• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Būvlaukums kā mikroshēmaKā strādāt, saņemot mazāk nekā nepieciešams dzīvei? Foto: Pinterest

Par spīti emigrācijai un darba spēka «deficītam» bezdarbs Latvijā turas «līmenī»

Valdošā partiju troika var vāvuļot, cik uziet, taču lietu kārtību šī verbālā caureja nemainīs ne par matu. Cilvēki turpina no valsts izbraukt – pērn skaitliski atkal esam zaudējuši kārtējās Cēsis –, bet uzņēmēji arvien skaļāk sūdzas, ka neesot, kas strādā.

Dzintars Zaļūksnis

Būvnieki pat visā nopietnībā prasa atvērt Latviju mazkvalificētiem viesstādniekiem (šeit). Savukārt troikas spožākie mēlesvīri apgalvo, ka vidējā darba samaksa Latvijā augot atspērusies – tīri kā pēc pasūtījuma tā tieši pirms vēlēšanām esot “pārvēlusies” pār 1000 eiro atzīmei (šeit). Vai mājās palikušais latvietis tik piepampis, ka vienkārši negrib strādāt? Nu nav tā! Pirmkārt, vidējās algas kāpumu ir nodrošinājis troikas sagādātais algu pielikums valsts sektorā ar melnu muti strādājošajiem činavniekiem (šeit). 

Otrkārt, cilvēki vienkārši nevēlas strādāt par algu, kas neļauj pat segt arvien augošos ikdienas tēriņus. Verga darbs, ziniet, nav īpašā cieņā jau kādus 2000 gadus.  

Tāpēc nebrīnīsimies, ka atbilstoši Eiropas Savienības (ES) statistikas biroja “Eurostat” datiem šā gada augustā Latvijā bezdarba līmenis bija 7,4%, un tas bija augstāks līmenis nekā ES vidēji. Augstāks nekā Latvijā ES dalībvalstu vidū bezdarba līmenis bijis Spānijā – 15,2%, Itālijā – 9,7%, Francijā – 9,3%, Horvātijā – 8,5%, Somijā – 7,6% un Kiprā – 7,5%.

Salīdzinājumam: zemākais bezdarba līmenis augustā reģistrēts Čehijā – 2,5%, Vācijā un Polijā – abās 3,4%, kā arī Maltā – 3,8%.

ES vidēji bezdarbs augustā bijis 6,8%, saglabājot līmeni salīdzinājumā ar jūliju. Eirozonas dalībvalstīs vidēji bezdarbs augustā samazinājies no 8,2% līdz 8,1%, kas ir zemākais līmenis kopš 2008. gada novembra.

Lietuvā bezdarba līmenis šā gada astotā mēnesī bija 6,2%, bet lēnīgie igauņi savu bezdarbu vēl nav aprēķinājuši.

Ko sev par attaisnojumu var teikt troikas partijas? Laikam gan neko, kas varētu attaisnot viņu degungala un personīgās kabatas politiku (šeit). Vai arī atminēties īpaši oriģinālo aizbildinājumu, ko pērnā gada nogalē, būdams vēl visvarens, izgudroja Latvijas Bankas fīrers Ilmārs Rimšēvičs – sak, Latvija sāk nolaisties zem “dabiskā” bezdarba līmeņa, tātad ekonomika svilst (šeit)! Sekojot šādai loģikai gan sanāk, ka ES pašlaik ekonomika “nesvilst” tikai Spānijā, Itālijā, Francijā, Horvātijā un, iepējams, Somijā un Kiprā. Visa pārējā ES teritorija deg zilās ugunīs, bet no Čehijas, Vācijas un Polijas palikušas vairs tikai pelnu čupiņas.  

Tavs komentārs par rakstu: