• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Pārtikas produktu vitrīna lielveikalāVai kāds vēl atceras šādas cenas? Tās bija pavisam nesen... Foto: LETA

Par spīti milzīgajam pārtikas cenu lēcienam CSP pērn «sarēķinājusi» 2,9% inflāciju

Salīdzinājumā ar pēdējo mēnesi 2016. gadā, pagājušā gada decembrī piena cena palielinājās par 13,7%, tādējādi sadārdzinājās arī citi piena izcelsmes produkti – skābais krējums (+26,5%), kefīrs (+16,8%), sviests (+55,8%), biezpiens (+5,8%), saldais krējums (+17,1%), siers (+2,6%). Turklāt piena produktu cenas samērā strauji paaugstinājās jau kopš septembra.

Gada laikā strauji auga cenas arī olām (+24,7%), dārgāka kļuva žāvēta, sālīta un kūpināta gaļa (+4,1%), cūkgaļa (+6%) un mājputnu gaļa (+2,6%), cena auga arī āboliem (+34,1%), kartupeļiem (+12%) un konditorejas izstrādājumiem (+ 2,5%).

Gada laikā būtiski pieauguši arī izdevumi transportlīdzekļu īpašniekiem, ko noteica straujais cenu kāpums autotransportlīdzekļu apdrošināšanai – par 64,1% un degvielai – par 4,8%, tostarp benzīnam – par 6,3% un dīzeļdegvielai – par 4,4 %. Cenas pieaugušas arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam.

Pērn vidējais cenu līmenis palielinājies arī ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (+2%), kā arī veselības aprūpei (+3%). Dārgāka bija siltumenerģija (+3,5%), cietais kurināmais (+6,5%), dabasgāze (+9,8%), atkritumu savākšana (+6,2%), mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi (+3,4%). Cenu pieaugumu veselības aprūpei veicināja farmaceitisko produktu cenu pieaugums (+2,8%), kā arī zobārstniecības pakalpojumu (+5,7%) un ārstu speciālistu pakalpojumu (+2,6%) sadārdzināšanās. Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 7,1%, ko papildus autotransportlīdzekļu apdrošināšanai noteica cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija lietotām automašīnām, tabakas izstrādājumiem, ēdināšanas pakalpojumiem un telekomunikāciju pakalpojumiem.

Tomēr – ak, tavu brīnumu! – Centrālajā statistikas pārvalde (CSP) pēc tai vien zināmas metodikas sarēķinājusi oficiāli paziņojusi, ka pērn Latvijā gada vidējā inflācija bijusi vien 2,9%!

Interesanti, ka arī pati CSP atzīst: "Iepriekšējais gads bija raksturīgs ar pārtikas cenu pieaugumu.” Statistiķuprāt, pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis pagājušā gada laikā esot pieaudzis par... 3,8%.

Jā, lētāks esot kļuvis cukurs (-26,1%), gurķi (-18,7%), maltā kafija (-7,2%), vīnogas (-16,9%), svaigas vai atdzesētas zivis (-4,3%) un saldie pipari (-10,2%), vidējais cenu līmenis samazinājies mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem (-6,1%), mājsaimniecības tekstilizstrādājumi, mēbelēm un mājokļa iekārtām, pasažieru aviopārvadājumiem un pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum, apaviem.

Šajos “svaros” acīmredzami “smagāka” ir preču un pakalpojumu daļa, kurai cenas kāpušas, turklāt ievērojami. Jupis vien zina, cik filigrāni jārēķina, lai galu galā inflācija sanāktu nepilni 3%!

Tavs komentārs par rakstu: