• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Veca cilvēka rokas tuvplānāŠīs rokas ir darbojušās tikai "okupācijas režīma labā"? Ilustratīvs foto: Nito/Shutterstock

Pensijas: OECD atsūtījusi ieteikumus, ko Latvijas politiķi «nedzirdēs»

Tā nebūs pirmā reize, kad Latvijas politiķi “izvēlēsies nedzirdēt” Bagāto valstu kluba jeb Ekonomiskās sadarbības un atttīstības organizācijas (Organization for Economic Co-operation and Development, OECD) rekomendācijas. Tā jau ir noticis ar OECD ieteikumu finansējumu veselības aprūpei palielināt vismaz līdz 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP, šeit).  

Dzintars Zaļūksnis

Izvērtējot Latvijas pensiju sistēmu, OECD konstatējusi, ka veco ļaužu nabadzības līmenis ir augsts, jo sevišķi starp cilvēkiem, kas vecāki par 75 gadiem, un starp sievietēm. Savukārt amata pensiju līmenis Latvijā ir ļoti zems, turklāt nominālā izteiksmē tas nav pieaudzis jau vairāk nekā desmit gadus.

Teikšu uzreiz: būšu aplam priecīgs, ja šoreiz kļūdos un esmu pat gatavs paslavēt mūsu politiķus, ja viņi uzvarēs derībās. Proti, saderēsim, ka OECD rekomendācijas par minimālo pensiju apjoma ievērojamu palielināšanu un indeksācijas noteikumu grozīšanu sagaida “nedzirdēšanas” liktenis!

OECD uzsver, ka, ievērojot tās ieteikumus, “būtu iespējams samazināt veco ļaužu nabadzību un pensiju nevienlīdzību”. To viņi velti! – tieši tāpēc esmu pārliecināts, ka koalīcijas politiķi OECD rekomendācijas laidīs gar ausīm: viņus tādas abstraktas lietas kā taisnīgums un vienlīdzība nekad nav interesējušas.

Visādā ziņā “Vienotības” dalībnieka Jāņa Reira vadītās Labklājības ministrijas svētlaimīgie kunksti par to, ka  “no OECD saņemtais vērtējums Latvijas pensiju sistēmai ir labs”, ir ļoti zīmīgi. Reira kantoris visu to būšanu tulko tā: “OECD secinājusi, ka Latvijas pensiju sistēma ir ieviesta sekmīgi un tās finanšu stabilitāte un ilgtspēja tiks nodrošināta nākotnē”. Tā tas droši vien ir, tulkojot no latviešu valodas marsiešu mēlē.

Tas nekas, ka OECD papīros ierakstīts: Latvijā šobrīd ir ievērojamas iespējas palielināt pamata pensijas līmeni no pašreizējā līmeņa, kas veido 8% no vidējā atalgojuma, līdz OECD vidējam līmenim aptuveni 20% apmērā.

OECD nesaprot elementāras lietas! Ja pensionāriem dos vairāk, tad taču mazāk naudas paliks činavnieku algām, prēmijām un – nedod Die’s! – arī piemaksām par nākšanu uz darbu!  

Uz šāda fona pavisam ķecerīgi izskatās OECD ieteikumi Latvijas valdībai samazināt 15 gadu iemaksas periodu, kas nepieciešams minimālās pensijas saņemšanai, kā arī ieviest apgādnieka zaudējuma pensijas laulātajiem, pamatojoties uz rūpīgu ietekmes novērtējumu.

Tiesa, ieteikumu par to, ka nepieciešams palielināt iemaksas, ko veic mikrouzņēmumu darbinieki, un izlīdzināt pašnodarbināto veiktās pensiju iemaksas ar tām, ko veic darba devēja algoti strādājošie, mūsu dārgie politiķi noteikti gatavi izraut no konteksta un īstenot kaut rīt. Mazliet pagaidīsim – un baudīsim! Jo droši vien tieši uz šo ieteikumu attiecas LM solījums OECD rekomendācijas “rūpīgi izvērtēt” un meklēt “turpmākus risinājumus”.

Visbeidzot, tiem, kas uzdos loģisku jautājumu: kāpēc tad Latvijai bija jāstājas OECD, ja jau tās padomus mūsu valdošie marsieši svilpodami laiž gar ausīm? Nu, labi, klausās, bet tikai tikai ar vienu ausi un izvēles kārtībā?

Un sajūta, kad tu vari ierasties slēgtā klubā, aizkūpināt cigāru un pie dārga konjaka glāzītes aprunāties ar ietekmīgiem cilvēkiem, vai tad tā neko nenozīmē? Tikai nevaicājiet, kāds no tā labums valstij un sabiedrībai kopumā. Ne jau tāpēc mūsu politiķi stājās bagātnieku klubiņā, ne jau tāpēc.

1 Komentāri


 1. zaiga
  2018-03-14

  Paldies !

Tavs komentārs par rakstu: