• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Kara beigas Donbasā – nozīmīgs solis ZeļenskimKara beigas Donbasā – nozīmīgs solis Zeļenskim. Foto 24tv.ua

Pārtrauciet karu Donbasā: zaļā gaisma – Zeļenskim

Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis (Володимир Зеленський) konferencē YES 2019 Kijevā paziņoja par gatavību nākamajam sarunu posmam par Donbasu Normandijas formāta, lai apspriestu miera procesu Ukrainā šā gada oktobrī. Petro Porošenko (Петро Порошенко) vadībā pilsoņu kara izbeigšanas jautājums Doņeckas un Luhanskas apgabalos kopš 2016. gada šādā formātā nav apspriests, izņemot telefona sarunas un padomnieku un ministru līmeņa konsultācijas. Bet, atšķirībā no sava priekšgājēja, Zeļenskis dod acīmredzamus signālus par gatavību izbeigt karadarbību, meklējot kompromisus.

Andrejs Tatarčuks, īpaši InfoTOP.lv

Tikšanās Normandijas formātā, piedaloties Ukrainas, Krievijas, Vācijas un Francijas pārstāvjiem, bija paredzēta Parīzē 16. septembrī. Tomēr Krievija ierosināja sanāksmi pārcelt uz šā gada oktobri. Krievijas prezidenta palīgs Jurijs Ušakovs (Юрий Ушаков) izteica Krievijas vēlmes, ļaujot ar lielāku pārliecību apgalvot, ka miera sarunas Parīzē pirmo reizi kopš 2014. gada varētu novest pie ilgstoša miera Donbasā.

Maskava nosaukusi nepieciešamos nosacījumus veiksmīgam miera uzturēšanas procesam, turpinot Minskas-2 vienošanos:

1.  Ukrainas bruņotie spēki (Збройні сили України, ЗСУ) karaspēka un LDTR (ЛДНР) militāro vienību obligāta izvešana no tā sauktajām "pilotu" apmetnēm – Stanitsa Luganskaya, Zolotoye un Petrovskoye, kā teikts 2016. gada Normandijas formāta Berlīnes līgumā.

2. Iepriekšēja rakstveida dokumentācija par Ukrainas piekrišanu tā sauktajai "Štainmeiera formulai" (Steinmeier Formula), kas atļauj neatkarīgas vēlēšanas Luhanskas un Doņeckas tautas republikās, pirms vēlēšanām Ukrainas konstitūcijā fiksējot šo reģionu īpašo statusu.

3. Ceļa plāna veidā rūpīgi sagatavoti oktobra sanāksmē Parīzē gaidāmie rezultāti un provizoriska dokumentācija Normandijas formātam – t.i., definīcijas tam, kas būtu jāsasniedz sarunu rezultātā.

Kijeva izdarījua mēnesi ilgu pauzi, lai apspriestu šos trīs punktus, un tagad prezidents Zeļenskis ir paziņojis par gatavību panākt kompromisu vissarežģītākajā un sāpīgākajā Ukrainas valstiskuma jautājumā. Ukrainas ārlietu ministrs Vadims Pristaiko (Вадим Пристайко) informē, ka šobrīd tiek apspriests Parīzes tikšanās datums. Ministrs apgalvo: neesot paredzēts, ka Normandijas formāta valstu vadītāji parakstīs jaunus dokumentus. Savukārt prezidents Zeļenskis, tiekoties ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu (Владимир Путин), Francijas prezidentu Emanuēlu Makronu (Emmanuel Macron) un Vācijas kancleri Angelu Merkeli (Angela Merkel), plāno apspriest šādus jautājumus:

1. Kā izvietot karaspēku pēc karaspēka izvešanas trīs izmēģinājuma posmos (Stanitsa Luganskaya, Zolotoye un Petrovskoye) visā 400 kilometru frontes līnijā;

2. Kā Donbasā pārtraukt artilērijas apšaudes;

3. Kā radīt apstākļus "Štainmeiera formulas" veiksmīgai ieviešanai.

Franks-Valters Štainmeiers (Frank-Walter Steinmeier, pašreizējais Vācijas prezidents) ir bijušais Vācijas ārlietu ministrs. Viņš bija viens no aktīviem atbalstītājiem situācijas Donbasā politiskiem risinājumiem. Štainmeiera formula ir labs pamats Minskas vienošanos īstenošanai, pārliecināts Slovākijas ārlietu ministrs un Eiropas Drošības un sadarbības organizācijai (EDSO) priekšsēdētājs Miroslavs Lajčāks (Miroslav Lajčák).

"Es ticu tam, ka Minskas vienošanās tiks pilnībā īstenota, ja tā būs caurspīdīga un bez spēlēm. Mums pat ir labs princips, kā lasīt Minskas vienošanās,– tas ir Štainmeiera plāns. Es domāju, ka tas ir labs pamats," sacīja EDSO priekšsēdētājs, atrodoties Kijevas forumā YES 2019. Pagaidām Štainmeiera plāns līguma formā neeksistē – to nav parakstījusi ne Ukraina, ne pārējie Normandijas formāta nolīgumu izpildes garanti.

Atgādinām, ka 2015. gadā Štainmeiers nāca klajā ar savu formulu, kurai, viņaprāt, vajadzēja palīdzēt atrisināt konfliktu Donbasā. Atbilstoši formulai Minskas vienošanās joprojām ir aktuālas un tās jāīsteno paralēli viņa idejām. Štainmeiers ierosināja šādu modeli:

1. Ukraina pieņem likumu par vēlēšanām Donbasā, un pēc tam puses izved karaspēku;

2. Pēc pašvaldību vēlēšanām Doņeckas un Luhanskas tautas republikās (kas ir svarīgi, Ukrainas jurisdikcijas statusā) un EDSO atzīstot šo vēlēšanu rezultātus, Ukraina Donbasam piešķir tā saukto īpašo statusu;

3. Noteikuma īstenošana par pilnīgu ārvalstu karaspēka izvešanu un kontroles atgriešanu uz Ukrainas valsts robežas.

Kā 14. septembra brīfingā sacīja Ukrainas ārlietu ministrs Pristaiko, Minskas vienošanās norāda, ka notiks Ukrainas likumdošanas reforma, Konstitūcijas reforma, kuras pamatā ir decentralizācija, iekļaujot Ukrainā LDTR reģionus, kuri kopš 2014. gada atrodas ārpus demarkācijas līnijas.

"Viņi (Luhanskas un Doņeckas reģionu iedzīvotāji, kas atrodas aiz frontes līnijas) var apvienot kopienas un paļauties uz noteiktām iespējām, ieskaitot finansiālu atbalstu no rietumiem. Tāpat, kā šobrīd to dara citi Ukrainas reģioni. Tas ir mūsu maksimālais piedāvājums,"– paziņoja Pristaiko.

Ko gaidīt no oktobra sanāksmes Parīzē, ja tā atkal netiks atcelta? Kā vienosies Zeļenskas administrācijas pārstāvji un tādi cilvēki kā Ukrainas Drošības dienesta (Служба безпеки України) Luhanskas apgabala galvenā departamenta “K” bijušais nodaļas vadītājs Leonīds Pasečņiks (Леонід Пасічник), kurš tagad vada pašpasludināto LTR (ЛНР)? Savukārt otrās pašpasludinātās “valsts” DTR vadītājs Deniss Pušiļins (Денис Пушилин) 12. septembrī paziņoja par DTR galveno mērķi – kļūt par Krievijas daļu… Sarunas būs grūtas, bet galvenais, lai karš beigtos. To saprot Ukrainas ārlietu ministrs Pristaiko, kurš nesen tikās ar ASV īpašo pārstāvi Kurtu Volkeru (Kurt Walker), to saprot prezidents Zeļenskis.

Protams, vēl ir pāragri runāt par krievu valodas statusu un izmaiņām Ukrainas likumdošanā, garantējot, ka pret LDTR operāciju vadītājiem un dalībniekiem netiks vērstas krimināla un politiska rakstura represijas. Bet Zeļenska administrācijas nostājas maiņas fakts ir svarīgs, lai pasaule beidzot izbeigtu pilsoņu karu, kurā dzīvību zaudējuši desmitiem tūkstošu cilvēku, ieskaitot sievietes, bērnus un vecāka gadagājuma cilvēkus. Visi Petro Porošenko vadītās “kara partijas” mēģinājumi īstenot Minskas vienošanās un sarunas Normandijas formatā nav snieguši nekādus rezultātus.

Tajā pašā laikā Luhanskas un Doņeckas “tautas republiku” iedzīvotāji ir Ukrainas pilsoņi, kas atrodas grūtā dzīves situācijā, un Ukrainas varas iestāžu pienākums ir viņiem palīdzēt ar jebkādiem līdzekļiem. Šodien Kijevai ir jāizmanto visas iespējas, lai atbalstītu savus pilsoņus –, jo šī ir iespēja tiešām sarunām ar LTR un DTR līderiem.

Zeļenska administrācija saprot, ka finansiāla palīdzība no rietumiem un Ukrainas integrācija Eiropā nav iespējama, ja daļa no valsts jau vairāk nekā piecus gadus deg pilsoņu kara ugunīs. Atšķirībā no diezgan viltīgā un populistiskā prezidenta Porošenko, pašreizējais valsts vadītājs Zeļenskis izrāda pilsonisko drosmi. Varbūt tieši “Ze” atradīs apņēmību pārtraukt Ukrainas asiņaino slaktiņu. Es gribu tam ticēt. Beidziet karu, domubiedri un kungi, beidziet!

Tavs komentārs par rakstu: