• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Datora klaviatūra ar fonendoskopuKurš maksās par jaunu e-veselību, ja vecā ir neglābjami slima? Foto: J.F.Cherry/Flickr

Pavļuts piesaka «jaunus IT kovidrisinājumus». Lai tos apmaksā partiju «troika»!

Cik daudz Latvijas nodokļu maksātāji īstenībā bija spiesti samaksāt par tā arī nepabeigto e-veselības projektu, droši vien zina tikai sen vēstures miskastē nolīdusī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) veselības madāma Anda Čakša. Šaubos, vai tie ir bijuši oficiāli nosauktie 17 miljoni eiro (šeit).   

Dzintars Zaļūksnis 

Savukārt Eiropas Savienībai prasītie – un nedabūtie – vēl 42 miljoni šķiet tā kā pārspīlēti. Patiesība, kā parasti, ir kaut kur pa vidu.

Lai nu kā, jaunais veselības ministrs Daniels Pavļuts nupat ir pieteicis jaunu IT projektu, un varam būt droši, ka nodokļu maksātājiem atkal nāksies atvērt savus maciņus un sirdis. Proti, Pavļutam neesot pārliecības “par iespēju esošajā e-veselības sistēmā integrēt jaunus vakcinācijas pret “Covid-19” procesam nepieciešamos IT risinājumus”.

Šoreiz nevaicāsim, ko īsti ašais ministrs ir domājis ar “vakcinācijas procesam nepieciešamajiem risinājumiem” – agri vai vēlu tas atklāsies, un šobrīd atliek tikai velti cerēt, ka šie “risinājumi” nebūs saistīti ar nevakcinēto cilvēku tiesību ierobežošanu un segregāciju uz vakcinēšanas pamata.    

Pagaidām uztrauksimies par to, ka, Pavļutaprāt, e-veselība “ir sistēma, kas ir ne tikai dārga, bet arī novecojusi, turklāt tai ir stabilitātes problēmas”. Savulaik arī InfoTOP.lv par šo brāķi rakstīja ne vienreiz vien (piemēram, šeit), bet visi loģiskie argumenti tolaik sašķīda politiķu augstprātīgajā klusēšanā.

Tagad ministrs sola ar IT nozari “runāt par iespējamajiem rīcības variantiem vakcinācijas procesam nepieciešamo IT rīku ieviešanā”. “Man ir zināmas aizdomas, ka līdz galam uz e-veselību nevarēsim paļauties un vajadzēs meklēt citus risinājumus,” saka Pavļuts.

Savukārt es ministram ierosinu, lūk, ko. Nejēdzīgo e-veselību, kura neatbilst pašreizējiem kovidplāniem, iepriekšējā koalīcija ieviesa, veļoties kā ar asfalta rulli no kalna. Bet iepriekšējās koalīcijas troikā bija pārītis arī pašreizējās koalīcijas partiju. Precīzāk, tur bija un par e-veselību balsoja ne tikai pašreizējā opozīcijas partija ZZS, bet arī valdošās koalīcijas ass “Vienotība” (tagad “Jaunā vienotība”) un nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai/LNNK”. Vai nebūtu taisnīgi, ja šī troika kādu laiku – kamēr nebūs segtas brāķa e-veselības izmaksas – nesaņemtu valsts budžeta finansējumu, Pavļuta kungs?

Tad jūs mierīgā garā varētu ieviest savus kovidrisinājumus, un visi būtu apmierināti. Izņemot tos, kas atbildīgi par nejēdzīgo e-veselību, protams. Un arī jūsu partija “Attīstībai/PAR!”, piesakot šādus projektus, justos par kādu kripatu atbildīgāka.

Tavs komentārs par rakstu: