• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Priekšvēlēšanu MoldovaPriekšvēlēšanu Moldova. Foto no: balkaninsight.com

Par «proeiropeiskajām» partijām Moldovā balso tikai ceturtdaļa vēlētāju

Moldovā notikušajās parlamenta vēlēšanās uzvarējusi par promaskavisku uzskatītā Sociālistu partija (Partidul Socialiștilor). Tomēr neviens politiskais spēks nav saņēmis pietiekamu balsu vairākumu, lai izveidotu valdību. Tostarp par “proeiropeisko” bloka “Tagad” (Acum) kandidātiem nobalsojusi tikai mazliet vairāk par ceturtdaļu vēlētāju

InfoTOP.lv, izmantojot LETA un ārvalstu mediju materiālus     

Šajās vēlēšanās Moldovas parlaments pirmo reizi ievēlēts pēc jaunas sistēmas – no 101 deputāta 51 deputāts ievēlēts vienmandāta apgabalos, bet 50 deputāti – pēc partiju sarakstiem.Parlamenta pilnvaru termiņš ir četri gadi.

Moldovas centrālā vēlēšanu komisija skaita balsis (svaigākie rezultāti atrodami šeit). Vēlētāju aktivitātes līmenis vēlēšanās bijis 49%. Pēc partiju sarakstiem Sociālistu partija, kuru pārstāv arī republikas prezidents Igors Dodons (Igor Dodon), ieguvusi 31,4% balsu. Sociālisti iestājas par pievienošanos Krievijas, Armēnijas, Baltkrievijas, Kazahstānas un Kirgizstānas izveidotajai Eirāzijas Ekonomiskajai savienībai (Евразийский экономический союз, ЕАЭС).

26,3% balsu ir ieguvis bloks “Tagad”, kurā apvienojušās Cieņas un patiesības platformas partija (Partidul Platforma Demnitate şi Adevăr) un Rīcības un solidaritātes partija (Partidul Acțiune și Solidaritate), kuru mērķis ir panākt Moldovas iestāšanos Eiropas Savienībā un NATO.

23,9% balsu miljardiera Vladimira Plahotņuka (Vladimir Plahotniuc) vadītā valdošā Demokrātiskā partija (Partidul Democrat din Moldova), kas mēģina atrast vidusceļu starp austrumu un rietumu orientāciju.

8,4% balsu ir Šora partija (Partidul Șor). To vada uzņēmējs Ilans Šors (Ilan Șor), kurš ir notiesāts tā dēvētajā gadsimta nozieguma lietā saistībā ar miljardu ASV dolāru, kas pazuda no Moldovas  bankām. Šors spriedumu pārsūdzējis, tāpēc tas nav stājies spēkā.Pārējām partijām nav izdevies pārvarēt 6% barjeru iekļūšanai parlamentā pēc partiju sarakstiem. Tomēr šīs partijas var iegūt deputātu vietas vienmandāta apgabalos.

Pēc 90% biļetenu saskaitīšanas vienmandātu apgabalos līdere ir Demokrātiskā partija, kura varētu iegūt vēl 19 mandātus. Sociālisti deputātu skaitu varētu palielināt par 15, bet bloks “Acum” – par 11.

Sociālisti un bloks “Acum” pirms vēlēšanām paziņoja, ka negrasās veidot koalīciju ne ar vienu partiju, taču šo solījumu abiem politiskajiem spēkiem nāksies aizmirst.

Tavs komentārs par rakstu: