• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
VM pārstāvji stāsta par sasniegumiemTie esam mēs, kas pareizi rēķina! No kreisās: NVD Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Līga Gaigala, ministre Anda Čakša, Nacionālā veselības dienesta vadītāja Daina Mūrmane-Umbraško un VM komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders. Foto: LETA

Pāragrās nāves ministres Čakšas pareizie rēķini

Vai zināt, kāpēc formāli veselības, faktiski pāragras nāves ministrei Andai Čakšai viss kārtībā ar galvu? Tāpēc ka viņa prot rēķināt naudu. Tāpēc ka rēķini viņai ir svarīgāki par cilvēkiem. Tāpēc ka pareizi sarēķināts teksta uzdevums viņai ir pāri visam! Kopā ar savu partijas biedreni Danu Reiznieci-Ozolu Čakša ir neuzvarama!  

Dzintars Zaļūksnis

Pašpasludinātie sabiedriskie mediji ziņo, ka Latvijas slimnīcās pēdējā gada laikā nav ieradušies desmitiem tūktoši pacientu, kas “pierakstījušies” vizītēs pie speciālistiem (šeit). Tajā pašā laikā Čakša apgalvo, ka viss esot kārtībā: rindas pie speciālistiem esot samazinājušās par 42% (šeit). Kā jūs, nožēlojamie ņerkstētāji, nokausiet šo skaitli? Nekā! Pret skaitli var likt tikai skaitli, bet ar matemātiku un loģiku mūsu valsts pilsoņiem kļūst arvien knapāk. Lai gan mēs visi zinām, ka tie tūkstoši cilvēku pie speciālistiem nav ieradušies galvenokārt divu iemeslu dēļ: 1) pusgadu gaidot rindā, slimība ir pārgājusi pati par sevi vai izārstēta ar tautas līdzekļiem; 2) cilvēks, kas pierakstījies vizītē pie speciālista, vienkārši ir atstiepis kājas. Nolicis karoti. Aizgājis pie Aizsaulē. Un nekad vairs netraucēs nevienu dakteri un ministri Čakšu ne tik!

 Toties skaitļi allaž rādīs arī “pozitīvas tendences”. Un ja tā, kāpēc gan neieviest sodu par neierašanos pie daktera? 13. Saeima ir dīvainīšu pārpilna, tāpēc arī par šādām idejām nevajadzētu brīnīties! Visādā ziņā Čakšas darbu turpinātājam priekšlaicīgas nāves ministra krēslā būs iespēja izvērsties, jo skaitļu pasaule ir milzīga un neizpētīta.

Bet mediķu gan reizēm paliek žēl, jo ministrijas īstenotā skaitliskās āzēšanas politika viņiem tomēr kaut kā jāpārdzīvo, un, piemēram, māsu palīgiem, sanitāriem, aprūpētājiem – sevišķi vēl palikušajās provinces slimnīcās – šīs politikas rezultātā nākas dzīvot pusbadā un mierināt sevi ar domu, ka nozarē kopumā “algas ir palielinātas par kādiem 25%”. Vai tik tā “nozare kopumā” nav meklējama atsevišķi ņemta Brīvības ielas 72. nama koridoros? 

Neapskaužu arī neatliekamās palīdzības dakterus. Jo cilvēku izsmiekls jāpārdzīvo viņiem nevis Čakšai un viņas susuriņiem, kuriem “ar rēķiniem viss kārtībā”. Ja neprotam rēķināt, tad situācijā, kad “ātrās palīdzības” mediķi pēc izsaukuma Valkā ierodas tikai tad, kad viņu Valgas kolēģi jau paspējuši pacientam iztrīt brūci, apsaitēt galvu un pat asinis notīrīt (šeit), tik tiešām ir sašutuma un ņirgu vērta. Turklāt būtu jāpriecājas, ka cilvēki ņirgājās, jo tas nozīmē, ka pacients palika pie dzīvības. Sliktāk būtu, ja emocijas būtu pretējas, proti, mediķi ņirgātos, bet cilvēki būtu sašutuši.

Bet, ja atmetam emocijas un sākam rēķināt, viss taču ir vislabākajā kārtībā: “ātrie” no Strenčiem (!) Valkā ir ieradušies pat veicīgāk nekā to prasa Čakšas ministrijas normas (lauku rajonos – 25 minūtēs), un arī no Smiltenes ierastos laikā! Proti, ministrija ir izrēķinājusi, ka uz visu šo teritoriju no Smiltenes līdz Valkai pilnīgi pietiek ar vienu neatliekamās medicīniskās palīdzības ekipāžu.

Skaidrs, ka pietiek! Pēc pāris gadiem pietiks vēl skaidrāk. Sevišķi ja jaunās un pārdrošās Saeimas vadītā Pāragrās nāves ministrija palīdzības ierašanās “normu” palielinās vēl par 15-20 minūtēm – matemātiski nav lielas starpības, 25 vai 45 minūtes, naturālo skaitļu rinda, ziniet, ir bezgalīga –, bet daļa nožēlojamo cilvēciņu no šīs teritorijas būs laidusi ļekas vaļā. Jo, kā saka Reizniece-Ozola, pareizi rēķinot, jau šogad veselības finansējums ir sasniedzis 4% no iekšzemes kopprodukta.

Ko gan vēl var vēlēties!

3 Komentāri


 1. m,paligs!
  2018-10-25

  Paldies Dzintar,,loti labi Tev taisniba ,mazajas slimnicas ta tiesam ari notiek ,,kur algas jautajumus izlemj pasvaldiba ,kur mazajiem piemet tris eiro ...vai ta nav kauna lieta????,,, IR japanak lai naudu sadala visiem vienadi ,neviss ka slimnicas pasvaldiba grib!...

 2. med darb,
  2018-10-25

  Taisniba visiem jamaksa vienadi ,jo darbs visiem vienads lauku slimnicas darbs pat vairak ,,,kuru neatmaksa ,,,

 3. Ieva.
  2018-11-02

  Man pie mammas brauca gandrīz stundu,kā izbijusi aprūpētāja saprotu,ka ir smags insults,gaidu...daidu...gaidu...tik piezvanīja no centra un jautāja vai var man kā palīdzēt kamēr gaidu.Paskaidroju,ka saprotu un apzinos situāciju,un atbrìvojām līniju lai ja nu mediķi zvana prasìt ceļu.un atkal gaidu,gaidu,gaidu.Mamma nomira,insults bija atnācis naktī,mediķi neko nevarēja palìdzēt.Bet ja .....

Tavs komentārs par rakstu: