• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Kadrs no filmas "1984"Pasaule pēc sociālās komunikācijas ierobežošanas. Lielais Brālis uzrunā tautu 1984. gadā uz ekrāniem iznākušajā Maikla Redforda filmā "1984"

Piesedzoties ar datu aizsardzību, «Facebook» palīdzēs valstīm «ravēt» nevēlamo informāciju

Vispārīgā datu aizsardzības regula (General Data Protection Regulation, GDPR), kura Eiropas Savienībā (ES) stājas spēkā 25. maijā, ir izrādījusies milzu širmis, aiz kura ES birokrāti nomaskējuši masīvu uzbrukumu izteiksmes brīvībai internetā. To vēlreiz apliecina  sociālā tīkla “Facebook” vadītāja Marka Cukerberga (Marc Zuckerberg) tikšanās ar Eiropas Parlamenta (EP) deputātiem.

Dzintars Zaļūksnis

Šoreiz pat nerunāsim par Latvijas birokrātiņu pārspīlēto realciju uz GPDR, tā ir “kā parasti”, un cilvēkam, kas jau krietni pirms Latvijas uzņemšanas ES sāka saprast, ka mūsu isteblišments ES regulu, rekomendāciju, mājienu un par nopūtu izpildīšanā būs naskāks par maitu saodušu šakāli, tam nevajadzētu būt īpašam pārsteigumam. Tāpēc nebrīnīsmies arī mēs, no kurienes nāk idejas par “personu” apsveikšanu jubilejās vai bērnu zīmējumu publiskas izrādīšanas aizliegumu bērnudārzos. Nebrīnīšos, ja “Lielo kapu draugi” drīzumā sāks dzēst uzrakstus no pieminekļiem. Tas viss, domājams, ir “vietējā pašdarbība”.    

Turpretim viss, kas attiecas uz “brīvā interneta” ierobežošanu, tiek nodarīts centralizēti. Cukerbergs (jeb Zakerbergs, kā viņu daudzi saukā) eiroparlamentāriešiem ir atvainojies par “kļūdām, ko viņa uzņēmums pieļāvis saistībā ar datu drošību,” un paudis apņēmību “veikt izmaiņas sociālajā tīklā”, piebilstot, ka tam visam, protams, būs vajadzīgs laiks. Šādā kontekstā sevišķi draudīgi skan Cukerberga solījums: “Es esmu apņēmies izlabot šo un veikt nozīmīgus ieguldījumus, kas nepieciešami, lai turētu cilvēkus drošībā,” norādot, ka kopš ASV prezidenta vēlēšanām 2016. gadā “Facebook” esot “labāk sagatavojies dezinformācijas identificēšanai un dzēšanai”. “Mēs toreiz pārāk lēni identificējām Krievijas iejaukšanos “Facebook”,” sūkstās Cukerbergs, ļaujot priekā iekviekties daudzu valstu sīkajiem cenzoriņiem, kuri jau izsenis ir šķībi skatījušies uz brīvu informācijas apmaiņu internetā.

Aizmirstiet, jampampi! Pats Cukerbergs ir apsolījis informācijas plūsmu “sakārtot”, un reāli tas notiks nevis pēc “bezsmadzeņu” botu, bet gan pavisam konkrētu (lai arī anonīmu) cilvēciņu pieprasīta algoritma.

Bankas jau ir ieliktas varai un fiskālistiem vajadzīgajos “rāmjos”, tagad “rāmjos” tiek iebāzta arī sociālā komunikācija. Atliks vēl tikai likvidēt skaidro naudu, līdz galam “piežmiegt” atlikušo brīvo žurnālistiku un implantēt katram pilsonim identifikācijas čipu – un būsim veiksmīgi nonākuši Lielajā Globālajā Nākotnes Pasaulē.

Tavs komentārs par rakstu: