• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Linu pogaļas laukāLini Viļānos. Foto: vilani.lv/Margarita Isajeva

Pēc 84 gadu pārtraukuma Latvijas selekcionāri reģistrējuši jaunu linu šķirni

Latgales lauksaimniecības zinātnes centra (LLZC) un Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) zinātnieki selekcionējuši un reģistrējuši jaunu linu šķirni, kurai piešķirts nosaukums "Vilani".

Pēdējo 84 gadu laikā Latvijā nebija selekcionēta un reģistrēta neviena linu šķirne. Zemkopības ministrijas rīkotā konkursa "Sējējs 2018" balvas "Par mūža ieguldījumu" saņēmēja lauksaimniecības zinātņu doktore Veneranda Stramkale šo šķirni dāvina Latvijai 100. gadadienā un sola darbu turpināt – rindā uz pārbaudi un šķirnes statusa piešķiršanu gaidot vēl vairākas jaunas Latvijas sējas linu šķirņu līnijas.

Šķirnes statuss ar nosaukumu Latvijas šķiedras linu līnijai 'I 18-1' piešķirts pēc divu gadu – no 2017. līdz 2018. gadam – pārbaudes Polijā. Šī šķirne atzīta par atšķirīgu, viendabīgu un stabilu atbilstoši Kopienas augu šķirņu biroja (Community Plant Variety Office, CPVO) prasībām. To apliecina oficiālās atšķirīguma, viendabīguma un stabilitātes pārbaudes institūcijas "Research Centre for Cultivar Testing" izsniegts dokuments.

Selekcionāra tiesības piešķirtas AREI uz sējas linu (Linum usitatisimum L) šķirni 'Vilani' un izsniegta apliecība Nr.470 par selekcionāra tiesību piešķiršanu.

Sējas lini 'Vilani' paredzēti gan šķiedras, gan sēklu ražošanai. Zinātnieku mērķis bija radīt linu šķirni, kas ir vidēji agrīna. Šīs šķirnes veģetācijas periods ir 83 dienas. Kvalitatīvu stiebriņu iegūšanai lielāka nozīme ir šķirnēm ar īsāku veģetācijas periodu, kuras var novākt agrākos termiņos, kad ir labvēlīgāki laika apstākļi linu salmiņu tilināšanai.

Novērtējot šķirnes ražības līmeni, secināts, ka tā ir augsta – iegūta vidēji 7,72 t ha-1 salmiņu raža. Ir laba veldres izturība un mazāka ieņēmība pret nozīmīgākajām linu slimībām. Zied baltiem ziediem, piemērota Latvijas augsnes un klimatiskajiem apstākļiem.

Tavs komentārs par rakstu: