• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Pašvaldību vēlēšanu plakātsTiem, kas vēlas pārmaiņas, jāpiedalās. Pārējie var gulēt uz krāsns. Attēla no: ikskile.lv

Pašvaldību vēlēšanās vēlētāji nebūs «piesieti» konkrētam iecirknim

Jūnija pirmajā sestdienā, kas iekrīt 5. datumā, Latvijā notiks pirmās pašvaldību vēlēšanas atbilstoši jaunajai administratīvi teritoriālajai kartei, kurā pēc 30 gadu riņķošanas mūsu politiskie bāleliņi ir lielā mērā atgriezušies padomju laika rajonu robežās.

Dzintars Zaļūksnis

Skaidrs, ka šīs vēlēšanas būs dīvainas, jo grupas (valsts) īstais vadītājs Krišjānis Arturs Kariņš ir cieši apņēmies ievērot paša pieņemto “Covid-19protokolu, tāpēc varam gaidīt visādus pigorus – līdz pat vēlēšanu urnām norobežotā meža pļaviņā, kur tiks ielaisti balsotāji pēc aprēķina 50 kvadrātbetri vienam  cilvēkam. Labi vēl, ja bez iepirkuma ratiņiem.

Vienu gan varam prognozēt visai droši – diezin vai pilsoņu aktivitāte šajās vēlēšanās būs kaut cik vērā ņemama. Un tas ir ļoti – ļoti! – izdevīgi pašreizējai varai, lai kāda kur tā nebūtu: pārmaiņas iespējamas tikai tur, kur 1) pilsoņi ir aktīvi; 2) pilsoņi saprot, ko viņi dara; 3) pilsoņi balso par tiem, kas varētu nest pārmaiņas.

Diezin vai Latvijā būs daudz novadu, kur darbosies visi trīs nosacījumi, lai gan dažiem, iespējams, paveiksies (gribētos tam ticēt). Nē, nu, protams, paveiksies tiem novadiem, kuru iedzīvotāju vairākums ir apmierināts ar pašreizējo vietvaru, tas gan!

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK), saprotot, ka atturēšanā no urnām kovidam talkā nāks aģitatori-propagandisti, kuri uzskata, ka pārmaiņas vislabāk var sagaidīt, guļot uz krāsns (vai citādi neko nedarot), un kurus ļoti labprāt uzklausa slinkākā pilsoņu daļa (tā ir pietiekami liela, šī daļa, lai pastāvošā vara lielākoties atļautos īpaši nenervozēt), šoreiz vēlētājus nav piesējusi konkrētam iecirknim.  Pašvaldību vēlēšanās katras pašvaldības administratīvā teritorija veido atsevišķu vēlēšanu apgabalu. Vēlēšanas notiks 41 vēlēšanu apgabalā – sešās ārpus novadiem esošajās valstspilsētās un 35 novados; vēlētāji varēs balsot jebkurā sev tuvākajā iecirknī vēlēšanu apgabala robežās.

Vēlētāju uzskaitei vēlēšanu iecirkņos CVK pirmo reizi lietošot elektronisks tiešsaistes vēlētāju reģistru. Proti, vēlēšanu komisijas darbinieks iecirknī ar viedierīci noskenēs vēlētāja pases vai personas apliecības svītrkodu vai QR kodu un pārliecināsies, ka vēlētājs ir iekļauts attiecīgās pašvaldības vēlētāju sarakstā un ka vēlētāju reģistrā jau nav atzīmes par viņa piedalīšanos vēlēšanās. Tāds balsotājs tiks atzīmēts elektroniskajā vēlētāju sarakstā, un – dubults neplīst! – pēc tam iecirkņa komisijas darbinieks ziņas par vēlētāju ierakstīs vēl arī papīra balsotāju sarakstā, kur vēlētājam būs jāparakstās par vēlēšanu aploksnes un vēlēšanu zīmju saņemšanu.

Ja tehnisku iemeslu dēļ (piemēram, tajā pašā meža pļaviņā nebūs stabila Wi-Fi) nevarēs izmantot tiešsaistes vēlētāju reģistru, vēlētāji varēs nobalsot reģistrācijas aploksnē. Šādam vēlētājam kopā ar vēlēšanu aploksni un zīmēm tiks izsniegta vēl viena aploksne – reģistrācijas aploksne, uz kuras būs vēlētāja vārds, uzvārds un personas kods. Pēc tam, kad izvēle izdarīta, vēlētājam anonīmā vēlēšanu aploksne ar balsojumu būs jāievieto reģistrācijas aploksnē. Reģistrācijas aploksne būs jānodod iecirkņa darbiniekam pie vēlēšanu kastes, kurš to apzīmogos ar iecirkņa zīmogu un iemetīs vēlēšanu kastē. Tiešsaistes vēlētāju reģistra darbībai atjaunojoties, vēlēšanu komisija pārbaudīs, vai vēlētāja balsojums nav reģistrēts citā iecirknī. Ja vēlējs nebūs nobalsojis citā iecirknī, balsotāju sarakstā atzīmēs, ka balsojums ir derīgs, un to pieskaitīs. Ja vēlētājs pa šo laiku būs nobalsojis citā iecirknī, balsojums tiks dzēsts un netiks līdzskaitīts.

Izklausās pēc lielas ķēpāšanās. Un gan jau būs arī tādi cilvēki, kam šie noteikumi patiešām sagādās grūtības. Vai tieši otrādi – liksies iespēja mazliet manipulēt ar rezultātiem.    

Un nobeigumā: vēl nedaudz sausas informācijas. Tiesības piedalīties pašvaldību vēlēšanās ir Latvijas un Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem no 18 gadu vecuma, kuri attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā deklarējuši dzīvesvietu vismaz 90 dienas pirms vēlēšanu dienas (tātad šā gada 7. martā) vai kuriem attiecīgajā pašvaldībā pieder nekustamais īpašums. Vēlētājiem, kuri vēlas vēlēt pašvaldībā, kur viņiem pieder nekustamais īpašums, līdz 27. maijam ir jāpiereģistrējas balsošanai attiecīgajā vēlēšanu apgabalā. Pieteikt vēlēšanu apgabala maiņu iespējams Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) e-pakalpojumā Vēlēšanu apgabala noskaidrošana un maiņa vai jebkurā pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestādē.

Savu vēlēšanu apgabalu iespējams noskaidrot PMLP e-pakalpojumā Vēlēšanu apgabala noskaidrošana. Sava vēlēšanu apgabala iecirkņus var noskaidrot CVK mājaslapā sadaļā Vēlēšanu iecirkņi. Uzziņas par vēlēšanu iecirkņiem un vēlēšanu apgabalu, kurā vēlētājs reģistrēts vēlēšanām, var saņemt arī katru dienu no plkst. 9 līdz 20 zvanot CVK uzziņām: tālrunis 67049999. 

Vēlētāji, kuriem veselības stāvokļa dēļ nebūs iespējas nokļūt vēlēšanu iecirknī, var pieteikties balsošanai savā atrašanās vietā. Pieteikt balsošanu atrašanās vietā vēlēšanu nedēļā no 31. maija varēs vēlēšanu iecirkņos. Savukārt, ja ir iespēja iesniegumu parakstīt ar drošu elektronisko parakstu vai nosūtīt pa pastu, tad to var iesniegt arī pašvaldības vēlēšanu komisijai.

Tavs komentārs par rakstu: