• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Divas rokas virs dārzeņu kastesCik nopelnu, tik maksāju. Foto no: theguardian.co.uk

Piens un alkohols Latvijā dārgāki nekā Eiropā, gaļa un cigaretes – lētākas

Eiropas Savienības (ES) statistikas birojs “Eurostat” apkopojis informāciju par pārtikas produktu un dzērienu cenām ES valstīs. Izrādās, Latvija, kuras iedzīvotāju ienākumi ir vieni no zemākajiem ES, cenu ziņā brīžiem tīri jestri konkurē ar daudz turīgākām valstīm. Jebkurā gadījumā pārtikas produktu un dzērienu cenas Latvijā kopumā ir augstākas nekā Lietuvā un Igaunijā: salīdzinošā analīze uzrāda, ka nosacītā “pārtikas groza” (tajā ietilpst svarīgākie pārtikas produkti un bezalkoholiskie dzērieni) cena Latvijā ir 89% no ES vidējā līmeņa, savukārt Igaunijā tā ir 88%, bet Lietuvā – 78% no “ES līmeņa”.

Visdārgāk Latvijas iedzīvotāji maksā par pienu un piena produktiem – to cena mūsu valstī pārspēj ES vidējo līmeni (101%). Toties gaļu un tās produktus pirkt Latvijā ir ļoti izdevīgi – tās cena sasniedz tikai 69% no gaļas vidējās cenas ES.

Visvairāk mēs pārmaksājam par alkoholiskajiem dzērieniem – to cena ir vidēji 106% no “ES līmeņa”. Toties smēķētāji var lēkāt no prieka: tabakas izstrādājumi ir teju uz pusi lētāki (59%) nekā citviet Eiropā.  Vēl lētāka ļuļķēšana būs tikai lietuviešiem un bulgāriem.

Viszemāko cenu līmeni pārtikai “Eurostat” fiksējis Polijā – 63%, Rumānijā – 64% un Bulgārijā – 70% no ES vidējā līmeņa.

Interesanti, ka Polijā (atbilstoši tā paša “Eurostat” datiem) viena darba stunda maksā 8,9, bet Latvijā – 7,1 eiro. Bet vidējā darba samaksa ES 28 dalībvalstīs kopumā ir 25 eiro stundā. Tātad varam viegli aprēķināt, ka strādājošs cilvēks par vienu sava darba stundu Latvijā saņem samaksu, kas līdzinās tikai 28,4% no ES vidējā līmeņa.

Tavs komentārs par rakstu: