, kā to parādīja sabrukusī maxima, tātad vajadzēs kādai valsts ierēdņu grupai deleģēt pilnvaras dzīvokļu apsekošanai un aktu sastādīšanai... te nu tikai divas iespējas, vai nu ugunsdzēsējus apmācīsim par būvinženieriem vai arī būvinženierus pieņemsim darbā policajos...

Tavs komentārs par rakstu: