• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vīrieša mugura ar KNAB simbolikuKNAB laiks aiziet. Foto: LETA

Pienācis laiks likvidēt KNAB!

Vai vēl atminaties, kāpēc un kā savulaik tika izveidots Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB)? Cīņa pret korupciju gadsimtu mijā bija viena no galvenajām prasībām, Latvijai gatavojoties iestāties Eiropas Savienībā (ES).

Dzintars Zaļūksnis

Protams, ne jau lai iznīdētu korupciju tika izveidots KNAB – korupcija ir neatņemama demokrātiska režīma un tirgus sastāvdaļa. KNAB tika izveidots, lai korupciju institucionalizētu, padarītu to atbilstošu Eiropas standartiem: teorijā jau vairākus gadu desmitus eksistē jēdziens “korupcijas optimālais līmenis” (optimal level of corruption). Tiek atzīts, ka: 1) korupcija ir parādība ar visumā negatīvu ietekmi, tāpēc pret to jācīnās; 2) korupcijai tomēr mēdz būt arī pozitīva ietekme uz attīstību (piemēram, tā kalpo kā projektu “siets”, kas identificē un atbalsta nopietnus projektus ar pietiekamu finansiālu segumu); 3) optimāls korupcijas līmenis ir tāds, kurā cīņa pret korupciju atmaksājas, t.i., šai cīņai iztērētie līdzekļi nav lielāki par korupcijas negatīvo efektu (sīkāk angļu valodā sk., piemēram, šeit vai šeit).          

Dokumentus, kas lika pamatus KNAB izveidošanai, parakstīja Ministru prezidents Andris Bērziņš, bet pats birojs tika nodibināts Einara Repšes laikā. Zīmīgi, ka jau sākotnēji tajā bija ielikts “grupas īstā vadītāja karuseļa” algoritms: pirmie trīs KNAB vadītāja amata konkursa uzvarētāji Visvaldis Puķītis, Raimonds Mūrnieks (abi ieguva augstāko vērtējumu pirmajā konkursā) un Didzis Šmitiņš (otrā konkursa līderis) neguva valdības atbalstu, un arī trešā konkursa uzvarētājs Jānis Jonāss tika noraidīts, līdz beidzot Saeima par KNAB priekšnieku apstiprināja trešā konkursa otro labāko kandidātu Gunti Rutki. Tas notika 2002. gada 10. oktobrī, un šis datums tiek uzskatīts par KNAB dzimšanas dienu.

Rutkis amatā noturējās tikai pusgadu, bet veselu gadu – līdz 2004. gada 27. maijam, kad par KNAB vadītāju kļuva Aleksejs Loskutovs,– šo institūciju pārmaiņus vadīja pienākumu izpildītāji Rūdolfs Kalniņš, Alvis Vilks un Juta Strīķe.

Šajos juku laikos KNAB nemanāmi, bet cieti pārtapa par vienas konkrētas partijas ieroci cīņā pret politiskajiem konkurentiem. Tas pilnībā tapa skaidrs pēc “Piteronoka burtnīciņu sāgas”.  2005. gada augustā Valsts ieņēmumu dienests (VID) veica pārbaudi Rēzeknes gaļas kombinātā (RGK), konstatējot nodokļu nemaksāšanu un grāmatvedības pārkāpumus. Uzņēmuma vadītājs un līdzīpašnieks bija Repšes dibinātās partijas “Jaunais Laiks” (JL) biedrs, Rēzeknes domes deputāts Guntis Piteronoks. Pēc ģenerālprokurora Jāņa Maizīša lūguma KNAB uzsāka pārbaudi par iespējamo JL finansēšanu no RGK nelegālajiem ieņēmumiem. Tomēr “pārbaudes” rezultātā dokumentu oriģināli tika atdoti uzņēmumam, kas tos iznīcināja, tādēļ KNAB varēja atzīt: sak, nav pamata “apgalvot, ka naudas summas izlietotas JL priekšvēlēšanu kampaņas finansēšanai”.

Pa šo laiku JL ir plūdeni pārtapis “Vienotībā” un “Jaunajā vienotībā”, un nu ir publiskota informācija, ka pēdējos desmit gados KNAB izmeklētajos kriminālprocesos ar tiesu spriedumiem konfiscēti naudas līdzekļi kopumā 2 242 354 eiro apmērā. Tas ir 2,5 reizes mazāk nekā finansējums, ko KNAB saņem no valsts budžeta vienā gadā: 2017. gadā piešķirtais valsts budžeta finansējums bija 5 665 676 eiro.

Vai gan tā nav pietiekama ilustrācija faktam, ka KNAB uzturēšana ir visai dārgs un neefektīvs “prieciņš”? Lai arī Jaroslava Streļčenoka laikā KNAB beidzot, ar milzu čīkstēšanu un pretestību, pārvar savu “vienpartijas” dabu, politiķiem sen būtu laiks apspriest iespēju šo inerto un dārgo instrumentu beidzot likvidēt, lielāko daļu tā funkciju un finansējuma nododot prokuratūrai, savukārt kadrus novirzot, piemēram, slepkavību, ekonomisko noziegumu vai pedofilijas izmeklēšanai.

Bet vai tad kāds pie prāta esošs politiķis riskēs pateikt, ka KNAB savu laiku ir nokalpojis un izmetams vēstures mēslainē! 

Tavs komentārs par rakstu: