• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Cilvēks ar televizoru galvas vietāLatvijas "sabiedrisko" mediju produkts. Foto no: propaganda.news

«Piečuku» koalīcija «atradusi» miljonu neesošajiem sabiedriskajiem medijiem

Latvijā, bez šaubām, nav neviena sabiedriskā medija jeb plašsaziņas līdzekļa. Nav ne būtībā. Ne finansējuma ziņā. Ne saturiski. Nav neviena! Latvijas Televīziju un Latvijas Radio politiķi dēvē par “sabiedriskajiem” medijiem tikai tāpēc, lai savus ruporus nenāktos saukt par oficioziem, kādi tie patiesībā ir.

Dzintars Zaļūksnis

Sabiedriskajam medijam ne tikai jābūt sabiedrības (ne politiķu) finansētam, bet arī nepārprotami jādarbojas sabiedrības (ne partiju) interesēs. Tomēr valdošajai piečuku koalīcijai šādi apsvērumi acīmredzot nešķiet diskusijas vērti. Tāpēc koalīcija, kas nekādi nespēj “sameklēt” naudu likumā paredzētajam mediķu algu paaugstinājumam, bez vārda runas “atradusi” papildu miljonu “sabiedriskajiem medijiem”.

Fakts paliek fakts: valsts SIA Latvijas Televīzija un valsts SIA Latvijas Radio lauvas tiesu finansējuma saņem no valsts budžeta un ir pilnībā atkarīgas no valdošās koalīcijas partiju žēlastības. Par to viegli pārliecināties, apskatoties un paklausoties abu plašsaziņas līdzekļu saturu, kurā pilnā balsī un neslēpti klaigā propaganda, kas reklamē šīs pašas koalīcijas partiju viedokli. Skaidrs arī, ka tas, ko Latvijā pieņemts dēvēt par “sabiedrisko pasūtījumu” plašsaziņas līdzekļiem, citviet godīgi tiktu saukts par politisko pasūtījumu.

Taisnības labad gan bildīšu, ka šo situāciju esam radījuši (pat pieprasījuši!) mēs paši, allaž kategoriski noraidot ideju par LTV un Latvijas Radio sabiedrisku finansējumu (tas nozīmē – abonēšanas maksu). Rezultātā mēs tik un tā maksājam – netieši, nodokļu formā –, bet saturu pasūta politiķi. Un kā jūs gribējāt? Lai koalīcijas politiķi, kuri valsts budžetu uzskata par savu, partijisku naudu (un atbilstoši šim pieņēmumam ar to arī rikojas), pieprasītu “sabiedriskajiem” plašsaziņas līdzekļiem, lai tie stāvētu nevis par partijiskām, bet sabiedriskām interesēm? Pasaules vēsture šādus piemērus nezina!    

Tāpēc Ministru prezidents Krišjānis Arturs Kariņš pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Egilu Levitu var atļauties bez šaubīšanās paziņot, ka, palielinot partiju finansējumu no valsts budžeta (vēl viena piečuku koalīcijas iecere, kas mērķēta uz pašnodrošināšanos uz nodokļu maksātāju rēķina), tas tiks darīts pakāpeniski, lai nākamā gada budžetā varētu novirzīt miljonu “sabiedriskajiem” plašsaziņas līdzekļiem.   

Uz jautājumu, kādiem tieši mērķiem “sabiedriskie” mediji šo miljonu izlietos, K.A.Kariņš neko konkrētu neatbild. Savukārt Levits ar patosu paziņo, sak, koalīcijas partiju lēmums atspoguļojot faktu, ka sabiedriskie plašsaziņas līdzekļi ir “ļoti svarīgi”.

Svarīgi, Valsts prezidenta kungs, nudie’ svarīgi! Skāde tikai, ka Latvijā tādi nemaz neeksistē.

Tavs komentārs par rakstu: