• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Egils LevitsEgils-Zālamans Levits. Foto: Ilmārs Znotiņš/Valsts prezidenta kanceleja

Pēdējais triepiens prezidenta Levita portretā: «Zālamanspriedējs»

Esam saņēmuši, iespējams, pēdējo trūkstošo triepienu Valsts prezidenta Egila Levita portretā. Satversmes preambuldaris, latviešu valodas salikteņveidotājs, visiemlabirunis un nu arī Zālamanspriedējs. Līdz šim tas nebija īsti skaidrs, bet pēc Levita paziņojuma, ka viņš parakstīs Saeimas nule pieņemto administratīvi teritoriālās reformas (ATR) likumu, visas maskas ir kritušas un neskaidrības izlidojušas skurstenī.

Dzintars Zaļūksnis

InfoTOP.lv par ATR jau ir pietiekami plaši rakstījis. Mūsu portāls ir informējis (krievu valodā: šeit) arī par to, ka 46 pašvaldību vadītāji nule nosūtīja Valsts prezidentam kopīgu vēstuli ar lūgumu neparakstīt, apturēt Saeimas atbalstīto ATR, kura paredz centralizēt varu, samazinot pašvaldību skaitu par gandrīz divām trešdaļām – no 119 uz 48.

Pašvaldības uzskata, ka minētais likums ir “nekvalitatīvs, nepietiekami argumentēts” un atbilstoši šim likumam paredzēts īstenot “nedemokrātiski virzītu ATR”. Iespējams, pašvaldībām pilnīgi vai daļēji ir taisnība. Iespējams, tās tikai cenšas “glābt savu ādu”. Ak vai! – ATR “motors” – vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce – visu šo laiku ir varonīgi turējies spēka pozīcijās un tā īsti nav mēģinājis pierādīt, ka viņam ir taisnība, bet vietvaru dzinulis ir provinciāls savtīgums.

Jebkurā gadījumā 46 pašvaldību vadītāji ir lieki tērējuši laiku – neticu, ka Levits viņu vēstuli ir uzskatījis par pietiekami būtisku, lai tajā iedziļinātos. Valsts prezidents, visdrīzāk, bez īpašas svārstīšanās ir izvēlējies centralizatora pozīciju.

Bez šaubām, šis ir gadījums, kad prezidentam ne mazākās pūles neprasa savas nostājas pamatošana. Starp citu, tas pats būtu bijis, ja viņš būtu izvēlējies pretēju pozīciju. Jo šis jautājums ir tīri politisks un principā jebkura lēmuma pamatošanai pietiek ar politisku gribu.

Levits ir paziņojis, ka “Reforma ir nepieciešama, lai varētu uzlabot pašvaldību jaudu, panāktu, ka iedzīvotāji saņem kvalitatīvus un vienmērīgus pakalpojumus.” Reforma, redz, esot jāveic “visu iedzīvotāju interesēs”. Interesanti, ka visi šie “argumenti” ir derīgi jebkāda viedokļa pamatošanai: tie ir makten piemēroti ar pilnīgi pretēju darbību skaidrošanai.

Tāda paša tipa – bla bla bla – ir arī pārējais publiskotais teksts ar visu piebildi: sak, “Saeimai un Ministru kabinetam ir jāmācās no reformas apspriešanas un sagatavošanas laikā pieļautajām kļūdām, un stratēģiski jāuzlabo sava reformu veiktspēja arī nākotnē, runājot par citām reformām”  un “ATR sagatavošanās posms nebija pietiekoši pārdomāts un par labu ātrai likumprojekta virzībai uz priekšu upurēta rūpīga analīze, pienācīga koncepcijas izstrāde un līdzvērtīgs dialogs ar sabiedrību, pārliecinot par reformas nepieciešamību”.

Pēdējie izteikumi acīmredzami ir paredzēti drošības pēc: ja ATR galu galā izrādīsies greiza vai kļūmīga, Levits saglabās iespēju ar tīru sirdsapziņu atgādināt, sak, es jau to reformu kritizēju, norādīju, ka ne viss ir labākajā kārtībā. Es esmu ar jums, tauta!

Un tomēr esmu to parakstījis! Patiešām, īsts Zālamana spriedums!

Tavs komentārs par rakstu: