• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Britu sievietes VecrīgāBritu meitenēm arī turpmāk "vecmeitu ballītes" Rīgā būs jautras. Foto: Alamy

Pēc «Breksita» briti Latvijā jutīsies komfortabli. Diez, latvieši Lielbritānijā arī?

Pavisam drīz, 29. martā plkst. 23.00 pēc Griničas laika, 30, martā plkst. 1:00 pēc Latvijas laika Lielbritānija izstāsies no Eiropas Savienības (ES). Protams, ja “Breksita” process netiks pārtraukts vai pagarināts. Visdrīzāk, nekāda vienošanās starp ES un Apvienoto Karalisti nebūs spēkā, tāpēc cilvēki šo stundu gaida ar augošām bažām. Sevišķi tie Latvijas pilsoņi, kas pārcēlušies uz pastāvīgu dzīvi taipus Lamanšam.

InfoTOP.lv, izmantojot LETA materiālus

Savukārt Latvijā dzīvojošajiem vai ieceļojušajiem britiem šis stress nu ir minimizēts. Saeima ir pieņēmusi deklarāciju par Lielbritānijas pilsoņu tiesībām Latvijā pēc “Brexit”. Šajā deklarācijā parlaments apliecina, ka Lielbritānijas pilsoņiem, kuri likumīgi uzturas Latvijā, mūsu valsts nodrošinās iespējami labvēlīgus uzturēšanās un darba nosacījumus arī tad, ja “Breksits” notiks bez vienošanās.

Deklarācijā teikts, ka Saeima seko notikumiem saistībā ar Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) un uzsver Lielbritānijas sakārtotas izstāšanās nozīmi.

Lielbritānija ir un paliks nozīmīga Latvijas partnere un sabiedrotā, teikts deklarācijā, uzsverot, ka tāpēc Saeima vēlas pēc iespējas ciešu sadarbību ar to, īpaši iedzīvotāju tiesību, drošības, aizsardzības, ārlietu, ekonomikas, mobilitātes un izglītības jautājumos.

Vienlaikus Latvija vēlētos sagaidīt līdzvērtīgi labvēlīgu Lielbritānijas attieksmi pret Latvijas pilsoņiem šajā valstī.

Saeima aicina Ministru kabinetu sagatavot nepieciešamos grozījumus Latvijas tiesību aktos, lai pielāgotos pārmaiņām, kas gaidāmas pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES. Tiesību aktos izdarāmajos grozījumos tiem Lielbritānijas pilsoņiem, kuri līdz 2019. gada 29. martam būs likumīgi uzturējušies Latvijā, vajadzētu noteikt pārejas periodu uzturēšanās tiesību pārreģistrācijai līdz 2020. gada 31.decembrim. Lielbritānijas pilsoņiem, kuri līdz 29.martam būs likumīgi uzturējušies Latvijā, sociālās drošības jomā būtu joprojām jāpiemēro labvēlīga attieksme attiecībā uz personu tiesībām un pienākumiem.

Vai Apvienotā Karaliste atbildēs simetriski, jāšaubās. Visdrīzāk, būs vien jāpaļaujas uz to, ka vecajā labajā Anglijā darbojas veselais saprāts un kaut vai impēriska izpratne par taisnīgumu.

Tavs komentārs par rakstu: