• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Jaunā START līguma parakstīšanas vieta 2010. gadāJaunā START līguma parakstīšanas vieta 2010. gadā. Foto: Valeriy Sharifulin/TASS

Pasaule nonāk vēl tuvāk bruņošanās sacensībai

Amerikas Savienotās Valstis 2. augustā ir oficiāli izstājušās no Vidēja un tuva darbības rādiusa raķešu līguma (angl.: The Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty, INF, sīkāk šeit).  

InfoTOP, izmantojot ārvalstu un Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

ASV valsts sekretāra Maika Pompeo (Mike Pompeo) paziņojumā Maskava apsūdzēta apzinātā vienošanās pārkāpumā. Savukārt Krievija izvirzījusi Vašingtonai simetriskas apsūdzības, bet ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs (Сергей Рябков) mudina ASV pēc līguma pamešanas noteikt moratoriju vidējā darbības rādiusa raķešu izvietošanai.

Vidēja un tuva darbības rādiusa raķešu līgums starp ASV un toreizējo PSRS tika parakstīts 1987.gadā. Šogad gan ASV, gan Krievija apturēja darbību INF.

Pēc oficiālas ASV izstāšanās no līguma Krievija mudina ASV noteikt moratoriju vidējā darbības rādiusa raķešu izvietošanai – gadījumā, ja Savienotās Valstis neizvietos šos ieročus konkrētos reģionos – tostarp Centrālajā un Austrumu Eiropā –, arī Krievija sola no savu raķešu izplatīšanas atturēties.

Savienotās Valstis uzskata, ka Maskava apzināti pārkāpusi vienošanos, izstrādājot spārnoto raķeti. Krievija ilgstoši noliedza raķešu sistēmu eksistenci, bet tagad apgalvo, ka izstrādāto tās raķešu darbības rādiuss ir tikai 500 kilometri, ko līgums atļauj.

Turklāt pašas ASV šobrīd attīsta vismaz trīs jauna vaida vidēja darbības rādiusa raķetes, kuras iespējams aprīkot ar kodolgalviņām. Baltais Nams (The White House) runā arī par iespēju izbeigt 2010. gadā parakstīto Jauno stratēģisko ieroču samazināšanas vienošanos jeb tā saukto Jauno START (New Strategic Arms Reduction Treaty), kas ierobežo kodolieroču attīstīšanu un izvietošanu un kuras darbības  termiņš beidzas 2021. gadā.  

Tas radījis bažas par jaunām bruņošanās sacensībām, lai gan abas puses uzsvērušas, ka to nevēlas.

Tavs komentārs par rakstu: