• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
SivēnsNācijas intelekta kritērijs. Foto: Shutterstock

Pat Rīgas vidusskolās trūkst skolēnu jeb Top cūkganu nācija

“Kādas acis Kārlītim, tādas arī Ildziņai. Ja tie abi kopā tiks, tur būs labi cūku gani.” Izlūdzos piedošanu tur, uz tālā mākonīša sēdošajam Imantam Ziedonim (1933-2013), kura ideju esmu tik nekaunīgi paņēmis un pārtaisījis. Taču nekādi nevaru izdomāt labāku metaforu tam, kas pašlaik notiek Latvijas izglītības sistēmā.

Dzintars Zaļūksnis

Skaidrs, ka, runājot par bijušo izglītības ministru Kārli Šadurski, kurš patlaban varen aktīvi atpūšas Briselē un Strasbūrā, un tagadējo ministri Ilgu Šuplinsku, tā “kopā tikšana” ir domāta pilnīgi aseksuāli. Ne jau par šo abu personāžu kopīgiem bērniem ir runa, bet par mūsu Latvijas jauno paaudzi kopumā. Kāda [dzelžaina] bija Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) Šadurska laikos, tāda tā ir palikusi arī Šuplinskas laikos, precīzāk, gan tad, gan tagad tā ir vienādi atrauta no mūsu Dievzemītes realitātes.

Jā, nevaru nepiekrist tiem, kas mūždien aizrāda: bērnu Latvijā no gada uz gadu kļūst arvien mazāk, nav vairs, kam mācīties skolās. Tāpēc, sak, skolas ir laižamas pa skuju taku, ka šņakst! Tīri finansiālā aspektā tā tas, protams, ir. Taču skola nav tikai nauda, skola ir arī svarīga dzīves telpas sastāvdaļa, skola ir dzīvesziņa, skola ir, atvainojiet par patosu, sociālā dzīvība. Tie simti apdzīvoto vietu, kas pēdējos 20 gados ir izzuduši no Latvijas kartes, vispirms zaudēja savu vidussskolu, bet pēc tam – jebkādu iespēju skolot savus bērnus.

Tagad Šuplinskas kantoris konstatē, ka pat galvaspilsētā Rīgā 17 skolās “vidusskolēnu skaits neatbilst minimāli noteiktajam”, bet vēl 15 skolās pašvaldība jau “plānojot izmaiņas skolas darbībā”.

Pašlaik Rīgā ir palikušas 80 vidusskolas, un IZM ir izplatījusi sarakstu, kuras skolas (bezkaislīgi rēķinot, 40% no visām!) tad nu karājas mata galā: skolēnu skaits to 10.-12. klasē neatbilst IZM minimāli noteiktajām “normām”: Rīgas Daugavgrīvas vidusskolā, Iļģuciema vidusskolā, Rīgas Imantas vidusskolā, Rīgas Ziepniekkalna vidusskolā, Rīgas 4. vidusskolā, Rīgas 13. vidusskolā, Rīgas 15. vidusskolā, Rīgas 21. vidusskolā, Rīgas 25. vidusskolā, Rīgas 31. vidusskolā, Rīgas 33. vidusskolā, Rīgas 53. vidusskolā, Rīgas 75. vidusskolā, Rīgas 80. vidusskolā, Rīgas 86. vidusskolā, Rīgas 89. vidusskolā, Rīgas 93. vidusskolā.

Savukārt 15 skolas, kurās Rīgas dome plāno izmaiņas vidējās izglītības iestādes darbībā – piemēram, šajā mācību gadā neuzņemot izglītojamos 10. klasē vai reorganizējot izglītības iestādes 2021.-2023. gadā ir šādas: Rīgas Sergeja Žoltoka vidusskola, Rīgas Jāņa Poruka vidusskola, Rīgas Mūzikas vidusskola, Rīgas Austrumu vidusskola, Rīgas 19. vidusskola, Rīgas 28. vidusskola, Rīgas 46. vidusskola, Rīgas 54. vidusskola, Rīgas 61. vidusskola, Rīgas 63. vidusskola, Rīgas 65. vidusskola, Rīgas 66. vidusskola, Rīgas 69. vidusskola, Rīgas 74. vidusskola, Rīgas 85. vidusskola.

Gribētu uzsvērt: lai kā IZM mazgā rokas nevainībā un mēģina mums iestāstīt, ka skolas reorganizē un likvidē pašvaldības (formāli tā tiešām ir), tās to dara pilnīgā saskaņā ar ministrijas iztrādātajiem kritērijiem. Turklāt Šuplinska vēlreiz atgādina, ka skolās, kurās skolēnu skaits vidusskolā neatbilst minimālajam noteiktajam, “ir jānotiek būtiskām strukturālām izmaiņām”.

Tiesa, Rīgas domei kā vienai no bagātākajām vietvarām varētu būt pa spēkam skolas neaiztikt, arvien smagāk uzņemoties to finansēšanu valdošās koalīcijas vietā. Mani gan māc šaubas, vai Rīgas vēlētāji par to būtu makten priecīgi.

Vārdu sakot, IZM spogulī neskatās, un, ja arī paskatītos, nekādas kroplības savā ģīmī droši vien nesaskatītu. Viss notiek pēc plāna: Latvijā top cūkganu nācija. Par spīti tam, ka Latvijas balto cūku šķirne diezgan strauji izzūd. Paralēli vidusskolām.

Tavs komentārs par rakstu: