• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sievietes ar vodkas pudelēmAlus mūsu večiem par dārgu! Foto no: qz.com

«Piecīšu koalīcija» mudina dzert vodku

Latviešu sulaiņtauta ir iedomājusies, ka tās nacionālais dzēriens ir alus? Nekā nebūs! Gadsimtiem ilgi svešzemju baroni un bajāri še ir dedzinājuši spirtu un nodzirdījuši savus zābaklaižas, un tā tam būs būt arī turpmāk!

Dzintars Zaļūksnis

Šāds secinājums nenovēršami izrietēja jau no svešzemju puikas Krišjāņa Artura Kariņa patiesajām raizēm par spirtoto dzērienu akcīzes nodokļa likmēm, kuras līdz šim ļāva neuzkrītoši nodzirdīt arī citādi lepnos igaunīšus-bāleliņus – tie izrādījās aplam kāri uz lētāku (bet ne mazāk indīgu) preci. Tagad K.A.Kariņa vadītā Latvijas centrālā vara ir atmetusi jelkādu kaunību un taurē nelabā balsī: “Jūs, cattle*, vēl nesaprotat, ka viss, kas jums vajadzīgs, ir paslēpts vodkas pudeles dibenā! Ejiet un meklējiet savu laimi tur!”

Proti, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija izskatīšanai galīgajā lasījumā ir atbalstījusi likumprojektu, kas paredz akcīzes nodokļa likmi stiprajam alkoholam līdz 2020. gada 29. februārim** samazināt par 15%. Priekšlikumu nodokli samazināt arī alum šī komisija attīstībaiparieša Mārtiņa Bondara vadībā noraidīja. Acīmredzot finanšu ģēnijs Bondars ir sapratis, ka atlikusī dzīve viņam nekādi nebūs iedomājama bez grādīgajiem, kam spēks mazāks par 40% spirta satura. Kāds nu te alus! Jo pat bērns zina, ka alus ari ira sula.

Starp citu, priekšlikumu par nodokļa samazināšanu arī alum katra atsevišķi iesniedza trīs, tā teikt, personas. No tām gan tikai viena – zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, kurš pārstāv koalīcijā esošo nacionālo apvienību “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK), ir vērā ņemama. Pārējās divas – Saeimas deputāts Armands Krauze (pārstāv opozīcijā esošo Zaļo un zemnieku savienību) un pie frakcijām nepiederošie Saeimas deputāti Aldis Gobzems, Didzis Šmits, Jūlija Stepaņenko, Linda Liepiņa un Karina Sprūde – nav pilni dolāri, tāpēc to priekšlikumu (pašreizējo minimālo likmi par 100 litriem alus 14,9 eiro samazināt līdz 12,5 eiro) var mierīgi neņemt galvā.

Bondarkomisijas rosinātās izmaiņas saistītas ar Igaunijas pieņemto likumu, kas paredz no šā gada 1. jūlija par 25% samazināt akcīzes nodokli daļai alkoholisko dzērienu – alum, sidram un stiprajiem dzērieniem.

Tāpēc galu galā Bondars un Finanšu ministrija vienojās kopīgā dziesmā ar refrēnu: arī pēc Igaunijā veiktās akcīzes nodokļa samazināšanas alkoholam taram param, Latvijā joprojām alum saglabāsies mazāka akcīze nekā kaimiņvalstī la la lā.

Vai varbūt viss ir daudz vienkāršāk un no visām pusēm žmurdzītais Bondars vienkārši nevēlas, lai viņam uzvārda dēļ*** lieku reizi varētu pārmestu savu interešu lobēšanu.

* Cattle – angļu val.: lopi, lopu bars.

** 2020. gada 29. februāris – vai jūs ticat, ka šajā izteikti mistiskajā datumā Saeima stiprajam alkoholam akcīzi tiešām atkal paaugstinās? Tas var notikt, var nenotikt un var notikt tieši otrādi. 

*** Bondars – krievu val.: бондарь – amatnieks, kas izgatavo tilpnes no koka (tostarp alus mucas un kublus), kā arī kuģu mastus.

Tavs komentārs par rakstu: