• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Daniels Pavļuts tribīnē ar maskuLabi, ka kovidpanikas laikā Daniels Pavļuts var uzvilkt masku: nav "kauns par visu ģīmi". Foto: Valsts kanceleja

Pavļuts: atstāt māsu palīgus bešā ir «taisnīgi, elastīgi, motivējoši un caurspīdīgi»

Vai varat kaut ko tādu iedomāties? – pandēmijas apstākļos, kad Krišjāņa Artura Kariņa valdība visus aicina “ticēt zinātnei un “uzticēties ārstiem”, mediķi gatavo streiku, lai panāktu jau sen solīto, likumā ielikto, no likuma izņemto un aizmirsto algu paaugstināšanu VISIEM nozares darbiniekiem, tostarp, protams, arī zemāk atalgotajiem.   

Dzintars Zaļūksnis

Tieši tas šobrīd notiek! Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ir sākusi gatavoties streikam, jo, kā teikts tās atklātajā vēstulē, “atkārtoti saskārusies ar Veselības ministrijas diskriminējošu attieksmi pret mazāk atalgotajiem veselības aprūpes nozares darbiniekiem”.

Daniela Pavļuta vadītā Veselības ministrija plāno darba samaksas pieaugumu 2022. gadā ārstiem un māsām aptuveni 9% apmērā. Tas labi!

Tajā pašā laikā Pavļuta kantoris ir atteicies iekļaut nākamā gada budžeta līdzekļu pieprasījumā darba samaksas pieaugumu jaunākajam medicīniskajam personālam (māsu palīgiem) un atbalsta jeb tehniskajam personālam. Jāsaka – kārtējo reizi. Varbūt Veselības ministrijai uzdāvināt mikroskopus, lai dižciltīgās amatpersonas un rēķinveži beidzot spētu pamanīt arī medicīnas baciļus – māsu palīgus, sanitārus, slimnieku kopējus, tehniskos darbiniekus –, kurus ar neapbruņotu aci viņi atsakās redzēt?

Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes 17. jūnija sēdē LVSADA beidzot izdevās novērst Veselības ministrijas nodomu ārstniecības personu darba samaksas mainīgajā daļā vairs neiekļaut Darba likumā paredzētās vispārējās piemaksas (par virsstundām, darbu svētku dienās, nakts darbu, u. c.) un Ministru kabineta noteikumu paredzētās speciālās piemaksas (piemēram, par darbu, kas saistīts ar īpašu risku). LVSADA atgādina: lai panāktu šīs absurdās idejas atcelšanu, bija vajadzīgs aptuveni gads un milzums birokrātisko procedūru.

Nu, ko, balagāns turpinās, un valsts galvenais mediķis Pavļuts turpina demonstrēt savu nihilistisko attieksmi  pret zemāk atalgoto medicīnisko personālu.

Turklāt Pavļuts noraida pārmetumus, ka šāda attieksme ir netaisnīga un diskriminējoša, un apgalvo, ka darba samaksas paaugstināšana tikai ārstiem un māsām pilnībā atbilstot jaunajam darba samaksas modelim, kas esot “taisnīgs, elastīgs, motivējošs un caurspīdīgs”.

Skaidrs, ka savu uzticamo šprices nesēju atbalsta Pats Pats K.A.Kariņš, kurš, kā atzīmē LVSADA, rīkojumu par jaunu darba samaksas kārtību mediķiem parakstīja 2019. gada 27. novembrī pēc toreizējās veselības ministres Ilzes Viņķeles iniciatīvas un iepriekš nekonsultējoties ar sociālajiem partneriem. LVSADA atgādina: “Modelis tika veidots nevis oficiālā darba grupā, bet gan domnīcā, kuras dalībniekus izvēlējās Veselības ministrija pēc tikai sev zināmiem kritērijiem. Domnīcas darbs netika protokolēts (līdzīgi kā darbs pie bēdīgi slavenā vakcīnu iepirkuma).”

Es zinu, daļa sabiedrības uzskata, ka ārsti un māsas saņem salīdzinoši augstu darba samaksu. Tāpēc vēlreiz uzsvēršu: runa ir nevis par ārstiem un māsām, bet gan par zemāk atalgoto ārstniecības personālu!

Aicinu tomēr ieklausīties  LVSADA priekšsēdētāja Valda Kera secinājumā: “Ja veselības ministrs un Ministru prezidents atkārtoti ignorē taisnīgu arodbiedrības prasību nepakļaut diskriminējošai attieksmei zemāk atalgotos veselības aprūpes darbiniekus, arodbiedrībai atliek tikai viens – uzsākt streika priekšdarbus.”

Streiks – tas ir skarbi, sevišķi kovidpanikas apstākļos. Taču izskatās, ka tas šoreiz ir vienīgais veids, kā aizkustināt dievu līdziniekus.

1 Komentāri


 1. Latvietis
  2021-07-28

  Iesaku nepalīdzēt medicīniski, anulēt palīdzību pavļutam un viņa tuvajiem atbalstītājiem!

Tavs komentārs par rakstu: