• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Nulles eiro banknoteTā ir summa, ko daudzi vēlētāji būtu ar mieru piešķirt partijām, kas darbojas "oligarhu" labā. Foto no: reddit.com

Partijas gatavas atzīt, ka vēlētājs tās var «nopirkt» par 22 eiro gabalā

Beidzot esam sagaidījuši racionālu un neapstrīdamu argumentu nepiedalīties vēlēšanās! Piečuku koalīcija izrādījusies bezkaunīgāka un savdabīgi godīgāka kā priekšgājējas: tās sākto virzību uz “oligarhu kabatas” partiju finansēšanu no valsts budžeta (lasi: nodokļu maksātāju kabatām), šķiet, var apturēt tikai brīnums.        

Dzintars Zaļūksnis

Īsi par šīs fundamentālās idejas būtību. Līdz šim partijām piešķiramais valsts finansējums (0,71 eirocents par vienu balsi) tika sasaistīts ar Saeimas vēlēšanu rezultātiem. Bet patiesi ģeniālā Jāņa Bordāna vadītā Tieslietu ministrija ir sagatavojusi grozījumus Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā, paredzot, ka 2% barjeru pārvarējušās partijas par katru Saeimas vēlēšanās iegūto balsi katru gadu saņemtu 5,5 eiro,t.i., gandrīz 7,7 reizes vairāk nekā līdz šim.

13. Saeimas vēlēšanās par partijām, kas pārvarēja 2%, tika atdotas 821 050 balsis, tātad, saņemot 5,5 eiro, plānotais valsts budžeta finansējums partijām būtu kopumā 4 515 775 eiro. Neskaitot bonusus. Kādus?Vēl iecerēts, ka katru gadu partijas saņems bāzes finansējumu 100 000 eiro apmērā. 13. Saeimas vēlēšanās 2% slieksni pārsniedza 10 partijas, līdz ar to 2020. un turpmākajos divos gados būtu nepieciešams papildu finansējums viena miljona eiro apmērā. Kopā tātad mazliet vairāk nekā 5,5 miljoni eiro gadā.

Bet! Lai atvieglotu savu maizestēvu likteni un sevi neapbižotu, piečuku koalīcija nupat ir vienojusies, ka partiju finansējuma apmērs būs atkarīgs ne tikai no partiju starta Saeimas, bet arī pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Tā, lūk! Cik daudz papildu naudiņas mums atņems šīs ieceres īstenošanai, piečuki nesaka.

Tomēr nav klusēšanas bez alternatīviem aprēķiniem. Un tie būtu šādi. Piedaloties vēlēšanās, ikviens pilsonis (izņemot tos, kas nobalsojuši par 2% slieksni nesasniegušajām partijām) sagādās kādai partijai 5,5 eiro gadā, tātad Saeimas vēlēšanu ciklā – 22 eiro. Ja pilsonis par šo pašu partiju būs nobalsojis arī pašvaldību un Eiroparlamenta vēlēšanās, viņš šai partijai būs avansējis jau 66 eiro. Tā ir summa, par kuru var nopirkt ne tikai pāris aliņus, bet arī labas kurpes vai pat puslīdz glītu ancuku.  

Tāpēc aicinu partijniekus: ja jums ir kaut kripata godaprāta, dekriminalizējiet vēlētāju balsu pirkšanu! Vismaz līdz 22 eiro vienās vēlēšanās. Lai cilvēks, kas par jums nobalsojis, necieš materiālus zaudējumus.

Partijas, kas ievēlētas 13. Saeimā, pašlaik nevar būt drošas, ka ikviens vēlētājs uzskata tās par kaut vai 5,5 eiro vērtām. Par alternatīvu godīgas sadales iespēju – darboties savu vēlētāju nevis lieldraugu interesēs – jūs noteikti negribēsiet ne dzirdēt.    

Tavs komentārs par rakstu: