• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Nams Briselē, Avenue des Arts 23.Par 10 miljoniem pirktais nams Briselē, Avenue des Arts 23, par kuru nodokļu maksātāji tagad dos naudu nomai. Foto no: Google

Pašas pirktu namu Briselē Ārlietu ministrija īrēs par 386 tūkstošiem eiro gadā!

2005. gadā, Aigara Kalvīša premjerēšanas laikā, Ārlietu ministrija (ĀM, ministrs Atis Pabriks) Briselē par gandrīz 10 miljoniem eiro iegādājās nekustamo īpašumu. Tas bija paredzēts pārstāvniecības Eiropas Savienībā (ES) vajadzībām. Nams Briselē, Avenue des Arts 23, kas atrodas “Leopold” jeb Eiropas kvartālā, tika ierakstīts zemesgrāmatā un reģistrēts uz Latvijas valsts vārda ĀM personā (šeit).

Dzintars Zaļūksnis

Tāpēc šķiet dīvaini, ka 2019. gadā Krišjāņa A. Kariņa valdība ir nolēmusi piešķirt ĀM (ministrs Edgars Rinkevičs) 386 000 eiro Latvijas pastāvīgās pārstāvniecības ES ēkas nomai un uzturēšanai Briselē! Jūs jautāsiet, kā tas nākas, kāpēc Latvijas nodokļu maksātāji pirms 14 gadiem ir samaksājuši 9 950 000 eiro par māju, ko tagad ĀM īrēs, tiem pašiem nodokļu maksātājiem liekot ik trīs gados samaksāt vēl vairāk nekā miljonu? Vai tas neskan pilnīgi absurdi?

Nē, izrādās, absurdi tas izskatās tikai eiropieša, bet ne Latvijas isteblišmenta acīm raugoties. Jo mūsu politiski visapkaltākie cilvēki ir organizējuši veselu virkni darījumu, lai to noformētu ar tiesiskuma piegaršu.

Vispirms Ivara Godmaņa vadītā valdība 2007. gadā (ārlietu ministrs – tas pats Pabriks!) par nodokļu naudu godīgi nopirkto namu nodeva Finanšu ministrijas (FM) valdījumā, pārreģistrējot arī īpašumtiesības. 2008. gadā finanšu ministrs Atis Slakteris namu ieguldīja AS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) pamatkapitālā.

Šī afēras daļa tika noslēgta Laimdotas Straujumas premjerēšanas laikā, 2015. gadā, kad finanšu ministrs Jānis Reirs nodeva namu pilnīgā VNĪ īpašumā, un Beļģijas zemes reģistrā VNĪ pārreģistrēja to uz sava vārda. Namu Briselē, Avenue des Arts 23 nu var apsaimniekot uz pilnu klapi! Atliek tikai viens jautājums: kāpēc bija vajadzīgs viss šis karuselis ar īpašuma tiesībām? Kam tas bija izdevīgs? Bet uz šo jautājumu mums neatbildēs nedz Godmanis, nedz Pabriks, nedz Slakteris, nedz Straujuma – viņi katrs atsevišķi taču neko sliktu nav izdarījuši!

Lai nu kā, jau 2009. gada 23. februārī, kad nama īpašniece formāli vēl bija FM, par nule vēl pašai piederējušā nekustamā īpašuma – tā paša nama Briselē, Avenu des Arts 23 – nomu ĀM (ministrs Māris Riekstiņš) noslēdza līgumu ar VNĪ. Šis īres līgums ir spēkā līdz 2028. gada 31. decembrim.

Tagad, kad tas viss jau sen aizmirsts un politikāņi var bolīt zilas actiņas, ēkas īpašnieks VNĪ – pamatojoties uz ĀM lūgumu! – ir “aktualizējis apsaimniekošanas pasākumu plānu”, no saviem pienākumiem izslēdzot komunālo pakalpojumu piegādes nodrošināšanu un pakalpojumus, par kuriem Latvijas pastāvīgajai pārstāvniecībai ES ir noslēgti citi līgumi. Rezultātā valsts AS VNĪ nu jau nemaz nekautrējoties ir iesniegusi ĀM “precizēto nomas maksas aprēķinu no 2020. gada 1. janvāra” – 32 194 eiro mēnesī jeb 386 357 eiro gadā.

Bez tam valdība – nu jau tas ir no Amerikas atsteberējušā Krišjāņa A. Kariņa kabinets – ir atbalstījusi ĀM lūgumu par 275 800 eiro “telpu un iekārtu nodrošināšanas un uzturēšanas izdevumu segšanai, sākot no 2020. gada”. Precizēsim: runa ir par vēl 275 800 eiro gadā papildus 386 357 eiro īres maksai. Kopā tātad 662 157 eiro.

Lai nu kā, politiķi varenā saskaņā “Briseles nama” afēru ir iecirtuši akmenī. Vēl viens nodokļu naudas pārsūknēšanas pumpītis ir gatavs uzņemt jaunus apgriezienus.

2 Komentāri


 1. Iwo
  2019-08-15

  Turklāt šo namu uzspļaujot Latvijas likumdošanai uzsāka pārbūvēt bez būvatļaujas. Riski netika izvērtēti!

 2. Dainis
  2019-08-20

  Vismaz šoreiz ceru, ka nevienam gudriniekam neienāks prātā komentēt, ka arī šajā konkrētajā gadījumā pie vainas ir ZZS

Tavs komentārs par rakstu: